Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımErdoğan’ın Saray’ının 13 günlük harcaması, şeker fabrikalarının tüm zararını karşılıyor

Erdoğan’ın Saray’ının 13 günlük harcaması, şeker fabrikalarının tüm zararını karşılıyor

Tarih 12 Mart 2018, 17:15 Editör yorumcahaber.com

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun hesaplamasına göre; “Şeker fabrikaları zarar ediyor” diyen Erdoğan’ın Kaçak Saray’daki 13 günlük harcamasının şeker fabrikalarının tüm zararını karşılıyor.

Tayyip Erdoğan, farklı kesimlerden tepkilerin sürdüğü şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili “Şeker fabrikaları zarar ediyor, devletin sırtında yük” diyerek geri adım atmayacaklarını ilan ederken, CHP’den ise “zarar” iddiasına yanıt geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu yaptığı açıklamada şeker fabrikalarının “zararı” ile ilgili şu bilgileri verdi:

Bu fabrikalar 2,5 milyon insana iş ve aş sağlıyor. Devletin resmi rakamlarına göre, şeker fabrikalarının 2016 zararı 76 milyon lira. Aynı yıl Saray 650 milyon lira ve 1 milyar 650 milyon lira örtülü ödenek harcaması yaptı. Yani devletin resmi kesin hesaplarıyla kıyaslarsak, Saray’ın 13 günlük harcaması ile şeker fabrikalarının tüm zararı karşılanıyor. Söz konusu dönemde Saray günde 1 milyon 600 bin TL harcamış. Bu, Saray’ın dakikada 4 bin 281 TL harcadığını gösteriyor. Rakamlar milletin sırtına kimin yük olduğu gösteriyor. 2,5 milyonun ekmek kapısı şeker fabrikaları değil, israf batağındaki Saray bu milletin sırtına yük.

“İyi yönetemedikleri için zarar”

Şeker fabrikalarının iyi yönetilmediği için zarar ettiğini, 2016’da 22 milyon lira faiz ödediğinin belirtildiğini aktaran Erdoğdu, “Fabrikaların iyi yönetilmemesi ne işçilerin ne de pancar eken çiftçinin suçu. Oraya getirdiğiniz adamlar bu fabrikaları rantabl hale getirememiş. O adamların hatasını 2,5 milyon aileye ödetemezsiniz” diye konuştu.

Türkiye’de kamu öncülüğünde ve kooperatiflerin girişimciliği ile pancar şekeri üretiminin başarıyla sürdürüldüğünü kaydeden Erdoğdu, bu nedenle özelleştirme kararının iktisadi mantığının çürük olduğunu ifade etti.

AB ülkelerinin 2016’da şeker pancarı ve beyaz şeker bakımından Türkiye’nin 14 katına ulaşan oranlarda destek verdiğini dile getiren Erdoğdu, Türkiye’nin şeker sanayinin uluslararası piyasalarda rekabet şansı olduğunu, hatta AB’ye kıyasla yüzde 15-20 oranında daha ucuz kristal şeker üretme olanağı taşıdığını belirtti.

NBŞ üretimi dünyanın 4, AB’nin 8 katı

Nişasta bazlı şeker (NBŞ) üretiminin iç pazarda pancar şekerinin yerini alma tehlikesine dikkat çeken Erdoğdu, şöyle konuştu:

Ülkemizde, şeker, dünya ortalama büyüme hızının ancak yarısı düzeyinde büyürken, NBŞ üretimi dünya ortalamasının 4 katı, yüksek yoğunluklu tatlandırıcılar ise 10 katının üzerinde büyümekte. Bu da şeker fabrikalarının Cargill ve benzeri fabrikaların isteği üzerine kapatılmak istendiği iddialarını doğruluyor. Şeker-İş’in 2005’den bu yana NBŞ kotasının artırılmasının iptaline yönelik Danıştay’a açtığı hemen hemen her davanın kazanılmasına rağmen NBŞ kotalarındaki oynak sistem, Türkiye şeker sektörünün altını oyuyor.

Genç cumhuriyetin kıt kaynaklarıyla kurduğu bu değerli işletmeler, iktidarın anlık rant hesabına kurban edilmemeli, ülkemizin gıda güvenliği tehdit edilmemeli. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi değil, kooperatiflerimizin bu fabrikaların yönetimi ve mülkiyetinde pay alması bu kritik sektörün başarılı seyrine devam etmesi için atılması gereken birinci adımdır.

Sendika.Org

Bu haber 586 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

HDP seçim aracında, HDP’nin seçim müziklerini çalan 5 kişi ‘örgüt propagandası’ndan gözaltına alındı

HDP seçim aracında, HDP’nin seçim müziklerini çalan 5 kişi ‘örgüt propagandası’ndan gözaltına alındı Yerel seçimlere günler kala HDP üzerindeki baskılar devam ediyor. HDP’nin seçim aracında, HDP’nin seçim müziklerini...

Ali İsmail Korkmaz'ı tekmeleyerek öldüren polis, Gezi davasının şikayetçilerinden çıktı

Ali İsmail Korkmaz'ı tekmeleyerek öldüren polis, Gezi davasının şikayetçilerinden çıktı İş insanı Osman Kavala’nın da aralarında olduğu 16 sanık hakkında ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmay...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi