Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımDiyanet dalga mı geçiyor: Erdoğan 'güncelleme' dememiş… Alevilerin ibadethanesi camiymiş…

Diyanet dalga mı geçiyor: Erdoğan 'güncelleme' dememiş… Alevilerin ibadethanesi camiymiş…

Tarih 13 Mart 2018, 10:16 Editör yorumcahaber.com

Erdoğan’ın İslamcı camiayı karıştıran sözlerinin ardından toparlama çabaları sürüyor. Şimdi de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş durumu toparlamaya girişti ancak yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Tayyip Erdoğan, Dünya Kadınlar Günü Programı’nda yaptığı konuşmada “İslamın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam’ın hükümlerinin güncellenmesi vardır. Siz İslam’ı 14 – 15 asır öncesi hükümleriyle kalkıp da bugün uygulayamazsınız. Böyle bir şey yok” demişti.

Erdoğan’ın İslamcı camiayı karıştıran sözlerinin ardından toparlama çabaları sürüyor. Şimdi de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, durumu toparlamaya girişti ancak yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Katıldığı bir televizyon programında “İslam’ın güncellenmesi” tartışmasına dönük olarak İslam’da bir güncelleme yapılamayacağını ancak bazı yorumların güncellenmesi gerektiğini söyleyen Erbaş, cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi ile ilgili soruya ise Alevilerin ibadethanesinin cami olduğunu savunarak yanıt verdi.

Erdoğan o sözleri söylememiş gibi

Erbaş şöyle konuştu:

“Fıkıh her zaman güncellemeye müsaittir. İslam kelimesiyle reform kelimesini yan yana getirmek doğru değildir. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği güncelleme konusu idi. Fıkıh her zaman güncellemeye müsaittir ve güncellenmesi gerekir.

“İslam’ın en önemli iki kaynağı Kuran ve sünnettir. Kuran ve sünnet kıyamete kadar değişmezliğini devam ettirecektir.

“Günümüzde bir takım problemler ortaya çıkıyor. O problemlere cevap vermek, çözüm getirmek gerekiyor. Bu konulara İslam alemlerinin çözüm getirmesi gerekiyor. Bu da en güzel ifadesiyle Cumhurbaşkanımızın işte o güncelleme tabiri… Gayet yerinde bir tabirdir. Zaman geçtikçe bazı problemler çıkıyor ve o konulara çözüm getirmek gerekiyor. İşte bu yüzden İslam’ın güncellenmesi değil, ama fıkıhın güncellenmesi gerekiyor.”

Oysa Erdoğan 8 Mart’taki konuşmasında apaçık, “İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar” sözlerini sarf etmişti.

Aleviler de camiye gitsin!

Cemevlerine ibadethane statüsü verilip verilmeyeceği tartışmalarına dair de konuşan Erbaş, Alevilerin bu talebinin karşılanmayacağını şu sözlerle ifade etti:

“Alevilerle sünni kardeşlerimiz arasında hiçbir fark yoktur. Bütün Aleviler kendilerini Müslüman olarak tanımlarlar. Alevilik, İslam dışı gösterilmeye çalışılıyor. Buna zaten Alevi kardeşlerimiz karşı çıkıyor. Tüm Aleviler kendini Müslüman olarak tanımlar. Biz bütün vatandaşlarımıza hizmet götürme noktasında hareket ediyoruz. Kardeşlerimiz cemevlerinde muhabbetlerini yapabilirler, namazların da kılmak istiyorlarsa kılsınlar. Müslümanların ibadet yeri camidir. Camiler hem Sünni hem Alevi’nin ibadet yeridir.”

Sendika.Org

Bu haber 486 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

HDP seçim aracında, HDP’nin seçim müziklerini çalan 5 kişi ‘örgüt propagandası’ndan gözaltına alındı

HDP seçim aracında, HDP’nin seçim müziklerini çalan 5 kişi ‘örgüt propagandası’ndan gözaltına alındı Yerel seçimlere günler kala HDP üzerindeki baskılar devam ediyor. HDP’nin seçim aracında, HDP’nin seçim müziklerini...

Ali İsmail Korkmaz'ı tekmeleyerek öldüren polis, Gezi davasının şikayetçilerinden çıktı

Ali İsmail Korkmaz'ı tekmeleyerek öldüren polis, Gezi davasının şikayetçilerinden çıktı İş insanı Osman Kavala’nın da aralarında olduğu 16 sanık hakkında ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmay...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi