Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımAhmet Nesin Yazdı: Atilla Sarp ve el işareti 'başparmağını işaret parmağıyla orta parmağının arasına'

Ahmet Nesin Yazdı: Atilla Sarp ve el işareti 'başparmağını işaret parmağıyla orta parmağının arasına'

Tarih 14 Mart 2018, 05:48 Editör yorumcahaber.com

Seçim kazanmak için 4 parti liderinin de aynı el hareketini yaptığını görünce esasında Türkiye'de siyasi anlayışı anlıyor ve 'Ne olacak bu ülkenin el hali' diye soramadan edemiyorsunuz.

Kaç yılıydı anımsamıyorum, Uğur Mumcu'nun "Sakıncalı Piyade" kitabı oyunlaştırılmıştı ve ben hayran kalmıştım. Sanırım darbelerle ilgili kitaplar arasında bir yarış olsa birinciliği uzak ara alır "Sakıncalı Piyade". Kara mizahın bu kadar güzel örneği az bulunur.

Kaç gündür siyasi liderlerin yaptığı el işareti konuşuluyor ya, benim de aklıma o kitap geldi. Seçim kazanmak için 4 değişik parti liderinin de aynı el hareketini yaptığını görünce esasında Türkiye'de siyasi anlayışı anlıyor ve kendi kendinize "Ne olacak bu ülkenin el hali" diye soramadan edemiyorsunuz.

Kitapta Dev-Genç eski başkanlarından Atilla Sarp'ın 12 Mart mahkemelerinde yaşadığı bir anısı var. Oyunda kitaptan farklı olarak Atilla Sarp aşağıda okuyacağınız el işareti hareketini "Sayın başkan, kapıdan giren tanık başparmağını işaret parmağıyla orta parmağının arasına koyarak, bileğini de aşağı yukarı sallamak suretiyle" diye anlatır. İşte ben orada kopmuştum, bir işaret başka türlü anlatılamazdı. Esas güldüğüm konu, kitabı daha önceden okuduğumdan, mahkeme başkanı Ali Elverdi'nin, Atilla Sarp'ın tarifle anlattığı başparmağın, işaret parmağıyla orta parmağın arasına girmesini ve bilekten itibaren diğer elin arasına alınarak aşağı yukarı sallanmasını gözünde canlandıramayıp, Atilla Sarp'ı sakince dinlemesiydi.

Neyse ben fazla uzatmayayım ve Uğur Mumcu'nun kitabından o bölümü aktarayım size. Tam da bu Cuma Paris'te faili meçhul cinayetler üzerine konuşma yapacakken denk geldi Uğur Mumcu'nun kitabı.

"Dev-Genç davasına tanık olarak bir ülkücü çağırılmıştı. Ülkücü öğrenci, salona girmeden, kapı aralığından, sanık sandalyelerinden gördüğü Dev-Genç eski başkanlarından Atilla Sarp ve aynı örgütün genel sekreterlerinden Ruhi Koç'a, mahalle çocuklarının sık sık başvurduğu bir el hareketi ile, siyasal eleştiride bulunmuştu. Tanık, bu el işareti İle görüşünü bildirdikten sonra, ifade verip salondan uzaklaşıyordu ki, Atilla Sarp söz istedi.

Mahkeme Başkanı Ali Elverdi irkilmişti. Duruşma yargıcı Albay Mehmet Turan, Atilla Sarp'a söz verdi. Sarp, ağır ağır mikrofona yaklaştı. Olanca kibarlığı ile sözlerine başladı:

- Biz burada, eylemlerimizin hesabını veriyoruz, savunmalarımızı yapıyoruz.

Elverdi, Sarp'a hak verdiğini belirten baş hareketleriyle konuşulanları onaylar gibi gözüküyordu. Atilla Sarp, ağır ağır konuşmasını sürdürüyordu:

- Biraz önce dinlediğimiz tanık, salona girerken, bizlere bir el işareti yaparak, burada, tekrarından utandığım bir söz attı.

Ali Elverdi, kaşlarını, çatıyordu.

Sarp ağır ağır konuşuyordu:

- Bu işaretle bize hakaret ettiğini sanıyor. Mahkemenin bizi bu hakaretlerden koruması gerekir. Çünkü burada elimiz kolumuz bağlıdır.

Elverdi, yine hak veriyordu. Ne olduysa, Atilla Sarp'ın son cümlesinde oldu.

Atilla Sarp sözlerini bitirince, Elverdi, haykırarak yerinden fırladı:

- Defol, atın dışarı.

Mahkeme Başkanı Ali Elverdi'nin bas bas bağırmasına yol açan sözler şöyle bitmekteydi:

- Devrimciler, zaman zaman yenik düşebilirler. Fakat tarih göstermiştir ki, devrimciler faşistlere işte böyle geçirmişlerdir.

Atilla Sarp, bu sözleri söylerken, sol elini yumruk yapıp, sağ elinin avucuyla yumruk yaptığı elinin yan tarafına, başparmak ile işaret parmağının birleştiği yere birkaç kez vuruyor ve bağırıyordu:

- Devrimciler faşistlere böyle geçirmişlerdir.

Salonda bir Elverdi'nin bağırıp çağırışı, bir de Atilla Sarp'ın el şakırtıları duyuluyordu:

- İşte böyle geçirmişlerdir.

- Defool, atın şu komünisti, terbiyesiz.

Atilla Sarp. birkaç duruşmaya bu nedenle katılamadı. Katılamadı, diyorum, sözün gelişi. Çünkü. Dev-Genç Davası 256 kişilik olduğu için, sanıklar duruşmaya gitmemek için can atarlardı. Dava uzadıkça uzuyordu. Duruş­malara katılmayan sanıklar cezaevinde dinlenirlerdi. Bu bir çeşit «istirahat» sayılırdı..."

Bu haber 402 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Ahmet Nesin: Seçimi kaç cinayete kazanırsın Erdoğan!...

Ahmet Nesin: Seçimi kaç cinayete kazanırsın Erdoğan!... Perde tekrar açıldığında herkes sahneye sırtını dönmüş, kımıldamadan duruyordu. Damat herşeyin farkındaydı ve fısıl...

Cemil Hayek Yazdı: HUKUKUN KATLİ VE SEÇİMLER

Cemil Hayek Yazdı: HUKUKUN KATLİ VE SEÇİMLER 'Sen kimsin ey savcı!’ derken, Erdoğan aslında cevabı kendisi veriyor; ‘Savcı’ diyor.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi