Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımBİZE BİR EFRİN BORCUN VAR HAYAT

BİZE BİR EFRİN BORCUN VAR HAYAT

Tarih 14 Mart 2018, 09:57 Editör yorumcahaber.com

Şu insanlık nerede
İki gözü parada
Hem havada karada
Oyun oyun içinde

Benim yazdığım türkülerden birinin son kıtası bu. Şu Efrin bombardımanını onaylayan Rusyanın, Irakın, İranın, ABD'nin, Avrupanın, velhasıl dünyanın salt çıkarlar temelinde nasıl insanlık dışı olmakta beis görmeyebileceği ayan beyan ortaya çıktı. Bir çok insanın, düşünen ve yazanın, güya demokratik ülkelerden insani beklentiler içinde olması, nasıl da boş bir hayalmış! Ülkeler deyince, elbette sömürü sistemleriyle bağlı gördüklerimizi kastediyoruz. Zaten bunun dışında kalan birkaç, Küba ve onun gibi ülkenin, bu hesapta hiç mi hiç esamelerinin okunmaması bir başka hikaye.

Tarihte, Haçlı seferleriyle Ortadoğuyu talan etmeye gelen batının, bir türlü bitmeyen, bir türlü dinmeyen açgözlülüğünü aklı evveller bir dinsel çatışkı gibi görürler belki. Oysa çıkarların dini, bütün dinlerden daha güçlü bir histeri oluşturmaktadır. Para sultanlığının egemenler açısından temsil ettiği kutsallık, bütün dinlerin toplamından daha büyük ve daha güçlü bir kaynaktır. Para karşısında dinler, tam fahişe gibidirler. İnsanlar ölürken, çıkar savaşlarında vatanları parçalanırken, kadınlar ve çocukların hayatları yok edilirken, feveran eden bir din lideri gördünüz mü? Şamın, Bağdatın, Tahran ve Türkiyenin Uleması nerededir, Vatikanın Dini Lideri nasıl yatağında uyuyabilmektedir?

Afrin saldırısına göz yuman devletler, Türkiyenin, salt kendi vatanlarında masum kazanımlardan öte, kimseye bir taş bile atmayan, birlikte bir barış toplumu yaratmaktan başka günahı olmayan bu insanlara bomba yağdırmasını seyredenler için, bir insanlık muhasebesi peşinde olmayacağız artık. Bu beklentiler, yerle yeksan olmuştur. Devletlerin insani yanları yoktur. Ancak ve ancak, dünyanın zulüm düzenine karşı duranlar insan olabilirler. Para sultanlığının uğruna dünyayı ateşe verebilecek kadar ruhu kararmış insanlarla, ortak bir yanımız asla yoktur. Biz insanlık derken, sömürücü sınıfı bu safta asla görmedik, görmeyeceğiz.

Dünya çok haince ve sinsice, bir çıkar temelli sınıflaşmayı gündeme soktu. Bu çok aleni ama, çok da pişkince işletiliyor. Türk politikasının aktörleriyle, İsrailin, İranın, Amerikanınkilerin hiç bir farkı yoktur. Hepsinin dini birdir. Hristiyan, Müslüman olmaları, onların para dininde ortak olduklarını engellemiyor. Çıkarlar söz konusu olunca, bütün kutsallıkların rafa kalktığı görülmüştür. Göremeyen zavallılar, boşu boşuna zikredip dursunlar. Zira zavallıların niyazı, zalimlere dua demektir.

2 aya yakın bir süredir Efrin bombalanıyor. Milliyet ve din yularından çekilen toplum da, fetih duaları yapıyor. Camiler zalime dua okuyor. Kuran, zalimin kitabı olduğuna hiç bir hikmetle karşı duramıyor. Binbir zorlamayla, bir suçlu toplum yaratılıyor, en insanlık dışı saldırıları hak ettiği yalanına insanlar inandırılmaya çalışılıyor. İnternet paylaşımlarında tıynetini ele veren sadistler, düzenin tescilli faşistleri bu haksızlığı içlerine sindirebiliyor, günahsız sabıların ölümüne yolaçan, kadın, yaşlı demeden bir yurdu harap etmeyi kendilerinde, hak olarak görebiliyor. Koro halinde zalimi öven basın ve medya, tam bir haramzade olmuş.

Hele de, güya AKP'ye muhalif olduğunu sanan bilcümle ahmak da bu koroya katılarak, memleket davası ve vatan bekası gibi saçma gerekçelere yaslanarak, aslında rakibinin elini güçlendirdiğinin ayırdında bile olamıyor. Oysa ülkesini bile bile uçuruma götürdüğü halde, bir Efrin zaferiyle zararlarını telafi edebileceğini umanların AKP'ye muhalefet etmesi, traji komik bir durumdur. CHP'li, İyi Partili ve diğer irili ufaklı muhalif cenahta anılanların, AKP'ye milli nedenlerle biat etmesi, destek çıkması kadar absürd, mantıksız, akıl dışı bir tutum olamaz. Din ve milliyetin öne çıktığı yerde, akıl iflastadır!

Zulme inat biz insanlık safında kalacağız. Devletlerin işleyen bu hıyanetlerine, asla taraf olmayacağız. Domuz topuna dönmüş zalim ittifaklar içinde, dünyanın en güçlü ordularına sahip devletler olsa da, insanlığın hak ve özgürlük çağrısına bir yanıtın çıkıp geleceğine olan imanımızı koruyacağız. Bu imanın tahtasında, hiç bir kutsal kitabın adı olmayacaktır. Tanrıların gönderdiği vaaz edilen, hiç bir kitabın ismini yazmayacağız imanımızın duvarına. Çünkü bizim kutsalımız insandır. Bizim kitabımız insandır.

Bütün güllerimizi kesip doğrayabilirsiniz ama, bir bahara yazgılı muştuyu, doğadan söküp atamayacaksınız ey zulüm beyleri! Gün ola devran döne!

Ali MAHİR

Bu haber 250 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA: HAYATI VE HALKI SAVUNACAĞIZ

HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA: HAYATI VE HALKI SAVUNACAĞIZ HAYATI VE HALKI SAVUNACAĞIZ

Kızıltepe JİTEM davasında mütalaa istendi

Kızıltepe JİTEM davasında mütalaa istendi Kızıltepe JİTEM Davası'nda mütalaa için savcıya süre verildi. Dava 11 Nisan 2019'a ertelendi.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi