Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: NETLEŞEN ORTADOĞU MANZARASI VE BÜYÜK ŞEYTAN

Cemil Hayek Yazdı: NETLEŞEN ORTADOĞU MANZARASI VE BÜYÜK ŞEYTAN

Tarih 01 Nisan 2018, 20:53 Editör yorumcahaber.com

‘Ortadoğu daha karanlık ve öngörülemezliği artan bir aşamaya geliyor’ demeğe hazırlanırken, manzara birdenbire netleşmeye başladı. Yani karanlıklar basmışken, ardından şafak sökümü başladı. Büyük şeytanın Suriye’den def olacağı mesajı, bir tevazünün değil, büyük şeytan Amerika Birleşik Devletlerinin Suriye zaferini kabulüdür, tıpkı İsrail’in Hizbullah karşısındaki çekilme kararının, Hizbullah’ın zaferine işaret etmesi gibi.

İran İslam cumhuriyetinin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin hoşuma giden tek sözü, Amerika için kullandığı ‘Büyük şeytan’ söylemidir.

TRUMP’IN BAKIŞI, SİYASETİN YAKIŞI

Ekonomik çıkarlar gereği, Amerika'nın başındaki iş adamı Trump, ağırlığını Asya’ya kaydırmak istiyor, ancak İsrail, kendi çıkarları için, Suriye ve BOP diyor. Trump, yakında Kennedy’lerin peşinden yollanmazsa, Bill Clinton’a yapıldığı gibi, bir Monika Lewinski’den daha ağır bir cevap verilebilir. Her Amerikan başkanlık adayı, seçimlerde önce İsrail'e gider, ayinlere katılır ve İsrail çıkarlarını savunacağına dair söz verir. Verilen sözler ve yapılan ittifaklar, bir başkanı ‘First America’ (Önce Amerika) dedirtmeyecek kadar İsrail yanlısı yapar. Belki de, Trump'ı yargılamak için yargıçlara yeşil ışık yakan karar, bunun alametidir.

AMERİKAN İŞGALİ SONRASI

Hiç kimse karamsarlığa kapılmasın, Suriye topraklarında, başta kahraman Suriye ordusu ve onun müttefikleri olan Rusya ile İran ittifakının sahadaki zaferleri, diplomaside de koşut bir zaferin doğacağını müjdelemektedir. Amerika çekildikten sonra, icazetle hareket eden ve kanlı para ile beslenen kuklalar, fazla bir varlık gösteremeyeceklerdir.

Recep Tayip Erdoğan'ın Amerika ve Avrupa’ya karşı kullandığı jeo-stratejik kozun ‘First Turkey’ (önce Türkiye) iddiası yoktur. Erdoğan her ne kadar bu akıllı kozu kullandı ise de, bunun nedeni, Zarrab davasında adının geçmesi ihtimaline karşı her kozu kullanma mecburiyetinden doğmuş ve bu koz işine yaramıştır. Ancak kendi çıkarlarını ülke çıkarlarının üstünde tutan politika seviyesiz, demir yumruklu bir despotun şahsi çıkarları için strateji belirlemesi, onun stratejik hatalar yapmasını engellemez, tarih ona her zaman fırsat vermez. Her iki süper güçten icazet alıp, iç siyasette bunu ‘tüm süper güçlere rağmen Suriye'ye girdim', şeklinde ifade ederek Suriye’ye giren Recep efendi, çoktandır işgal etmek istediği topraklarda yalnız bırakılmıştır. Amerika'nın çekilmesi çoktan bekleniyordu, çünkü karşısında bu satrancı oynayanlar, şimdiye kadar her diplomatik savaşı kazanmışlardı.

‘First Turkey’ demek, ‘van minut!’ (one minute) demeye benzemez.

Rusya’yı arkasına alıp, kozunu oynayan Erdoğan'ı, Amerika, Rusya’nın yanında bırakarak, ‘Ne halin varsa, gör!' Cevabını vermiştir. Göbekten Amerika’ya bağlı bir devletin direnebilmesi için, önce o göbek bağını kesmesi gerekir ki, sırf Zarrab nedeni ile çekilen rest, buna zemin hazırlamaz.

GÜÇ ZEHİRLENMESİ VE SİYASETE YANSISI

Siyasi İslam, emperyalizmin en büyük silahıdır ve bu silah Erdoğan'a iktidar yolunu açan silahtır. Sürekli bunu bir sırmış gibi saklayan Erdoğan, coştukça gücünü gösterirken, zayıf taraflarını ve gerçek amacını göstermektedir. 
Şöyle ki:

• Afrin ve İdlip’te kurulan rejim, Erdoğan'ın Türkiye’de kurmak istediği rejimi ifşa etmektedir (Şeriat)
• Bu rejim, Erdoğan'ın işgalin başında söylediği ‘Suriye topraklarının bütünlüğüne saygılıyız!’ söylemini yalanlamaktadır
• Afrin’i Hatay’a bağlama fikri, sonunda kendi toprakları Afrin’i geriye alacak olan Suriye’ye, Afrin’in bağlandığı Hatay'ı da isteme hakkını çağrıştıracaktır. Afrin, tıpkı Hatay gibi ilhak edilmiştir, her ikisinde de BM’in onayı yoktur.
• ‘İsteseniz de istemeseniz de...’ veya ‘Çatlayın, patlayın!’ gibi söylemler, siyasi gücüne oranla arttıkça, Erdoğan'ın hakkani bir seçim aramadığını, seçimin sadece göstermelik olacağını ve ne kadar oy alırsa alsın, seçimleri kazanmış ilan edileceğine işaret etmektedir.

Erdoğan'ın kurduğu ÖSO, eski Pakistan devlet başkanı Pervez Muşerref’in CIA emri ile kurduğu Taliban’ı çağrıştırmaktadır. Afrin'deki talan ve yaratılan fiili yönetim, bunu açıkça ortaya koymaktadır. Olağanüstü hal yasası ile anayasayı çiğneyerek, karşıtlarını tutuklatmaktan yargılanmıştır. Bu tehlike, Erdoğan'ın kabusudur.

TÜRK EKONOMİSİNİN GÜCÜ NEREYE KADAR?

Amerika, Donald Trump’ın açıklamalarına göre, ekonomik nedenlerden dolayı çekilecektir. Amerika, koyduğu masrafları karşılayamayacak durumda. Keza Rusya, masrafları en aza indirgeme çabasındadır. Kara para ile beslenen Erdoğan'ı ise, sadece kendi çıkarları ilgilendirmektedir. Erdoğan'ın Orta doğu bataklığını görmesinin önündeki engel budur. Amerikan ve Rus ekonomilerinin zorlandığı yerde, Erdoğan'ın zafer beklentisi ile ancak basını eline geçirdiği Türk halkını ikna edebilir.

AMERİKAN İŞGALİ SONRASI

Büyük şeytanın desteklemekten vaz geçtiği kukla Erdoğan'ı Suriye’de dizginlemek, Putin için bir çocuk oyuncağıdır. Çünkü kendini Rusya ile Amerika’yı birbirlerine karşı kullanacak kadar akıllı sanan Erdoğan'ı, her iki güçte yalnız bırakmış bulunmaktadır.

Erdoğan, ya Fırat’ın doğusunu Kürtlere bırakmak, ya da Amerika’nın bölgeden çekilmesini talep etme kararı arasında sıkışmıştı. Amerika çekilmeyi kabul edince, bu sefer Amerikasız, yalnız kaldı.

Suriye NATO toprağı değil ve Suriye’deki işgalde Amerika’nın Erdoğan'a desteği beklenemez. Afrin’in Hatay'a bağlanması, Hatay'ın Suriye toprağı olduğu gerçeğini dillendirmeye yarayacak, olası bir pazarlıkta Türkiyeyi bir kez daha Amerikan desteğinden yoksun bırakabilecektir.

Suriye’de meydan, Rus ve İran’ın Suriye ile olan ittifakına kalmıştır. Bundan sonra Erdoğan, bu siyasete uygun bir siyaset uygulamak zorunda bırakılacaktır. Bu siyaset, onu hayalindeki her fırsatçılıktan mahrum kılacaktır.

Peki, yolsuzluk dosyaları, Amerikan mahkemelerinin raflarını doldururken, Erdoğan'ın İran ve Rusya’ya ile beraber ittifak için gerekli, dürüst bir siyaset izlemesi mümkün müdür?

Hiç sanmam doğrusu.

ELDE PATLAYAN KÜRT KOZU

Kafalarına bu denli vurulan ve Kürt potansiyelinin en yoğun bulunduğu Türkiye, bundan sonra Kürt örgütlerinin en büyük ve ortak hedefi olacaktır.

Bununla beraber, Erdoğan Türkiye’sine karşı olan herkes, Kürtlere alttan alta yardım edecektir ki, bu durum Türkiye'nin başını hep ağrıtacaktır ve bu süreden sonra, bunun bir telafisi de olamayacaktır.

Türkiye tarafından hedefte tutulan ve Amerika tarafından hep kazıklanan Kürtler, bundan böyle Suriye devleti ile dayanışmanın önemini kavrayacaklardır. Bu durumun Türkiye’deki yansısı ise, tam tersi olacaktır; Devlet yerine, kadim ve ezilmiş halklarla dayanışmasına veya uyanışına neden olacaktır ki, en mantıklı fikir budur. Kısaca, dört ülkede nüfus barındıran Kürtlerin en büyük ittifakı Suriye ile ve en büyük ihtilafı, Türkiye ile olacaktır. Bu durum, Türkiye'nin değil, Suriye'nin kazanımı demektir.

Bağıranlar değil, sessizce işi görenler politikacıdır, siyasi zafer onların olmuştur.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda aradığı zafer, parçalamak istedikleri Suriye için bir koza dönüşmektedir.

Suriye yakında bağımsızlık savaşını zaferle bitirebilir ama Erdoğan'ı, Kürtlerle bitmeyecek bir savaş bekliyor.

‘Ava giden avlanır!’ sözü, ‘Kazıklamaya giden, kazıklandı’ ilhamını getiriyor.

Cemil HAYEK
1.04. 2018

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, yakın çekim

Bu haber 1261 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Levent Sultan Yazdı: BEDELLİ ASKERLİĞİN AHLAKSIZLIĞI

Levent Sultan Yazdı: BEDELLİ ASKERLİĞİN AHLAKSIZLIĞI AKP "başkanı" direktifiyle canhıraç hedeflenen amaçları için Meclis'i "yasa üretmek" için koşturmaya başladı. C...

Levent Sultan Yazdı: DEMOKRASİ TALEBİNDE ZİKZAKLI YOLLAR

Levent Sultan Yazdı: DEMOKRASİ TALEBİNDE ZİKZAKLI YOLLAR Suriye'nin Rakka şehrine ait TABAKA'da "Demokratik Suriye Meclisi" 3. Kongresini topladı. 16 Temmuz 2018...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi