Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımIŞİD üyesinden açıklamalar: Adana’da askeri eğitim aldık. ÖSO Kampı diye yansıtıldı. Petrollerimizi Türkiye’ye sattık

IŞİD üyesinden açıklamalar: Adana’da askeri eğitim aldık. ÖSO Kampı diye yansıtıldı. Petrollerimizi Türkiye’ye sattık

Tarih 05 Nisan 2018, 15:21 Editör yorumcahaber.com

Suriye’de YPG’nin elinde esir olarak bulunan IŞİD üyesi Abdurrahman Abdulhadi, kaldığı ‘cezaevinde’ Sputnik’e konuştu. Türkiye’nin Adana ilinde askeri eğitim aldıklarını iddia eden Abdulhadi, IŞİD’in Türkiye ile iyi ilişkilerinin olduğunu savundu.

IŞİD’in Adıyamanlı üyesi konuştu: Petrol Türkiye’ye satılıyor

Suriye’nin kuzeyindeki Rojava bölgesinde YPG ile IŞİD arasında çıkan çatışmalarda yakalanan IŞİD militanları YPG’nin cezaevlerinde tutuluyor. Sputnik, YPG’nin kontrolündeki Rojava bölgesinde bu cezaevlerine özel izinle girerek yakalanan IŞİD üyeleriyle röportaj yaptı.

Sputnik’e konuşan IŞİD’çilerden biri de, Suriye’nin Haseke iline bağlı Til Berak kasabası nüfusuna kayıtlı Arap asıllı 20 yaşındaki Abdurrahman Abdulhadi. Aralık 2015’te, YPG güçleri tarafından Haseke’nin El Havl ilçesine bağlı Heresta köyünde yakalanan Abudhadi’nin bir kardeşi halen IŞİD saflarında savaşıyor.

‘IŞİD İÇİNDE ÇOK SAYIDA TÜRK SAVAŞÇI VAR’ 

2013 yılında IŞİD’e katıldığını anlatan Abdulhadi, Til Berak’da Suriye ordusuna karşı savaştığını söyledi. Yakalanmadan önceki tanıklıklarını aktaran Abdulhadi’ye göre, Türkiye’nin IŞİD’le ilişkilerinde hiçbir sorun yoktu. IŞİD’te çok sayıda Türk savaşçı olduğu bilgisini veren 20 yaşındaki IŞİD üyesi, Adana’da askeri eğitim aldığını iddia etti:

“Adana’da bir IŞİD emiri vardı, bir süre onunla kaldım. Ağustos 2014’te Adana’da askeri eğitim aldım. Havaalanına yakın bir köyde 60 kişi askeri eğitim alıyorduk. 60 kişi eğitim alıyorduk. Sabah kalkıp spor yapıyorduk.

Haftada bir atış eğitimi alıyorduk. Kalaşnikof, Bixi ve diğer silahları kullanıyorduk. Bize eğitim veren kişi Urfalı Ahmet’ti. İbrahim adında biri de bize tercümanlık yapıyordu. Türkiye, Suriye’ye göre daha güvenli diye eğitimimizi Türkiye’de verdiler. Suriye’de bombardımanlardan dolayı askeri eğitim almamız mümkün değildi.”

‘ADANA’DAKİ IŞİD KAMPI, ÖSO’NUN DİYE YANSITILDI’ 

Türkiye’nin Suriye’deki terör örgütleriyle bağı, bir süredir çok tartışılan bir konu. Suriye’de savaşan ve ‘ılımlı’ olarak yansıtılan bazı grupların, Türkiye’de eğitim kampları olduğu iddia edilmiş, resmi makamlar bu iddiayı yalanlamıştı.

Türkiye’nin, ‘ılımlı muhalif’ olarak tanımladığı ÖSO’nun merkezinin Hatay olduğu ise biliniyor. Abdulhadi, Adana’da eğitim aldıkları kampın basına ÖSO kampı olarak yansıtıldığını da ifade etti:

“Basına Özgür Suriye Ordusu olarak eğitim aldığımız yansıtıldı, oysa eğitim alan herkes IŞİD üyesiydi. Eğitimdeki 60 kişinin hepsi Suriye vatandaşıydı. Bu 60 kişinin çoğu iş amacıyla Türkiye’ye gelmişlerdi ama sonra IŞİD’e katıldılar.”

URFA’DAN RAKKA’YA UZANAN IŞİD TRAFİĞİ

Konuşurken zaman zaman heyecanlanan Abdulhadi, asıl görevinin Suriye’den gelenleri karşılamak olduğu bilgisini verirken, sınırdaki cihatçı trafiğine dair de önemli açıklamalar yaptı:

“İnternet üzerinden Suriye’dekilerle irtibata geçiyordum, onların Türkiye’ye gelmesini sağlayıp eğitime sokuyordum. Eğitimden sonra Adana’da emir olan amcamın oğlunun yanında 5 ay kaldım. Görevim, Suriye’den gelenleri karşılamaktı.

Emirim bana Türkiye’de kal dedi. Sivilleri Urfa’ya, oradan da Rakka’ya gönderiyorduk. Sonra Rakka’dan Suriye’nin çeşitli bölgelerine görev dağılımları oluyordu. Kaldığım köyde sivil insanlar vardı. Köy halkı bizim çalışmak için köye geldiğimizi düşünüyordu.”

‘YARDIM GÖRÜNÜMÜNDE SİLAH GELİYORDU’

Türkiye’deki IŞİD üyelerinin sayısı hakkında bir bilgisi olmadığını söyleyen Abdulhadi, şöyle devam etti:

“IŞİD’e Irak’tan sivil araçlarla ve yardım, gıda yükü görünümüyle silah geliyordu. Ağır silahlar Şeddadi’den geliyordu. Bende Şeddadi’de kaldım bir süre. IŞİD’in istihbarat biriminde çalıştım. Emirim beni El Havl’a bağlı Efır köyüne gönderdi.

Bir gece bu köyde kaldım, ertesi gece YPG bizim kaldığımız noktaya baskın yaptı. 11 Aralık 2015 günü saat 24:00’da YPG kaldığımız yere baskın yaparak bizi yakaladı. İki kişi yakalandık. Ebu Yahya adında bir Fransız vardı El Havl’da, o emirdi.”

YPG’nin kendisine iyi davrandığını anlatan Abdulhadi, halen ölüm korkusu yaşadığını da söyledi. IŞİD’e katıldığı için pişman olduğunu vurgulayan Abdulhadi, “Okuduklarımla pratikte örgütte gördüğüm çok farklı” sözleriyle hayal kırıklığını dile getirdi.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201512241019847433-isid-suriye-ypg-adana-turkiye-askeri-egitim/


Bu haber 1188 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

ETHA emekçileri Semiha Şahin ve Pınar Gayıp tutuklandı

ETHA emekçileri Semiha Şahin ve Pınar Gayıp tutuklandı 7 gündür gözaltında tutulan ETHA emekçileri Semiha Şahin ve Pınar Gayıp, SGDF üyesi Ferhat Pehlivan ve Gazi Mahalle...

CHP'lilerin dikkatine! 'Ekmek İçin Ekmelettin' Ekmeleddin İhsanoğlu Erdoğan'a oy verecek !

CHP'lilerin dikkatine! 'Ekmek İçin Ekmelettin' Ekmeleddin İhsanoğlu Erdoğan'a oy verecek ! CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, o dönem İhsanoğlu'nun adaylığına tepki gösterenlere "tıpış tıpış oy vereceksini...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi