Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: DENGELER DEĞİŞİR AMA UMUTLAR ASLA

Cemil Hayek Yazdı: DENGELER DEĞİŞİR AMA UMUTLAR ASLA

Tarih 08 Nisan 2018, 16:17 Editör yorumcahaber.com

Dünya mı daha hızlı dönüyor, Ortadoğu dengeleri mi diye sorsalar, Ortadoğu dengeleridir derdim. Ama hiçbir dengenin, direnen örgütlü bir halkı yenemeyeceğini bildiğimden, Suriye konusunda ümidim hiç kaybolmadı.

DEVLET VE TERÖR

Üçlü zirve, Terör sözcüleri ile Suriye devletinin sözcüleri arasında geçiyor. Meşru Suriye devletinin sözcüleri Rusya ve İran’dır. Suriye’deki ve Ortadoğu’daki teröristlerinin sözcülüğünü ise Türkiye yapmaktadır.

Tarih bunları kimsenin yanılmayacağı şekilde kaydedecektir. Her ne kadar Türk basını Erdoğan Esad’la görüşmeli dese de, Esad bu nedenle Erdoğan’la görüşmeği red etmektedir. Çünkü teröristleri destekleyen teröristtir, devlet başkanı olsa bile. Suriye’de meşru Suriye devletine karşı savaşan herkes, teröristtir, meşru bir devlet onlarla pazarlık masasına oturamaz.

DİK DURMAK KİM, KUKLA KİM!

Kararlılık, özgür birey veya devletlerin tasarrufudur, kuklaların değil. Bir BOP memurluğundan, bir Rusya- İran ittifakından dem vurmak, bir siyasi cambazlıktır, ama bu cambazlık, cambazı güçlü kılmaz. Cambaz, hep cambazdır ve hep oynatılır. Ancak o cambaz bir devleti temsil ediyorsa, vay haline o devletin. Bizi vahvahlanacağımız hale getirenler, o zamanlar siyasi yasaklı Erdoğan’ın siyasete dönmesini sağlayan batılı emperyalistlerdir. Emperyalizmin saldırdığı Suriye’yi, vatanseverleri kurtaracaktır ama emperyalizmin parlattığı despotun yönettiği ülkenin durumu, daha kötüye gider görünüyor; Çünkü umutları yıkıyorlar.

Ama biz Anadolu’da hep çilekeş olan halklar, yüzyılların birikimi ile biliyoruz ki, ne geleceğin umudu fidanlarımızı katletmekle, ne de tutsaklarımızı savunan avukatlar tutuklamakla, umudumuzu yıkamazlar. Yaşam biçimini mücadele ve direniş devinimi olarak görenler, her mücadelede güç kazanacaklardır. Oysa mücadele karşısında duran cambaz kuklalar, kullanım sürelerini ancak kısaltabileceklerdir.

SADECE SAVAŞTA ŞEHİT OLUNMAZ

Evlatlarını savaşta kaybedenler, savaş olmasaydı da, polis kurşunu ile de kaybedebilirlerdi. Bu sefer onları kahraman saymayacaklardı. Oysa diktatöre kan vermek yerine halkı için düşenler, bizim kahramanlarımızdır.

Evlatlarını kaybedenler, o evlatların bedenlerini inleyerek karşılıyorlar; Evlatlarını göndermekten muaf olanlar ise, ‘Yaylalar’ türküsü ile karşılıyor bizim evlatlarımızı. Sonunda kimisi ihale kazanıyor, kimisi ise kahırla doluyor. İşte budur bize reva görülen yaşam. Kimileri için yaşam, kimileri içinse kahır. Devrimci mücadele, işte bunun için yapılır.

Gerek yiğit avukatlarımıza yapılanlar, gerekse akademisyenlerimize, hocalarımıza yapılanların yüreklerimize olan yansısı, sadece sizin korkularınızdır. Sizin bu korkularınız, umudumuzu arttırmakta ve bize mücadelemizde azim kazandırmaktadır.

FAŞİZM KÜLTÜRÜ İLE ZEHİRLEMEK

Suriye’de hiç kimse, ‘Sizi okutmayacağız!’ diyemez; Ama siz, okulları bile kendi baş cahilinize benzettiniz.

Artık bu ülkenin devrimsiz düzeleceği yok, yıkmak istediğiniz Suriye, bu topraklarda sizden önce kurtulacak. Çünkü tarih boyunca devrimlere, devrimcilere düşman oldunuz. Devrimci kültürünüz hiç olmadı. Tarihinizle övünebilmek için, atalarınızı anlatırken, alçaklarınızı da teşhir etseydiniz, günümüzün alçaklarının önünü keserdiniz. Böylece hem devrimci bir tavır takınır, hem de savaşları engellerdiniz.

Yemen türkülerini çok çabuk unuttunuz ki, Suriye’yi fethetmeğe cüret ettiniz. Eğer o tarihi doğru okutsaydınız, Suriye’yi fethe giderken, kimin bu topraklara ihanet ettiğini daha iyi anlar, bu maceradan vazgeçerdiniz. Yemen’de ve diğer tüm Ortadoğu topraklarında yüzyıllar boyu yaptığınız kahpelikleri gizleyerek, gençlerinizi yine savaşa ve istilaya özendirdiniz. Ama şunu bilmelisiniz ki, şu anki konumunuz, Suriye’nin konumundan daha kötüdür. Suriye asla bölünmeyecek.

Komşularınız İran ve Rusya, tarih boyunca yıktığınız medeniyetleri iyi biliyor. Onların maharetlerini, batılı emperyalistlerin himayesi ile alt edemezsiniz.

Suriye’de tanklarınızın geçtiği topraklara bakın, o kırmızı ve bereketli topraklara; Bakın ve o toprağa dökülen emeği düşünün. Bir de bozkurt işaretleri ve tekbirle gönderdiğiniz gençlerin yetiştiği çorak toprakları görün. Şimdi Suriye’deki kan/ter ile bakımlı toprakları, yüzyıllar boyu çoraklaştırdığınız topraklara benzetmek için fırsat arıyorsunuz.

TOPRAĞA SADAKAT VE VATANSEVERLİK

O topraklar, o emek ile bereketlenmiş topraklar sizi kabul edecek mi sanıyorsunuz?

Yarın o topraklardaki yiğitleri, tıpkı kendi topraklarınızda terörist ilan ettiğiniz yiğit gençleriniz gibi zindanlara, işkence hanelere hapsetmek için mi gidiyorsunuz? Bu vebali, dini istismar eden şarkılarınızla mı örteceksiniz?

Suriye, gençlerinin zindanlarda çürümesini önlemek için, bebeklerinin tecavüze uğramalarını önlemek için, aydınlarının zindanlarda değil, üniversitelerde yetişmesi için, paralarının talan için, hortumcular tarafından peşkeş çekilmek yerine, gıdada subvansiyon için kullanılarak, karınlarını doyurmak, çocuklarını bedava eğitecek kurumlara yollamak, hastanelerini çocuklarına bedava açabilmek için savaşacak. Suriye’nin evlatları paralı savaşmıyor.

Suriye’de bunlar hep vardı.

Bunu yapabilmek için, haram lokma yemeyen, himaye istemeyen, yani kukla olmayan diplomalı aydın liderleri sayın doktor Beşşar Esad’ın komutasından birleşti; Alevi’si ile, Sünni’si ile, Hıristiyan’ı ile ve şimdi yavaş yavaş Kürt’ü ile.

Suriye’yi yıkabilseydiniz, zaten İsrail’e komşu olacaktınız. Daha şimdiden sizi hava savunmasız bıraktıkları İsrail’e karşı.

STRATEJİK AHMAKLIK

Kameralar eşliğinde alnınız secdeye değdiğinde, ne zimmetinize geçirdiğiniz paraları, ne döküğünüz kanları, hatta Müslüman kanıdır, diyerek bile hatırlamazsınız. Suriye sizi en azından İsrail’e komşu olmaktan kurtardı. İdrak ettiğiniz zaman çok geç olacak.

Astana’da, Suriye’de kan döken, mezhepçilik oynayan, çocukların yüreklerini söküp iftar olanların hepsinin hamisi, Erdoğan Türkiye’sidir. İdlip’teki tüm teröristlerin tek beslenme kaynağı, kendi vatandaşını, emeklisini, işçisini açlığa boğan Erdoğan Türkiye’sidir.

Kürtleri bahane ederek bunları desteklediniz, ‘Alevi Esad’ bahanesi ile de Suriye’yi işgal ettiniz.

Böyle mert komşuları hak etmediniz. Zor günde kimin dost olduğu daha çok belli olur. Komşularınıza karşı her kalleşliği yaptınız.

Geçmişinizde de öyleydiniz, bir şey değişmedi; Sadece tarihinizi yalanla boyadınız. Şimdi şafak sökerken, yalanlarınız çözülüyor, gerçekler okunuyor.

Geçmişinizin kirli kokusudur bu Yeni Osmanlı güruhu.

Cemil HAYEK
8. 03. 2018

NOT: Resim Cemil Hayek değildir, Emperyalizmin kulu halkların düşmanı bir haysiyetsizin resmidir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor

Bu haber 444 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü

AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü Sakarya’da Amedspor’a yapılanlardan anlıyoruz ki, sadece HDP’liler değil, AKP’li olmayan bütün Kürtler Erdoğan ikti...

Cemil Hayek Yazdı: SADECE BİR GAZETECİ...

Cemil Hayek Yazdı: SADECE BİR GAZETECİ... Suudi Arabistan’ın muhalif gazeteciyi öldürmek için Türkiye’yi seçmesi bir tesadüf müdür? Gazetecilerin en çok kayb...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi