Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımBMGK'da Suriye tepkisi: Teröristlerin yenilmesi bunlara yatırım yapanlarda histeriye yol açtı

BMGK'da Suriye tepkisi: Teröristlerin yenilmesi bunlara yatırım yapanlarda histeriye yol açtı

Tarih 10 Nisan 2018, 10:39 Editör yorumcahaber.com

BMGK, Duma'da düzenlendiği iddia edilen kimyasal silah saldırısı iddialarını görüştü. ABD’nin BMGK temsilcisi Halley “BM kararı ne olursa olsun müdahale edeceğiz” derken, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya ise “Suriye’de teröristler ve aşırılar yeniliyor. Bu durum, bu gruplara sermaye yatıranlarda histeriye yol açıyor” şeklinde tepki gösterdi.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'de Doğu Guta'nın Duma ilçesindeki kimyasal silah saldırısı iddiaları üzerine Fransa, İngiltere, ABD ve konseyin geçici üyelerinden Fildişi Sahili, Hollanda, Peru, Polonya, Kuveyt ve İsveç'in talebiyle toplandı.

MİSTURA'DAN KAPSAMLI VE BAĞIMSIZ SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, bölgesel ve küresel güçlerin yıkıcı ve hayal dahi edilemez sonuçlara neden olacak çıkar çatışmaları yüzünden Suriye'deki savaşın ulusal ya da bölgesel bir krizin ötesine geçtiğini ve şu anda uluslararası güvenliği tehdit ettiği uyarısında bulundu.

De Mistura, Duma'daki saldırı iddiaları için ''kapsamlı ve bağımsız'' bir soruşturma çağrısı yaptı.

NEBENZYA: SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNDE BİLE…

Oturumda konuşan Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, "ABD, İngiltere ve Fransa yönetimi, hiçbir neden olmadan ve sonuçları düşünmeden Rusya'ya yönelik cepheleşme politikasını izliyor ve diğerlerini de buna itiyor" dedi.

Rusya'ya yönelik iftira, hakaret, savaşçı söylem, şantaj, yaptırım ve güç kullanma tehditleri dahil geniş yelpazede yöntemlerin kullanıldığını söyleyen Nebenzya, "Utanmadan Rusya'yı tehdit ediyorlar. Bunu yaparken kullandıkları ton ise tüm sınırları aştı. Soğuk savaş döneminde bile selefleriniz ülkeme karşı böyle kabalığa cesaret etmezdi" ifadelerini kullandı.

‘TERÖRİSTLER YENİLİYOR, BU YENİLGİ KARANLIK GÜÇLERE SERMAYE YATIRANLARDA HİSTERİYE YOL AÇIYOR’

"Dış sponsorların desteğini alan terörist ve aşırılık yanlıları yeniliyor" diyen Rus diplomat, "Hatırlatayım söz konusu olan donattığınız, finanse ettiğiniz ve meşru hükümeti değiştirmek için bu ülkeye attığınız terörist ve aşırılıkçılardır. Şimdi neden bu yenilginin, bu karanlık güçlere politik ve maddi sermaye yatıranlarda histeriye yol açtığı anlaşılıyor" diye ekledi.

‘KAOSUN BULANIK SULARINDA BALIK AVLAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ'

Nebenzya, "Girdiğiniz her yerde, dokunduğunuz her şeyde sizden sonra kaos kalıyor ve sizler bu kaosun bulanık sularında balık avlamaya çalışıyorsunuz ama sadece mutant balıkları yakalayabiliyorsunuz" diye konuştu.

Rus diplomat, "Konu ne olursa olsun net bir stratejiye sahip olmamanız sadece bizde değil bu salonda oturanların çoğunda şaşkınlık yaratıyor, sadece onlar bunu açık bir biçimde size söyleme cesaretini bulamıyor" dedi.

Nebenzya, bu ülkelerin özellikle konu Suriye olunca düşmanlıklarının güçlü biçimde tezahür ettiğini de sözlerine ekledi.

‘DUMA'DAKİ PROVOKASYON HAN ŞEYHUN'U HATIRLATIYOR'

Nebenzya, "Duma'daki provokasyon son derece geçen yılkı Han Şeyhun olayını hatırlatıyor. Bu iki olayı birleştiren nokta, eylemin planlanmış niteliği" dedi.

Han Şeyhun'daki provokasyonun ardından Akdeniz'deki ABD savaş gemilerinin Suriye'nin Şayrat hava üssünü vurduğunu hatırlatan Rus diplomat, "Savaş gemilerinin eylemlerine yönelik yapılan analiz, ABD'nin bu operasyona çok önceden hazırlanmaya başladığını gösterdi" ifadeleriyle geçen seneki senaryoyu hatırlattı.

‘DUMA, SKRİPAL BAŞARISIZLIĞINI UNUTTURMAK İÇİN UYDURULDU'

Suriye'nin Duma kentinde kimyasal saldırı düzenlediği iddialarının, toplumun dikkatini eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi olayından uzaklaştırma amacını taşıdığını dile getiren Nebenzya, "İngilizler şimdi şeffaf araştırmadan ve yöneltilen sorulara yanıt vermekten kaçınıyor ve aynı zamanda izleri kaybettirmeye çalışıyor" dedi.

‘TEK BİR YEREL SAKİN KİMYASAL SALDIRIYI DOĞRULAMADI’

Rusya'nın Suriye'deki ateşkes izleme merkezinin uzmanlarının Duma'da incelemede bulunduğunu ve kimyasal madde izlerine rastlamadığının altını çizen Nebenzya, "Tek bir yerel sakin, kimyasal saldırı olduğunu doğrulamadı. Yerel hastaneye, Sarin gazı ve klor gibi maddelerle zehirlenme belirtileri olan yaralılar gelmedi. Duma'da başka faaliyette olan sağlık kuruluşu yok. Zehirlenme sonucu ölenlerin cesetleri tespit edilmedi" diye konuştu.

HALEY: BMGK KARARI NE OLURSA OLSUN YANIT VERECEĞİZ

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise, oturumda yaptığı konuşmada, ABD'nin Suriye'deki kimyasal silah kullanımına "BMGK'nin kararı ne olursa olsun" yanıt vereceğini söyledi.

RUSYA’DAN ABD’YE: DOSTUNUZ OLDUĞUMUZU SÖYLEYENLER SİZİ YANILTMIŞ

"Rusya hiçbir zaman ABD'nin dostu olamayacak" sözlerini sarfeden Nikki Haley'e, Rus temsilci Nebenzya Sputnik’te yer alan habere göre şöyle yanıt verdi: Özel olarak sizinle dost olmaya hevesli değiliz. Eğer dostlarınız olduğunu düşünüyorsanız, sizi yanıltmışlar."

Bu haber 695 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

Rusya'dan Golan uyarısı: Karar savaşa yol açar

Rusya'dan Golan uyarısı: Karar savaşa yol açar Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Başkanı Vyaçeslav Volodin, ABD Başkanı Donald Trump'ın işgal altı...

Irak'ta tutuklu IŞİD üyesinden çarpıcı iddialar: Erdoğan benimle görüşmek istedi

Irak'ta tutuklu IŞİD üyesinden çarpıcı iddialar: Erdoğan benimle görüşmek istedi Irak'ta bir buçuk yıldır tutuklu bulunan ve ölüm cezasına çarptırılan IŞİD üyesi Ebu Mansur, ICSVE'ye verdi...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi