Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımLaiklik tepeden ihlal edilir: Diyanet İşleri Başkanı dine inanmayanları 'sapık' ilan etti

Laiklik tepeden ihlal edilir: Diyanet İşleri Başkanı dine inanmayanları 'sapık' ilan etti

Tarih 13 Nisan 2018, 08:56 Editör yorumcahaber.com

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, gençlerde deizm ve ateizmin yaygınlaştığı tartışmalarına ilişkin, “Bizim milletimizin hiçbir ferdi böyle sapık, batıl bir anlayışa asla prim vermez. Milletimize, gençlerimize kimse iftira atmasın” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, TRT Haber’in canlı yayınında imam hatip öğrencilerinin dinden uzaklaşıp deizme yöneldiği yönündeki tartışmalara düşündürücü bir yorumla müdahil oldu.

Erbaş, Türkiye’de deistler ve ateistler dahil her inanıştan yurttaş olmasına, Türkiye Cumhuriyeti devletinin Anayasası’nda laiklik ilkesinin yer almasına aldırış etmeden gençler arasında deizm ve ateizmin yaygınlaşmasını “iftira” olarak niteledi ve deistlerle ateistleri “sapık” ilan etti.

“Erkek kadın yan yana olmaz”

Yurt dışında bir camide kadın ve erkeklerin beraber namaz kıldığı fotoğrafın sosyal medyada paylaşıldığının hatırlatılması üzerine Erbaş, peygamber döneminde namazın nasıl kılındığına referansla “Erkekler ile kadınların aynı safta, karışık bir ortamda namaz kılması İslam’ın uygun bulduğu bir şey değil” dedi.

Erbaş gibi inanmayanlar sapıkmış

Gençlerde deizm ve ateizmin yaygınlaştığı iddiasına ilişkin soru üzerine Erbaş, şunları söyledi:

Şu anda Türkiye’de konuşulduğu kadarıyla bu konunun çok abartıldığını düşünüyorum. Milletin, gençlerin, insanların anlamını bilmediği bazı konuları allayıp pullayarak, batılın propagandasını yaparak belki de bir alan açmaya çalışan plan diye düşünüyorum bunu. Deizm, Peygamberi inkar etmektir. Hangi Müslüman Peygamberi inkar eder de Müslüman kalabilir? Yani siz bir Müslüman gence, ‘Peygamberi inkar eden bir düşünceyi niye kabul ediyorsunuz?’ dediğinizde ‘Böyle miymiş, deizmin anlamı bu muymuş?’ diyeceğini görürsünüz, rastlarsınız. Onun için açık konuşsunlar. Deizmin ne olduğunu milletimize anlatsınlar.

Deizmin hiçbir şeye karışmayan Tanrı anlayışı olduğunu savunan Erbaş, laiklik ilkesini hiçe sayıp kendi Sünni İslam yorumuna bağlı yurttaşlardan müteşekkil bir “millet” tarif ederek, deist ve ateistleri de sapık ilan etti:

Bizim milletimizin hiçbir ferdi böyle sapık, batıl bir anlayışa asla prim vermez. Milletimize, gençlerimize kimse iftira atmasın. Benim bu tanımımdan sonra hiçbir gencimizin ve insanımızın sapık ve batıl felsefi bir düşüncenin peşinden gidecek kadar buna itibar edeceğini zannetmiyorum.

Sendika.Org

Bu haber 292 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Yürüyüş Dergisi 101 Sayısı Yazı Seslendirmeleri Yayında

Yürüyüş Dergisi 101 Sayısı Yazı Seslendirmeleri Yayında Emperyalizme ve Oligarşiye Karşı Yürüyüş Dergimizin 101. sayısının yazı seslendirmelerini paylaşıyoruz.

'Dindar, kindar, tacizci nesil': Beykoz’daki bir cemaat yurdunda yaşanan çocuk istismarı görevliler tarafından örtbas edildi

'Dindar, kindar, tacizci nesil': Beykoz’daki bir cemaat yurdunda yaşanan çocuk istismarı görevliler tarafından örtbas edildi Beykoz’un İshaklı Köyü’nde bulunan bir cemaatin Kuran kursu ve yurdunda çocuk istismarı yaşandığı ve yurt görevlile...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi