Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımRusya’dan bir uyarı daha: 'Suriye’de Libya tarzı bir maceraya girişilmemeli'

Rusya’dan bir uyarı daha: 'Suriye’de Libya tarzı bir maceraya girişilmemeli'

Tarih 13 Nisan 2018, 18:23 Editör yorumcahaber.com

Suriye’ye yönelik askeri müdahale tehditleriyle tırmanan gerilimde Rusya’dan ABD ve müttefiklerine bir uyarı daha geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de “Libya tarzı bir maceraya” girişilmemesi gerektiğini söyledi.

Suriye ordusunun 7 Nisan’da Duma bölgesinde kimyasal saldırı düzenlediği iddialarının ardından ABD ve müttefiklerinin, Suriye’ye askeri müdahale tehditleriyle tırmanan gerilim sürüyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Suriye’de “Libya tarzı bir maceraya” girişilmemesi gerektiğini söylediği bildirildi.

Hürriyet’in haberine göre, Lavrov yaptığı açıklamada “Libya tarzı maceraya girişilmemeli. En ufak bir yanlış hesap bile yeni bir göç dalgasına sebep olabilir” ifadelerini kullandı.

ABD’nin yeni yaptırımlarına karşı hamle

Öte yandan, Rus parlamenterler, ABD’nin getirdiği yeni yaptırımlara tepki olarak, Amerikan mal ve hizmetlerinin Rusya’ya ithal edilmesini yasaklayan ve ekonomik ilişkilerin daraltılmasını öngören bir tasarı hazırladığı bildirildi.

Tasarı önümüzdeki hafta Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da görüşüleceği belirtildi.

Rus parlamenterlerin tasarıda, Amerikan yapımı yazılım, tarım ürünleri ve ilaç gibi başka kaynaklardan sağlanabilecek mallar ve tütün ile alkol ithalatının kısıtlanmasını, ayrıca atom enerjisi, roket motorları ve uçak imalatı alanlarında ABD ile işbirliğinin yasaklanmasını önerdikleri kaydedildi.

Taslakta ayrıca, Amerikan şirketlerinin Rusya’nın özelleştirme projelerine katılmaları yasaklamayı önerdiği aktarıldı.

Ne olmuştu?

7 Nisan’da Suriye ordusunun, Doğu Guta’da cihatçıların elinde kalan son yerleşim yeri olan Duma’da kimyasal saldırı düzenlediği iddia edildi.

El Kaide bağlantılı “Beyaz Miğferliler” (White Helmets) adlı “sivil savunma” grubu saldırı sonucu 78 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürerken, Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise kimyasal saldırı olmadığını ancak hava saldırısı sonucu “barınakların insanların üzerine düşmesi” nedeniyle 40 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Suriye ve Rusya kimyasal saldırı iddialarını yalanlarken, ABD başkanı Donald Trump ve AKP iktidarı iddialara sahip çıktı.

ABD ve müttefikleri Suriye’ye yönelik askeri müdahale için kolları sıvarken, bu doğrultuda İsrail’in 8 Nisan’da Suriye’nin T-4 Hava Üssü’nü yönelik füze saldırısı da ilk işaret fişeği oldu.

Ancak kısa süre içinde ABD-Rusya restleşmesine varan savaş tehditleri, ABD ve müttefikleri arasında “nihai bir karara varılamaması” nedeniyle yerini daha temkinli açıklamalara ve itidal çağrılarına bırakmaya başladı.

Sendika.Org

Bu haber 359 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

Rusya: Suriye hava savunma sistemleri İsrail'in Şam'daki havalimanını hedef alan 7 füzesini düşürdü

Rusya: Suriye hava savunma sistemleri İsrail'in Şam'daki havalimanını hedef alan 7 füzesini düşürdü Rusya Ulusal Savunma Yönetimi Merkezi, Suriye'deki Pantsir ve Buk hava savunma sistemlerinin İsrail hava kuvvet...

Ölmek üzere olan insanlara su vermek yasa dışı sayıldı

Ölmek üzere olan insanlara su vermek yasa dışı sayıldı Çölü geçmeye çalışırken birçok kişinin hayatını kaybettiği bir sınır noktasına göçmenler için su ve yiyecek bırakan...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi