Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımDEVRİMCİ KRİZ KOŞULLARI

DEVRİMCİ KRİZ KOŞULLARI

Tarih 15 Nisan 2018, 07:18 Editör yorumcahaber.com

Emperyalist haydutların Ortadoğu’da yürütükleri iki yüzlü politikalarının gerçek özü, son Suriye saldırısıyla birlikte daha da netlik kazanmıştır. Yıllardır Filistin/ Kürt halkını katliama uğratan, kan ve göz yaşı akıtarak mülteci konumuna düşüren İsrail, Türkiye, İran, Irak dörtlüsünü görmemezlikten gelen emperyalistler, Suriye'ye demokrasi getireceklermiş... Ne gariptir ki, bugün Suriye'ye saldırırlarken de aynı gerekçeyle saldırıyorlar...

70 yıldır Filistinliler Amerikan silahlarıyla kedlediliyor. Eğer savlarınız da haklıysanız neden Filistinleri korumak için işgal altındaki topraklara Birleşmiş Milletleri (BM) yerleştirmiyorsunuz? 

Eğer sorun insan haklarını hiçe sayanlara tavır almaksa işte İsrail, hergün BM'nin bir kararını çiğniyor ve işgal ettiği topraklarda terör estiriyor, tarih yazdırıyor. İşte Türkiye, Kürtlere ve Alevilere karşı İsrailin ikizi gibi davranıyor... Canları sıkıldıkça Filistin ve Kürt halkına bomba ve kurşun yağdırıyorlar. 
Neden bunlara tavır alınmıyor? 
Diğer yandan kimyasal silahlar da dahil Filistin ve Kürt halkı imha edilirken; emperyalistler ve uşakları neredeydi? 
Filistin ve Kürdistan'da olduğu gibi emperyalistlerin derdi demokrasi değil Ortadoğu petrolüdür. Onları bu bölgeye çeken ne diktadörlerin zülmü ne de hak-hukuk hayranlığıdır. Çünkü tarih emperyalistlerin hanesine, halklara düşmanlığı, katliamları ve zorbalığı nasip etmiştir. Ve emperyalistler var oldukça bu böyle sürüp gidecektir. 
Tüm bu gelişmeleri nesnel bir gözle irdelersek, emperyalistlerin Ortadoğu halkları için ne anlama geldiğini rahatlıkla görebiliriz. Dolayısıyla emperyalist haydutlara karşı Ortadoğu halklarının güçlerini göstermelerinin tam da zamanıdır. Görevimiz; emperyalistlerin sorun çözücü değil, sorun yaratıcı olduklarını çeşitli yollarla (propaganda, ajitasyon, eylem vs) kitlelere iletmektir. Son Ortadoğu olayları emperyalizmin niteliğinin değişmediğini ve sözde barış görüşmelerinin dönemsel çıkarlarını pekiştirmeye yönelik hamleler olduğunu göstermektedir. İçine düştükleri rekabet, ekonomik-siyasal bunalım onları böyle davranmaya zorunlu kılmaktadır. 
Bugün ABD çıkarlarını tehlikeye düşüren sosyal-ulusal uyanışlara karşı korsanca saldırılar düzenlemekte, BM'ye kararlar çıkarttırmakta sonra da suç ortaklarıyla birlikte saldırıya geçmektedir. Saldırı askeri olmakla birlikte, ambargo, darbe, tehdit, şantaj, provakasyon vs şeklinde sürmektedir. Bugün İslam ülkelerin büyük çoğunluğu düşürülmüş, uşak haline getirilmiştir. 
Peki durum bu iken televizyon kanallarında boy gösteren müslüman ülkelerin siyasetçileri ve kalemşörleri ne yapıyor? 
1989’da "Bir kola içmek İslam'a ihannettir" diyen Fettullah Gülen nerede? 
AKP'den önce cumaları Beyazit’de, Fatih’te sokağa çıkanlara ne oldu? 
Neden sus pus oturuyorlar şimdi? 
Dillerini eşek arısı mı soktu? 
Hani emperyalizme karşıydınız? Hani milliydiniz? 
Sizin gidi iki yüzlü riyakarlar sizi!

Sonuç olarak bağımsızlığımızı koruyarak Ortadoğu’nun sınırlı sayıdaki anti-emperyalist güçlerleriyle dostluğumuzu geliştirip pratik adımlar atmak zorundayız. Uluslararası planda yükselen dinci, milliyetçi dalgaya karşı halkların kardeşliğini öne çıkarmalıyız. Bizim sınırlarımız yoktur. Bizim çitlerimiz yoktur. Biz 72 millette aynı nazarda bakan, Alevi, Kızılbaş, komünist geleneğin temsilcileriyiz. Zalime karşı zulmün olduğu her yerde dövüşürüz. Teoride de pratikte de...
Aksi taktirde bölgeye yoğunlaşan emperyalistlere karşı sağlıklı bir mücadele yürütülemez, sonuçta bölge halkları yine zarar göreceklerdir.

Bugün dünya yeni bir sürece girmiş bulunmaktadır. Biz de ise, at izi it izine karışmış, sol dağınık, Aleviler bölünmüş, demokrasi güçleri korkutulmuştur. Türkiye'nin demokrasi birikimi derin vadilerde hayal kırıklığı yaşamaktadır. 
Oysa böylesi zamanlar derin fırsatlar içermekte, halkların birliğine, devrimci dönüşümlere yeni imkanlar sunmaktadır. Afrin savaşı, Kürt düşmanlığı üzerinde sürdürülen maceracı arayış, AKP'nin içerde ve dışarda yürüttüğü rantçı, zorba yönetim ekonomik krizlerle çatırdamakda, iktidar erimekte, sağıyla soluyla halk yeni bir arayışın eşiğine gelmiş bulunmaktadır. 
Dibteki dalgayı doğru okuyanlar, AKP'nin çökmesiyle oluşacak olan devrimci durumu nasıl kazanca dönüştüreceklerdir? 
Süreci nasıl, kiminle ve hangi güçlerle götüreceklerdir? 
Gün devrimcilerin, demokratların, laiklerin, Kürtlerin ve Alevilerin birleşme zamanıdır. Gün krizi fırsatı çevirmek için devrimci bir alternatif oluşturmanın zamanıdır. 
Eğer bugün birleşmeyeceksek ne zaman birleşeceğiz? 
Alevilikte Öze Dönüş Hareketi olarak sözde anti emperyalist geçinen AKP iktidarının Suriye halkının mücadelesini boğmak için aniden çark edip ABD emperyalizminin yanında yer almasını kınıyor, devrimcileri, sosyalistleri, Kürtleri, Alevileri ve gerçek demokratları birleşmeye çağırıyoruz.

Barış AYDIN

Bu haber 277 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

FAZIL SAY KONSERİ: DÖNEN DÖNSÜN BİZ DÖNMEYİZ YOLUMUZDAN!

FAZIL SAY KONSERİ:  DÖNEN DÖNSÜN BİZ DÖNMEYİZ YOLUMUZDAN! O beklenen buluşma bir konser salonunda gerçekleşti , DEVLETİN zirvesi oradaydı , Erdoğan , eşi , yakınları , bakan...

En iyi seçmen ölü, en güçlü milli irade hayali olandır!

En iyi seçmen ölü, en güçlü milli irade hayali olandır! 31 Mart’ı ‘beka sorunu’na dönüştüren AKP-MHP ittifakı rakibi düşman, seçimi de savaş olarak görünce her türlü hile,...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi