Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımBoğaziçili Tutsak Kadınlar: 'Susarak bu suça ortak olmayacağız'

Boğaziçili Tutsak Kadınlar: 'Susarak bu suça ortak olmayacağız'

Tarih 17 Nisan 2018, 22:25 Editör yorumcahaber.com

“Katliamın lokumu olmaz” dedikleri için tutuklanan dört Boğaziçili kadın kaleme aldıkları açık mektupta “Silahlara, şehirlerin bombalanmasına, ölümlere ve yüzbinlerce insanın göç etmek zorunda bırakılmasına karşıyız!” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde faşistler “Afrin lokumu” dağıtmaya kalkmış, üniversiteliler ise “Katliamın lokumu olmaz” diyerek faşistleri engellemişti. Olayın ardından Tayyip Erdoğan’ın üniversitelileri hedef almasının üzerine 31 kişi gözaltına alınmış, 13 kişi ise tutuklanmıştı.

Tutuklanan üniversitelilerden dört kadın “Boğaziçili Tutsak Kadınlar” imzasıyla bir mektup kaleme aldı. Tutuklanmalarının ardından ilk kez seslerini duyurabilme şansını bulabildiklerini belirten kadınların mektubu şöyle:

İki haftalık gözaltı sürecinin ardından, tutukluluğumuzun ilk günlerinde sesimizi duyurabilme fırsatını ancak bulabildik. Bu mektup dünyanın dört bir yanında özgürlüğümüzü isteyen akademisyenlere,  okuldaki hocalarımıza, insan hakları savunucularına, gazetecilere ve arkadaşlarımıza cevabımızdır.

Mevcut iktidar sürekli palazlandırdığı bir savaş ortamı yaratmakta ve tüm muhalif sesleri zorba yöntemler ve işkenceyle susturmaktadır. Muhalefetin yüksek olduğu üniversitelere ise kayyum rektörler atanmakta, barış isteyen akademisyenler ve öğrenciler hukuka aykırı bir şekilde yargılanmakta ve hapishanelerle cezalandırılmaktadır.

Bugün 13 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin eğitim hakkı fiili olarak gasp edilmiştir. Biz ve okulumuza dönük bu sert saldırılarının siyasi süreçlere bağlı olduğunu; krize sürüklediği ülkeyi yönetememe sıkışmışlığını gündemi değiştirerek, savaşlar ve teröristler icat ederek aşmaya çalıştığını biliyoruz.

Üniversitemize yönelik baskıcı politikalara başından beri karşı olan bizler akademiyi terk etmemekte kararlıyız. Kampüste muhbirlik furyasına açıkça destek veren ve onun bir parçası olan kayyum rektörlüğün açıklamasını ve kendi öğrencilerini hedef göstermesini asla kabul etmiyoruz. Boğaziçi Üniversitesi’nin yürürlükteki yasaları dahi çiğneyen açıklama metnini resmi sayfalardan derhal kaldırılmasını talep ediyoruz.

Yurtlardan, kütüphanelerden, kampüs kaplarından teker teker alınmamıza neden olan düşüncelerimizi yineliyoruz: Silahlara, şehirlerin bombalanmasına, ölümlere ve yüzbinlerce insanın göç etmek zorunda bırakılmasına karşıyız! Susarak bu suça ortak olmayacağız. Yükselen şövenist ve savaş çığırtkanı dalgaya teslim olmayacağız. Boğaziçi Üniversitesi’ne ve öğrencilerine uyguladıkları baskıyla bizi ne korkutabilir ne de yıldırabilirler. Biz tarihe karşı sorumluluğumuzu içeride olduğumuz süre boyunca mücadelemizi sürdürerek gerçekleştireceğiz. Sizi de dışarıda bu mücadelemizi yükseltmeye çağırıyoruz!

Sendika.Org

Bu haber 254 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Yürüyüş Dergisi 88. Sayısı Yazı Seslendirmeleri Yayında

Yürüyüş Dergisi 88. Sayısı Yazı Seslendirmeleri Yayında Emperyalizme ve Oligarşiye Karşı Yürüyüş Dergimizin 88. sayısının yazı seslendirmelerini paylaşıyoruz.

Suudi'nin Kaşıkçı cinayeti, Türk yargısının Osman Kavala cinayeti

Suudi'nin Kaşıkçı cinayeti, Türk yargısının Osman Kavala cinayeti Başlığı sert mi buldunuz, yok artık o kadar da değil mi dediniz? Demeyin. Yandaş da olsanız yoldaş da olsanız, elin...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi