Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımABD İddia Etti: İran-Türkiye İlişkileri Kötüleşecek!

ABD İddia Etti: İran-Türkiye İlişkileri Kötüleşecek!

Tarih 10 Ocak 2013, 09:23 Editör Bahattin Gülyuva

Amerika Dış Politika Konseyi Başkan Yardımcısı Ilan Berman, Türkiye’nin İran politikasının son birkaç yılda “büyük bir evrimden geçtiğini" ve ikili ilişkilerin yakın bir gelecekte kötüleşeceğini “tahmin” etti. Berman ayrıca dış politikada da Türkiye'nin “sıfır sorun” döneminin bittiğini söyledi.

ANKA haber ajansının haberine göre, Vaşington’daki Amerika Dış Politika Konseyi adlı düşünce kuruluşunun Başkan Yardımcısı Ilan Berman, Türkiye’nin İran politikasının son birkaç yılda “büyük bir evrimden geçtiğini" ve ikili ilişkilerin yakın bir gelecekte kötüleşeceğini savundu.

Ilan Berman, Obama yönetiminin yeni dönemde izleyeceği dış politika konusunda Amerika’nın Sesi'ne yaptığı açıklamalarda, “İran’ın nükleer silah geliştirme konusunda agresif bir dış politika izlediğini ve giderek komşuları için daha da tehlikeli bir hale gelmeye başladığını öne sürerken, Tahran'ın, Türkiye açısından da ciddi bir risk oluşturduğunu” iddia etti.

Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin Patriot füzeleri nedeniyle gerginleştiğine dikkat çeken ve "ilişkiler yakın gelecekte kötüleşebilir mi?” sorusuna yanıt veren Berman, “Bence kötüleşecek. Çünkü son birkaç yıl içinde Türkiye’nin İran politikası büyük bir evrimden geçti” şeklinde konuştu.

Berman şöyle devam etti:
Türkiye komşularıyla sıfır sorun politikası izlerken, İran’la yapıcı ilişkiler içinde olabileceğini düşünerek durumundan memnun görünüyordu. Ancak Türkiye giderek dış politikada daha da güçlendikçe, bölgedeki nüfuzu arttıkça, Arap Baharı ülkeleri için bir model olarak gösterildikçe ve bunu daha çok kabullendikçe, yalnızca İran ve Suudi Arabistan gibi bölge ülkeleriyle ideolojik ayrılığa düşmekle kalmadı, aynı zamanda Türkiye’nin çifte rolünü benimsemek istemeyen İran’la siyasi ilişkileri de çıkmaza girdi.

“Suriye krizi Türkiye için belirleyici oldu”
Türkiye’nin bir NATO üyesi ve bir Ortadoğu ülkesi olduğuna dikkat çeken Berman, “Bir süre Türkiye’nin hangi rolünün daha ağır basacağı konusunda bir ikilem yaşandığını düşünüyorum. Suriye krizi Türkiye için belirleyici oldu, Ankara’nın zor tercihler yapmasını gerektirdi” ifadesini kullandı.

“Sıfır sorun dönemi bitti”
Ilan Berman, “Türkiye’nin, komşularıyla sıfır sorun politikası, sizce beklendiği kadar başarılı oldu mu?” sorusuna ise “Bence Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti giderek güçlenirken ve ekonomik refahı arttırmaya yönelik adımlar atarken, Türkiye’nin komşularla sıfır sorun politikası bir süre iyi işledi. Ama artık bu dönem geçti. Şimdi gördüğümüz, Ankara’nın izlediği, toprak açısından değil ama dış politikada vizyon olarak daha büyük bir Türkiye politikası” dedi.

ABD'nin Ortadoğu'yu yeniden yapılandırılma politikası ve Türkiye'nin buradaki rolü düşünüldüğünde, ABD Dış Politika Konseyi'nden yapılan bu açıklamanın bir “kehanet” mi yoksa "Türkiye'nin dış politikada izlemesi gereken bir yol mu" olduğu sorusu akıllara geldi.

Zira Mahdi Darius Nazemroaya, Golbal Research'te iki gün önce yayınlanan makalesinde, ABD'nin NATO'yu Suriye'deki sürece dahil etmeye çalıştığını ve Türkiye'ye füze kalkanı ve Patriot füzeleri konuşlandırma kararlarının bu doğrultuda planlandığın savunmuştu. Yazar ayrıca, sürece Türkiye üzerinden açık bir şekilde dahil edilmeye çalışılan NATO'nun, Suriye ve İran'a karşı doğrudan askeri müdahale hazırlığında olduğunu belirtmişti.

Bu haber 483 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

Ey halkımız tasarruf yapın: Yılın ilk 8 ayında Cumhurbaşkanlığı bütçesinin yüzde 74'ü bitti

Ey halkımız tasarruf yapın: Yılın ilk 8 ayında Cumhurbaşkanlığı bütçesinin yüzde 74'ü bitti Cumhurbaşkanlığı'na ayrılan bütçenin %74'ü yılın ilk 8 ayında bitti. Saray'ın kasasında 4 ay için 213 m...

Suriye için yeni anayasa talebinde bulunan Suudi Arabistan'a tepki: Ülkenizin bir adı bile yok!

Suriye için yeni anayasa talebinde bulunan Suudi Arabistan'a tepki: Ülkenizin bir adı bile yok! Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Suriye'nin anayasasıyla ilgili tartışmada Suriye Temsilcisi...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi