Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımDemirtaş’ın 'Seher'i KHK ile ihraç edilenlerin sahnesinde

Demirtaş’ın 'Seher'i KHK ile ihraç edilenlerin sahnesinde

Tarih 21 Nisan 2018, 20:39 Editör yorumcahaber.com

KHK ile ihraç edilen İskenderun SES Temsilcilik Eş Başkanı Hülya Ateş, Demirtaş’ın “Seher” isimli öykü kitabından uyarladıkları tek kişilik oyunu Antakya’da sergiledi.

KHK ile ihraç edilen İskenderun SES Temsilcilik Eş Başkanı Hülya Ateş, tek kişilik oyun “Seher”i Antakya’da sahneledi.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde KHK ile görevinden ihraç edilen 26 yıllık hemşire Hülya Ateş, ihraç edildikten sonra tiyatroya yönelerek tek kişilik bir oyun hazırladı. Ateş’in oynadığı karakter, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Seher” kitabındaki Seher. Ateş oyunu ilk olarak kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve ihraçlara inat var olduklarını göstermek amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İskenderun’da karma bir etkinlikte sahnelemişti.

SES Hatay Şubesi’nin çağrıcılığıyla geçtiğimiz günlerde (19 Nisan Perşembe) Antakya Konak Sineması’nda sahnelenen oyuna ilgi oldukça yoğundu.

Etkinlikte söz alan Hatay SES Şubesi Eş Başkanı Meryem Avcı, cesaretin bulaşıcı olduğunu ve direnenlerin yan yana gelerek cesareti bulaştıracağını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

Yaşadığımız bu zulüm çağında haksızlığa, hukuksuzluğa, OHAL’e, KHK”lara, direnenlerin mücadelesine tanıklık edeceksiniz. Yoku bahane ederek değil yoktan var ederek; kalemle, sözle, yazıyla, yüreğinde ne varsa, onu direnişe çevirerek zorbalık düzenine sessiz kalmayanları izleyeceğiz. Bugün burada olmamız bile, cesaretle yapacağımız daha çok iş, yıkacağımız bir düzen ve kuracağımız umutlu yarınlar var. Mücadelemiz büyüyecek, onlar gidecek ve biz kazanacağız.

“Bir şey yapmalıyız ve yapabiliriz”

Oyun sonrası Sendika.Org’a konuşan Hülya Ateş ve oyunun yönetmeni Ayten Özöksüz yaşadıkları süreci şöyle anlattı:

Hülya Ateş: Ciddi bir haksızlıkla karşı karşıya kalmıştık. Hiç bir sebep yokken  işimizi, ekmeğimizi elimizden almışlardı. Ciddi bir hukuksuzlukla karşı karşıya kaldığımızda, bu hukuksuzluğa karşı bir direnç sergilemek durumundaydık. Mücadele ettiğimiz için, muhalefet olduğumuz için, haklı sendikal eylem ve etkinliklerimizden dolayı ihracımız gerçekleşmişti. O süreçte bizden istenen şuydu: Siz suçlusunuz, vatan hainisiniz, teröristsiniz başınızı önünüze eğin ve gidin evinizde oturun. Biz ne açlıkla terbiye olacaktık ne de onların söylediği gibi sosyal ölülere dönecektik. Biz direngen, örgütlü bir yapıdan geliyorduk. Bunu da hayatımızın içine almak zorundaydık, içselleştirdik tabi ki… Mücadeleyi, yaşamımızda örmek ve ayakta kalmak zorundaydık. İstediklerini vermeme adına herkesin direniş şekli bireysel anlamda da farklıydı. Örgütlü yapılarımızda direnişimiz, eylem ve etkinliklerimiz devam ederken; biz de bir şeyler yapalım diye düşündük. Bu oyun böyle başladı. Oyunun yönetmenliğini yine benim gibi ihraç edilen Eğitim Sen’li öğretmen Ayten Eröksüz üstlendi, teknik detaylarla yine ihraç edilen İskenderun BES Temsilciliği’nden Serkan Çalgan ilgilendi.

Oyun başlarken yapabilecek miyiz, yapamayacak mıyız gibi tedirginliklerimiz vardı. Ama tek hedefimiz şuydu: Biz bir şey yapmalıyız ve yapabiliriz. Gücümüz ve yeteneğimiz var. Yetenekli, güçlü ve direngen olduğumuz için onların gözüne batmıştık. Bizi gözlerinde çok büyüttüler. Tek haklı oldukları konu da bu. Biz, gerçekten gözlerinde büyütecekleri kadar güçlüyüz.

Ayten Özöksüz: KHK ile işten atıldıktan sonra zamanımızı daha iyi değerlendirmek için neler yapabiliriz diye konuşuyorduk. Hülya arkadaşımızın da en büyük hayali bir tiyatro oyununu sergilemekti, böyle bir hayali vardı bu arkadaşın. Uzun süre oyun arayışı içerisindeydik. O arada Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı kitabı “Seher”i okumuştum. Seher’i okumasını teklif ettim. Değerlendirdik ve Selahattin Demirtaş’a mektup yazarak izini istedik. Selahattin Demirtaş’ın iznini aldıktan sonra da senaryoya çevirdik. Oyuna 3 kadın arkadaş olarak başladık. Hülya ezberini yaptı, biz teknik işlerini yapmaya çalıştık. Daha sonra yine ihraç edilen Serkan arkadaşımız ekibe dahil oldu. Bu süreçte güzel anılar biriktirdik. Hikaye bizim için çok önemliydi. Çünkü, biz aynı zamanda Kadın Platformunun üyeleriyiz. Kadın cinayetlerine hayır diyebilmek için hikaye aradığımızda “Seher” bizim için etkileyici olmuştu. Toplumda yaşanan bir sürü sorunu “Seher”de görebilmiştik. Oyuna bu şekilde başladık. Oyunu ilk olarak İskenderun’da sergiledik. Anlamlı tepkiler aldık. Antakya’da da oyunu izleyicileriyle buluşturduk. Beğenildiğini düşünüyoruz.

Sendika.Org / Antakya

Bu haber 334 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Avukat Kozağaçlı'dan Kurgu Mahkemesine Tokat Gibi Cümle: 'Sadece sizi değil, sizi ve temsil ettiğiniz her şeyi, ahlakınızı reddediyorum.'

Avukat Kozağaçlı'dan Kurgu Mahkemesine Tokat Gibi Cümle: 'Sadece sizi değil, sizi ve temsil ettiğiniz her şeyi, ahlakınızı reddediyorum.' ÇHD VE HHB’li avukatların Silivride devam eden mahkemesinde, avukatların savunmalarına tahammül edemeyen mahkeme he...

Halkın Tutsak Avukatlarının Duruşmasında Mahkeme Savunma Almadan Karar Açıklayacak

Halkın Tutsak Avukatlarının Duruşmasında Mahkeme Savunma Almadan Karar Açıklayacak Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu’ndan (HHB) altısı tutuklu 20 avukatın yargılandığı davanın ü...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi