Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: YALANIN BABASI KİMDİR?

Cemil Hayek Yazdı: YALANIN BABASI KİMDİR?

Tarih 22 Nisan 2018, 21:00 Editör yorumcahaber.com

Bu terimi Hıristiyan bir arkadaşımdan duymuştum, yıllar önce. Recep Tayyip Erdoğan’a yalancı diyenler, bunca aleni yalanına rağmen, ağır bir şekilde cezalandırılıyor. ‘Erken seçim yok!’ dedikten hemen sonra, gününü dahi belirleyip, iki ay sonrasını seçim tarihi olarak gösteren adama başka ne denir?

Ona ‘Yalanın babası’ demek bir suç oluşturur mu, birisi haber verirse, sevinirim. Öyle ya, ‘yalancı’ demek suç, ama doğruyu söylemiyor demek, suç değil. Peki ya ‘yalanın babası’ demek, o da suç olur mu?

Recep neyi söylerse, elbet tersinden okumak gerekir ama bu kadar ısrardan sonra, erken seçimin bu kadar çabuk ilan edilmesi ve gününün dahi tespit edilmesi, elbet bir günün çalışması değil. Bunu Bahçeli’ye söyleterek, yalan ortaya çıkmaz sanısı, biraz saflık olur. Bahçeli, AKP’de bir siyasi mültecidir. Erdoğan istese, müsaadesi olmadan Bahçeli tuvalete bile gidemez. Ancak bu yalan, sadece inanmak isteyenler için atılmıştır.

NEDİR BU ACELE?

Recep efendi, bunu mikro ve makro ekonomik nedenlere bağlamıştır. Erdoğan’ın bu terimlere çok aşina olduğunu sanmıyorum ama mutlaka öğreten danışmanları vardır. Ancak nedenlerini bilenler, bunu mikro yalan ile makro yalan olarak okuyacaktır. Mikro yalan Bahçeli’ye, makro yalan da Erdoğan’a düşüyor.

Recep efendiyi seçime süren nedenler hem iç, hem de dış nedenlerdir.

• İçeride yükselen Dolar, ekonomiyi pataklıyor ve kısa zamanda kontrolden çıkabilir. Şimdiye kadar kara para ile müdahale edilip, mümkün olduğunca dengede tutulmağa çalışılırken, dışarıda iki süper gücü birbirine karşı kullanıyorum deyip, her iki taraftan sıkıştırılan Erdoğan’ın kara parası da kıtlaşacaktı ki, bu da Dolar’a yapay müdahaleyi sürdürmeği zorlaştıracaktı. Ekonomi, sosyal patlamalara yol açabilecek bir faktör olduğundan, gemi azıya almadan önce seçimlere girmek, mantıklı olmalıdır. Aksi takdirde ekonomi, AKP’ yi sandıkta boğabilirdi.
• Suriye’de istenmeyen Erdoğan’ın ÖSO çetesi eşliğindeki ve onu himaye eden askerleri, geçici bir süre için icazeti alınan Rusya’nın baskısı ile en kısa zamanda Suriye’yi terk etmek zorunda kalacaklardır. Suriye’ye giderken fetih suresinin okunmasını salık veren Erdoğan, Yasin suresinden korkmağa başlamıştır. (Bilemeyenler için: Yasin suresi, ölünün arkasından okunur)
• Avrupa’dan yediği şamarları ne zamana kadar gizleyebileceği belli olmayan Tayyip efendi, doğuya açıldıkça, batıdan ricat etmek zorunda olacağından, bu konuda ilk tavizleri vermeden önce seçimlere katılması, onun için son çaredir

MUHALEFETİN ŞANSI

Yapılan anketler, kararsız oyların yüzde kırk beşlerde olduğunu gösteriyor. Siyasi arenada ender rastlanan bir rakamdır yüzde kırk beş. Kararsız oy demek, iktidardan memnun olmayıp, kendine alternatif parti arayan seçmen oyları demektir. Bu nedenle kararsız oylar, muhalefet partileri için ve özellikle ana muhalefet partisi için ele geçmez bir fırsat. Ancak şimdiye kadarki fırsatların ana muhalefet partisi tarafından değerlendirildiği, pek görülmemiştir. Zaten sakar kemal’in adalet yürüyüşünde ortaya çıkan kalabalık, kararsızların sayısını, CHP’ye yansımaması ise, CHP’nin bunu değerlendiremediğini göstermektedir. Daha o zamandan, parti bayrağı taşımayan Kılıçdaroğlu vasıtası ile bu oyların CHP’ye kaymayacağını yazmıştım. Türlü bahanelerle, partisinin bayrağını taşımaktan aciz bir genel başkanın bu oyları partisine katmağa istekli olduğu söylenemez. Dolayısı ile geldiği başkanlığa oturduğu andan itibaren, partisini dincisinden, ülkücüsüne kadar, sağdan her kesime açan Kılıçdaroğlu, Yeni Parti’ye, sağdan kazandırmış oduğu partilileri kaptıracağı gibi, dincileri de Saadet Partisi’ne kaptırabilir.

Kılıçdaroğlu’nun arzu etmediği oylar, solcu oylardır. O, soldan başka her kesime kapıları açtı Bu nedenle Canan hanım için kaygılıyım. Oysa emperyalizmin ağzındaki Türkiye’yi ancak antiemperyalist bir sol kurtarabilir. Ortadoğu’ya yardım eden Rusya, sol rüzgarın etkisindeki Rusya’dır ve onunla yürüyebilecek bir Türkiye, ancak satılmayacak, öz gücüne dayanan bir sol olabilir ki, Kılıçdaroğlu onları hep tasfiye etti.

Seçimlerde Muaviye gibi Kuran’ı kullanarak çıkan bir adamın karşısına, Hüseyin gibi bir direnişçi gerekirdi. Kılıçdaroğlu en azından bunu seçimden önce dile getirip, Erdoğan’ın bunun tekrar etmesini teşhir ederek önleyebilirdi. Buradaki duruşu mezhepsel anlamda kullanmıyorum, duruş olarak sergilyorum.

SONUÇ OLARAK

CHP’nin bu seçimi kazanmasını canı gönülden diliyorum ve bunun için tüm koşulların var olduğuna inanıyorum. Buna rağmen Kılıçdaroğlu başkanlığındaki bir CHP’nin iktidar olacağına asla inanmıyorum.

Ekmeleddin gibi bir adamı bozkurt işareti dahil, aday gösteren Kılıçdaroğlu, bu seçimde muhtemelen kazanamayacak bir aday gösterecek ve böylece, ittifak gereği bahanesi ile, daha fazla oy alacak olan, elleri kanlı, derin devletin ağır topu Meral Akşener’i desteklemek için bir bahane yaratarak, başında olduğu partiden çok, gönlünün yattığı ülkücüleri destekleme bahanesi bulacaktır.

Türkiye’yi kurtuluşa götürecek bir lider yerine, hep yenilen genel başkanlarını tercih eden CHP, Türkiye’yi Kılıçdaroğlu’nun başkanlığı için harcayan bir CHP olmayı tercih etmiştir.

Kaza ile CHP iktidar olacak olsa, inanın Kılıçdaroğlu bu partiyi birkaç ayda elli yıl geriye götürecektir.

Kılıçdaroğlu’nun ülkücüleri eleştirdiğini hiç duymadım ama Halk TV’nin Akşener’i öven tavırlarını gördüm; En azından Kılıçdaroğlu’nun şu tavır ve sözlerini hatırlayalım:

• En az bizim kadar vatanseverler
• Aldığı oylara rağmen, bir önceki seçimde başbakanlığı Bahçeli’ye teklif etmesi
• Bir önceki seçimde kendisine hükümeti kurma görevi verilmediğinde, bunda ısrar etmeyerek, MHP-AKP ittifakını kolaylaştırması, seçimin yenilenmesi karşısında direnmemesi
• MHP’li Ekmeleddin’i aday göstermesi
• Bozkurt işareti ile çekilen fotoğrafı

Şimdi de sıra, ikinci turda en çok alanı ortak aday gösterme ittifakından sonra, İyi Parti adayını desteklemek için uygun zemin veya uygun aday göstermek.

CHP kaybeder, ama eleştirenler hain sayılır.

AKP Erdoğan’ı nasıl tanrılaştırdıysa, CHP Kılıçdaroğlu için aynı tavrı koymuştur.

AKP bağnazlığı, en azından kendi gerici davasına ihanet değil; CHP’nin Kılıçdaroğlu bağnazlığı ise, cumhuriyete bir ihanettir.

Deniz Baykal’ı taşıyan bir CHP, Kılıçdaroğlu’nu da taşır.

Pişmanlık, ancak Kılıçdaroğlu’nun ayrılışından sonra belli olur; Aynı Baykal’da olduğu gibi.

Yazık sana Türkiye, yazık sana büyük Atatürk’ün partisi!

Daha bu yazı yayına girmeden önce, yeni aldığım haberle, şimdiden görüşüme teyit almış oldum. Kılıçdaroğlu İyi Parti’nin oylarını kazanmak yerine, İyi Parti’ye destek vererek, durumdan partisinin nemalanmasının önüne geçmekle beraber, Erdoğan’ın MHP’ye yaptığı yardımın aynısını İyi Partiye yaparak, AKP’nin yaptığını meşrulaştırmıştır.

Bunun sonucu olarak AKP, MHP’nin oylarını arkasına almış, CHP ise, muhalefetteki rakip partiye destek vererek, oy kaybına uğramayı göze almıştır. Çünkü muhalerfet partileri iktidara nasıl rakipse, ana muhalefet partisi de, diğer muhalif partilere rakiptir. Bu tavrı, bir sonraki cumhurbaşkanlığı ittifakına yardım etse de, CHP’nin kendi adayının cumhrubaşkanlığı pazarlığını zayıflatacak ve İyi Parti adayına daha iyi bir şans kazandıracaktır; Çünkü mecliste güçlenen bir partinin, masadaki pazarlık gücü de artacaktır.

Evet, Kılıçdaroğlu’nun partisinin iktidar olması için her türlü olanak mevcut, ancak böyle bir iradenin olup olmadığı meçhul.

Tekrar soruyorum: Yalanın babası kim?

Cemil HAYEK
21. 04. 2018

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Bu haber 665 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: SİYASETÇİLER VE SOYTARILAR

Cemil Hayek Yazdı: SİYASETÇİLER VE SOYTARILAR Hatırlayalım, seçim kampanyasından Müslümanlara bu kadar hakaret eden Trump’a ses çıkarmayan Erdoğan, Yeni Zelanda’...

Ömer Ödemiş Yazdı: Bu seçimlerde her parti kendi oyununu kuruyor

Ömer Ödemiş Yazdı: Bu seçimlerde her parti kendi oyununu kuruyor Önümüzdeki seçimler aslında yerel bir seçim. Kentleri yönetecek belediye başkanları seçilecek. Ama yaşanılan süreçl...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi