Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımVeli Saçılık: ÖZGÜRLÜK İÇİN YAZIYORUZ

Veli Saçılık: ÖZGÜRLÜK İÇİN YAZIYORUZ

Tarih 24 Nisan 2018, 16:03 Editör yorumcahaber.com

"Basın ele geçirildi", "televizyon kanalları susturuldu", "internet sansürlü", "gazeteciler cezaevinde" deniliyor ve sadece bir avuç demokrat, insan hakları savunucusu ağır sonuçları da göze alarak her şeye rağmen sokağa çıkıyor belki. Ama “bir yol bulsak da ses çıkarsak” diyenlerin sayısı da az değil. Durum böyleyken bir 'ÖZGÜRLÜK' tartışması yapabilir miyiz? Neden olmasın?

Her geçen gün  özgürlüklerimiz yok ediliyor. Sokağa çıkmak, toplantı yapmak, söz söylemek, ‘muhalefet’ sayılabilecek her şey baskı görmemiz için bir sebebe dönüştü. Gözaltına alma, tutuklama haberleri bitmiyor. Hınca hınç dolu hapishanelerin yenilerinin yapılacağı haberleri de öyle… OHAL KHK’leri ile örgütlerimiz, haklarımız ortadan kaldırılıyor. Daha çoğu da söylenebilir ama gerek yok, hep beraber yaşıyoruz… Ve herkes cılız seslerle gazetecilere, tiyatroya, öğrencilere, emekçilere, milletvekillerine… ÖZGÜRLÜK! diyor.
*
Peki nedir özgürlük? Dün özgür müydük, iktidar değişirse özgür olacak mıyız? Özgürlük bulup bulup kaybettiğimiz bir oyuncak mı? Ya da göze girmek isteyen kimi ‘ünlü’lerin dediği gibi “aşırı özgür” müyüz? Kaya Çilingiroğlu’nun dediği gibi “içkisini yudumlayan, bikinisini giyen” özgür mü?
*
“İkinci Meşrutiyet ilan edilmiştir, halk kalabalıklar halinde İstiklal’de toplanmıştır. O curcunada, Hasan Vasfi bir arkadaşına tesadüf eder, arkadaşı aceleyle Tünel’e doğru koşmaktadır. “Nereye gidiyorsun?” diye sorar Hasan Vasfi; arkadaşı “Hürriyet gelecekmiş Sirkeci’de onu karşılayacağız…” Hasan Vasfi “Hürriyet bir adam mı ki, Sirkeci’de karşılıyorsunuz?” der. Arkadaşı şöyle yanıt verir: “Adam değilse neden çok yaşa diye bağırıyorlar?”
*
Bu kıssanın hissesi belki de, onun üzerine konuşmadan, harekete geçmeden ve onu tarif etmeden, özgürlük için yeni bir yol açmanın mümkün olmadığıdır.
*
“Basın ele geçirildi”, “televizyon kanalları susturuldu”, “internet sansürlü”, “gazeteciler cezaevinde” deniliyor ve sadece bir avuç demokrat, insan hakları savunucusu ağır sonuçları da göze alarak her şeye rağmen sokağa çıkıyor belki. Ama “bir yol bulsak da ses çıkarsak” diyenlerin sayısı da az değil. Durum böyleyken bir ‘ÖZGÜRLÜK’ tartışması yapabilir miyiz? Neden olmasın?
*
Gazete Duvar bize sayfalarını açarak ÖZGÜRLÜK üzerine tartışmalarımızı yürütmemize olanak tanıdı. Önümüzdeki günlerde, belli aralıklarla ‘özgürlüğü’ farklı açılardan ele alan makaleler yayınlanacak. “Özgürlük sen neredeysen orada” diyen olursa onların da katkılarını bekliyoruz. Bu yazılarla özgürlük kavramının her alanda ele alınmasını sağlamayı amaç edinmenin yanında güncel olay ve etkinliklere katkı vermeyi de amaçlıyoruz.
*
Söylemi güçlü olmayan eylemin de güçsüz olduğunu deneyimlerimizle öğrendik. ‘Çekip gitmek’ yerine fikren ve fiilen ‘kalmak’ iklimi değiştirmenin başlangıcı olabilir.
*
Hadi birlikte kralların tacına ÖZGÜRLÜK yazalım…
Veli Saçılık
Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, gülümseyen insanlar

Bu haber 575 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: SİYASETÇİLER VE SOYTARILAR

Cemil Hayek Yazdı: SİYASETÇİLER VE SOYTARILAR Hatırlayalım, seçim kampanyasından Müslümanlara bu kadar hakaret eden Trump’a ses çıkarmayan Erdoğan, Yeni Zelanda’...

Ömer Ödemiş Yazdı: Bu seçimlerde her parti kendi oyununu kuruyor

Ömer Ödemiş Yazdı: Bu seçimlerde her parti kendi oyununu kuruyor Önümüzdeki seçimler aslında yerel bir seçim. Kentleri yönetecek belediye başkanları seçilecek. Ama yaşanılan süreçl...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi