Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımIŞİD doğumlarını yaptıran ebe Samira Nasır: 'Bunlar insan değildi, farklı türden mahlukattı'

IŞİD doğumlarını yaptıran ebe Samira Nasır: 'Bunlar insan değildi, farklı türden mahlukattı'

Tarih 27 Nisan 2018, 08:56 Editör yorumcahaber.com

Rakka'da IŞİD'lilerin eşlerinin doğumunu yaptıran ebe yaşadıklarını anlattı.

Rakka’da uzun yıllar boyunca ebelik yapan, kentin IŞİD tarafından işgal edilmesinden sonra da üç yıl boyunca IŞİD’li ailelerin doğumlarını yapmaya zorlanan ebe Samira Nasır yaşadıklarını anlattı.

Washington Post’a konuşan Nasır, günün her saati militanlar tarafından doğumu gerçekleştirmesi için IŞİD’li ailelerin yanına götürüldüğünü söyledi ve bu dönemdeki duygularını “korkudan öfkeye, öfkeden çaresizliğe gidip geliyordu” diye tanımladı.

EN KÜÇÜĞÜ 13, EN BÜYÜĞÜ 15 YAŞINDA
Doğum yapan Suriyeliler arasında çok azının 18 yaşından büyük olduğunu anlatan Nasır “en küçüğü 13 yaşındaydı, en büyükleri de 15’ten büyük değildi” diye konuştu.

Kürt komşusunun evinden kovulduğunu ve eve yerleşen Kenyalının 'IŞİD dullarından sorumlu yetkili' olduğunu söyleyen Nasır, bu kişi tarafından silah zoruyla ilk götürüldüğü evin ‘Dulların kaldığı yer” olduğunu söyledi. Karşılaştığı manzara ise pek çok ülkeden kadınların tutulduğu bir yerdi. Samira Nasır gördüğü manzarayı, “Tunuslu, Suudi, Yemenli, Somalili, Faslılar vardı. Ayrıca İrlanda, Fransa, Almanya, Rusya, Türkiye, Kafkasya ve adını bilmediğim Afrika ükelerinden gelen kadınlar vardı” şeklinde anlattı.

‘DOĞUMDAN HEMEN SONRA BEBEĞE ASKERİ KIYAFETİ GİYDİRMEYE ÇALIŞTI’
IŞİD'li ebeveynleri genelde zalim olarak niteleyen ebe, Türkiyeli bir anne -  babanın doğum sonrasında yaptıklarını buna örnek gösterdi. IŞİD’li babanın doğumdan hemen sonra bebeğe terzide diktirdikleri bir askeri üniforma giydirmeye çalıştığını ve bebeğin büyüyünce IŞİD militanı olacağını gururla ilan ettiğini anlattı. Ebe, kıyafetin bebeğin hassas derisi için fazla sert olduğu konusunda babayı zorlukla ikna ettiğini söyledi.

IŞİD’li militanların da eşlerinin de yaptığı işe saygı duymadığını belirten Nasır, “Beni bir ebe olarak değil bir alet gibi görüyorlardı, doğuma yardımcı olurdum ardından da beni bir kenara iterlerdi” dedi.

FARKLI TÜRDEN MAHLUKLARDI
IŞİD’lilerin medikal yardımı dine aykırı bulduğunu ve kadınların da buna uyduğunu söyleyen Suriyeli ebe, IŞİD’lileri ''Bunlar insan değildi. Farklı türden mahlukattı'' diye niteledi.

10 SAATLİK AĞRI KESİCİ VERİLMEDEN DOĞUMA ZORLANDILAR
Suriyeli ebe kendisine güvenmediklerini ve doğum sırasında bu yüzden sert kurallar koyduklarını söyledi. Doğum sırasında kadınlara suyu dahi kocalarının verdiğini ve kadınların zehirlemesinden korktukları için ağrı kesici vermesine izin vermediklerini anlatan Nasır, ''Hiçbir ilaç kullanmama izin vermediler. Bu kadınlar çok acı çekti'' diye anlattı. Suriyeli ebe bazı kadınların 10 saat boyunca ağrı kesici ya da kas gevşetici olmadan normal doğum yapmaya çalıştığını söyledi.

Ancak IŞİD’lilerin yerel doktorlara da yine zehirlenecekleri korkusuyla güvenmediklerini belirten ebe, kendisini bu yüzden istemese de doğumlara katılmaya zorlandığını şu sözlerle ifade etti:

“Ne yapabilirdim ki? Korksam da tiksinsem de iradem dışındaydı. Onlara yardım etmeye zorlandım.”

DOKTOR OĞLU BOMBARDIMANDA ÖLMÜŞ
Samira Nasır oğlunu da IŞİD nedeniyle kaybetmiş. Doktor olan oğlu, 40’ıncı doğumgününden günler önce bir bombardımanda yaralananlara yardım için evden ayrılış. Kendisine gitmemesi için yalvarsa da “bunun onurlu olmayacağını” söyleyen oğlunun bombardımanda hayatını kaybettiğini söyledi.

artıgerçek.com

Bu haber 1299 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

Rusya: Suriye hava savunma sistemleri İsrail'in Şam'daki havalimanını hedef alan 7 füzesini düşürdü

Rusya: Suriye hava savunma sistemleri İsrail'in Şam'daki havalimanını hedef alan 7 füzesini düşürdü Rusya Ulusal Savunma Yönetimi Merkezi, Suriye'deki Pantsir ve Buk hava savunma sistemlerinin İsrail hava kuvvet...

Ölmek üzere olan insanlara su vermek yasa dışı sayıldı

Ölmek üzere olan insanlara su vermek yasa dışı sayıldı Çölü geçmeye çalışırken birçok kişinin hayatını kaybettiği bir sınır noktasına göçmenler için su ve yiyecek bırakan...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi