Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: 1 MAYIS'TA DEMOKRASİYİ ARAYALIM!

Cemil Hayek Yazdı: 1 MAYIS'TA DEMOKRASİYİ ARAYALIM!

Tarih 30 Nisan 2018, 20:08 Editör yorumcahaber.com

Demokrasiyi kurmak, uyuşturucularla, hırsızlarla, zorbalıklarla uğraşmaktan daha zor oldu. Gelin demokrasiyi ve adaleti meydanlarda arayalım, çünkü başka açık kapı kalmadı.

Meydanlara inmek maharet ister, cesaret ister, yiğitlik ister, herkesin harcı değil; Demokrasiyi kurmak işte bu nedenle ulvi bir değerdir.

Şehitlere ağlayanlara bir çift sözüm var: Meydanlarda şehit veriyoruz da, meydanlara inmez isek, Berkin gibi evlatlarımız daha mı emin yaşayacaklar?

Demokrasi için ne kadar şehit verilirse verilsin, susan toplumlarda verilen şehitlerden daha azdır. Taksim, 1 Mayıs alanıdır ve bunu ne meclisin, ne de sendikaların, zoraki veya mutabakatla, sürekli engelleyecek bir gücü olamaz. Onlar 1 Mayıs meydanlarını bugün yasaklarlarsa, yarınlarda biz yine açarız. Çünkü 1 Mayıs katliamının faili derin devlettir, bedelini işçi ve emekçilere ödetemez. İşçi ve emekçiler, bugünün bedelini, şehitleri ile çoktan ödediler.

Tüm kurum ve kuruluşlarda devrimci mücadeleyi engelleseniz de, insanların özlemindeki, renk, ırk, dil, din ve mezhep ayırmaksızın, sınıfsız toplum özlemi, arayışı ve ihtiyacını yok edemeyeceksiniz. Her ölen şehit gibi, binleri doğarken, yıktığınız her devrimci örgüt gibi de, yenileri kurulacaktır.

Evet, sınıf mücadelesini yıktınız ama sınıfsız toplum felsefesini yıkamadınız; O felsefe ki, kendi siyaset ve mücadelesini yeniden kuracak ve özlemindeki düzeni getirecektir. Günler buna gebedir ama zaman ve şekli henüz meçhuldür.

DEVLET OYALIYOR

Devlet, kendi partileri ile halkı siyaseten bir kısır döngü içerisinde koşturarak, halk iktidarını engelliyor. Devlet, Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nu halkın gözünde çarpıştırarak, halkın onlara odaklanmasını sağlayıp, yasaklarla meydanları boşaltıyor. Elbet CHP’nin içindeki temiz insanları tenzih ediyorum. Onlar da, Kılıçdaroğlu’nun etrafında kısır döngü bir koşuya tutulurken, partililer çatıştırılıyor ama liderler değil.

KİFAYETSİZ MUHTERİS

Erdoğan için Ceyda Karan’ın kullandığı ‘Kifayetsiz Muhteris’ sözünü, yine Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu için kullanması çok komikti. Diploması dahi olmayan adam, kendini her şeye kifayetli görüyor, oysa ihtirası ve güç zehirlenmesi, iktidarı terk etmesine müsaade etmiyor. Yani Erdoğan, ‘Kifayetsiz Muhteris’ tanımına tamı tamına uyuyor.

MUHALEFET ARANIYOR

Meydanlar muhalefet arıyor, çünkü muhalif olmak, sadece meydanlarda mümkündür, mecliste değil.

Şimdiye kadar hep CHP’li olmayan kişi ve kimliklerle vakit kaybeden Kılıçdaroğlu’nun adayı merak ediliyor. En büyük protestolarda bile partisinin simge ve ismini kullanmaktan kaçınan bir parti lideri, bu kez, baskılar sonucu, elbet bir CHP’li getirmek zorundadır. Ancak bu, insanları aldatmamalı. Kılıçdaroğlu, olduğu gibi, kazanacak, ya da, en azından ikinciliği kazanacak bir aday getirmeyuecektir; O, üçüncülüğe düşecek bir aday göstererek, bunun doğal sonucunda, protokol gereği, ikinci turda bir başka partinin adayını destekleme bahanesi bulacaktır ki, bunun vebali, koltuğuna yapışan Kılıçdaroğlu’nun omuzlarında olacaktır. Kılıçdaroğlu bu sorumluluktan kaçamaz artık.

KARARSIZLAR PARTİ ARIYOR

Partiler üye arar, güçlenir ve iktidara gelir. Oysa bu durum, Türkiye’de farklıdır. Türkiye’de AKP’den nefret eden yeterince kitle mevcuttur; Sahte referandum sonuçları aldatmasın.. AKP ve Erdoğan’ı istemeyen kitle, gerek anketlerin kararsız sayılarında ve gerekse inkâr edilen referandum sonuçlarında kendini belli etmiştir. Bunlar seçimde Erdoğan’a karşı oy vermiş, ancak seçimlerde CHP’ye oy vermemiştir. Bunun anlamı: Erdoğan ve AKP’ye karşıyız ama Kılıçdaroğlu’na güvenmiyoruz, demektir. CHP ise kararını verdi ve kararsızları kazanıp, Türkiye’nin bekasını düşünmekten çok, Kılıçdaroğlu’nu tercih etmiştir ve bunun sonuçlarına katlanacaktır.

BEKLENEN MUCİZELER

İki mucize beklenmelidir:

1. Kaybetmesi sayısal olarak kaçınılmaz olan Erdoğan’ın, mucizevi entrikalarla yine seçimi kazanması. Erdoğan referandumu kaybettiği halde, kazanmış ilan edilmiş, CHP lideri, atı alan hırsızın Üsküdar’ı geçmesine kadar sessiz kalmıştı. Şimdi de, göstereceği entrikalarla, kaybedeceği bir seçimi kazanması, bu koşullarda mucizevi olacaktır.
2. Kılıçdaroğlu’nun göstereceği mucize ise, oyların çoğunluğuna rağmen, göstereceği adayla ve kendi genel başkanlığının ısrarı ile kitleleri kaybettirmesidir.

Kılıçdaroğlu, daha geldiği ilk andan beri, partisine ‘Yeni CHP’ adını vererek, partisinin geçmişi ve mirası ile arasına mesafe koymuştu. Daha sonra da, AKP’nin yolsuzlukları sayılırken, kendi partisine özeleştiri bahanesi ile veryansın edip, AKP’nin ekmeğine yağ sürmüştü. Şimdi ise, yapacağı son şey, başarısızlıkları sorgulanmayan genel başkanlığı vasıtası ile AKŞENER karşısında göstereceği ama kazanamayacak bir adayla, önce kendi partisinin adayını kaybettirmesi, daha sonra da, Erdoğan’ın tekrar kazanmasını sağlamasıdır. Şahsi görüşüm budur.

Başarısızlığı ve genel başkanlığı nasılsa bundan sonra da sorgulanmayacak. Sorgulanacak olan, yalnızca onu eleştirenler olacaktır.

Bu yazı, Kılıçdaroğlu daha partisinden aday göstermeden önce hazırlanmıştır. Şimdiye kadar hep CHP’nin kurucu felsefesine aykırı aday gösteren Kılıçdaroğlu’nun, bundan sonra nasıl bir adam göstereceğini tahmin etmek için, kâhin olmak gerekmez.

Kılıçdaroğlu, adayını gizleyerek, eleştirileri en aza indirgemeyi hedeflemiştir. Böylelikle, aday seçimi bir oldu bittiye getirilerek, muhtemel ‘ihanet’ şeklindeki suçlamaların önüne geçmiş olacaktır. Kılıçdaroğlu’nun aday seçimi konusunda, ihanet şeklindeki yorumlara verilecek en basit cevabı, kendilerine karşı olanları hain ilan edip, onları günah keçisi yapmaktır. Zaten, şimdiye kadar Sakar Kemal’in başarılı olduğu şeklinde yapılan ve akıllara zarar yorum, CHP’yi bu seviyeye düşürmüştür.

İşte devletin göstermelik partilerinden umudumuzu kestiğimiz için, kendi halk iktidarımız için,1 Mayıs’ta meydanlarda olacağız. Devlet partilerinden umudu kestik, ama halk iktidarından asla!

Savaşları da durduracağız, diktatörleri de indireceğiz; Yarınları mücadele ile hak ederek, yani bedel ödeyerek kurtaracağız.

Cemil HAYEK
30. 04. 2018

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor

Bu haber 504 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: SİYASETÇİLER VE SOYTARILAR

Cemil Hayek Yazdı: SİYASETÇİLER VE SOYTARILAR Hatırlayalım, seçim kampanyasından Müslümanlara bu kadar hakaret eden Trump’a ses çıkarmayan Erdoğan, Yeni Zelanda’...

Ömer Ödemiş Yazdı: Bu seçimlerde her parti kendi oyununu kuruyor

Ömer Ödemiş Yazdı: Bu seçimlerde her parti kendi oyununu kuruyor Önümüzdeki seçimler aslında yerel bir seçim. Kentleri yönetecek belediye başkanları seçilecek. Ama yaşanılan süreçl...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi