Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımYSK'nin seçim düzenlemesi açıklandı: Sadece Erdoğan’a serbest

YSK'nin seçim düzenlemesi açıklandı: Sadece Erdoğan’a serbest

Tarih 02 Mayıs 2018, 08:54 Editör yorumcahaber.com

Yüksek Seçim Kurulu, 24 Haziran seçimlerinde uygulanacak seçim yasaklarını ayrıntılarıyla açıkladı. Kurul, seçimde adaylara ve partilere yönelik geniş kapsamlı yasaklamalar getirirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yasakların dışında tutulduğu görüldü.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran seçimlerde uygulanacak seçim yasaklarını ayrıntılarıyla açıkladı. Ancak YSK, Cumhurbaşkanının faaliyetlerini söz konusu geniş kapsamlı yasakların dışında tuttu. Cumhurbaşkanı adayı olan Tayyip Erdoğan, seçim yasağı dinlemeden istediği gibi faaliyet yapabilecek.

Öne çıkan kurallar şöyle:

BASIN VE YAYIN TARAFSIZ OLACAK: Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun davranmakla yükümlü radyo ve televizyon kuruluşları ile yazılı, sözlü ve görsel basın; tek yönlü, taraf tutan yayın yapamayacak. Bu kuruluşlar yayınlarında demokratik kurallar çerçevesinde Cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler ve bağımsız adaylar arasında fırsat eşitliği sağlayacak. Adaylar, Türkçe dışında farklı dil ve lehçeleri kullanabilecek. Seçim dönemi içinde, ulusa sesleniş gibi özel tanıtıcı programlar yayınlanamayacak. Partiler veya adaylar, yurttaşlara sesli, yazılı veya görsel mesaj gönderemeycek. Parti üyesi vatandaşlar bu yasağın dışında tutuldu. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığı, denek sayısı ve araştırmanın kim tarafından finanse edildiği açıklanmak zorunda olacak. Onaylı diploma şartı: Cumhurbaşkanı adayı gösterilecek kişiler, başvurusunda YSK’ye yükseköğrenim yapmış olduğunu gösteren onaylı diploma örneği vermek zorunda. Milletvekili adayları için ise bu şart kaldırıldı. Vekil adayları için sadece öğrenim belgesi verilmesi yeterli olacak.

ADAYLAR MAL BILDIRIMINDE BULUNACAK: Siyasi partilerce gösterilecek Cumhurbaşkanı adayları 1-5 Mayıs, seçmenler tarafından aday gösterilecek Cumhurbaşkanı adayları 1-2 Mayıs tarihlerinde mal bildiriminde bulunacak. Adaylar yalnızca kendilerinin değil, eş ve velayeti altındaki çocuklarına ait taşınır veya taşınmaz mallarını bildirmekle yükümlü olacak.

BIR ADAYA EN FAZLA 13 BIN TL BAĞIŞ: Cumhurbaşkanı adayları, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan gerçek kişilerden yardım ve bağış alabilecek. Bir kişi bir adaya en fazla 13 bin 916 TL bağışta bulunabilecek. Adaylar, elden verilecek yardımlara makbuz kesmek zorunda.

24 MAYIS’A KADAR YETKI VALIDE: YSK, seçim sürecince uygulanacak propaganda serbestliği ve seçim yasaklarını da ayrıntılı olarak açıkladı. Yasaklarla ilgili işlem yapma yetkisi; 24 Mayıs’a kadar mülki makamlara, 25 Mayıs’tan seçim gününe kadar ise ilçe seçim kurullarına ait olacak.

KAMU ARAÇLARI KULLANILAMAYACAK: Memur ve hizmetlileriyle her türlü araç, gereç ve imkânlarını siyasi bir partinin veya bağımsız adayın emrinde veya herhangi bir siyasi veya propaganda faaliyetinde çalıştırmaları, kullanmaları veya kullandırmaları yasak.

MABETLERDE SIYASET YASAK: Seçim zamanında, genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarınca gösterileceklerden başka meydanlarda toplu olarak sözlü propaganda yapılamayacak. Şehir içi veya şehir dışında, toplu taşıma amacıyla kamu hizmetlerinde kullanılan hava, kara, deniz ve raylı sistem taşıtlarında yer alan reklam yerleri ve araçlarında, siyasi propaganda içeren her türlü yayın yapılması da yasaklandı. Bu yasak duraklarda da geçerli olacak.

RESMİ ARAÇ DA YASAK: 14 Haziran gününden itibaren Başbakan ve bakanlarla, milletvekillerinin yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmî hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak, bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenler gerçekleştiremeyecek ve resmî ziyafet verilemeyecek. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında aaçılış ve temel atma törenleri yasak olacak. Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak. Ancak Cumhurbaşkanı’nın faaliyetleri bu yasakların kapsamı dışında tutuldu.

Alican Uludağ/ Cumhuriyet.com.tr

Bu haber 507 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Neyin telaşı bu?: İçişleri Bakanı Soylu yine tehdit etti

Neyin telaşı bu?: İçişleri Bakanı Soylu yine tehdit etti İçişleri Bakanı Soylu, "Muhalefetten 178 aday hakkında PKK'dan adli işlem var, 45'i hakkında FETÖ'den, ...

Şık’tan Ağar’a: Cürüm işlemek için silahlı örgüt kurmak ve yönetmekten hüküm yemiş olan kişi konuşmuş

Şık’tan Ağar’a: Cürüm işlemek için silahlı örgüt kurmak ve yönetmekten hüküm yemiş olan kişi konuşmuş Sarıyer'da AKP yemeğinde konuşan Mehmet Ağar'ın CHP'li belediyelere yönelik sözüne yanıt HDP milletveki...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi