Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: MUHARREM İNCE’YE SORULAR

Cemil Hayek Yazdı: MUHARREM İNCE’YE SORULAR

Tarih 07 Mayıs 2018, 20:59 Editör yorumcahaber.com

Muharrem İnce’ye siyasi partiler yelpazesi açısından bakıldığında, onu cb adayı olarak göstermek, yanlış bir karar değil. Her ne kadar liyakat açısından her zaman daha uygun adaylar bulunabilirse de, seçilebilirlik açısından bakıldığında, Muharrem İnce’yi başkan adayı göstermek, bir hata değil.

Yanlış bir saat bile, 24 saatte iki kez doğruyu söyler denir; Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk doğrusu geldi, umarım ve dilerim ki, seçimlerden önce bir ikinci doğru kararı verir de, ötesi gelir. Bu kadar başarısızlıktan sonra, Kemal Kılıçdaroğlu’ndan daha fazlasını beklemek, haksızlık olur.

ENTRİKALARA KARŞI DURUŞ SERGİLER Mİ?

Erdoğan daha önceki seçimi kaybetmişti ve kazandırıldı. Halkın iradesinin gaspının tekrarı halinde, Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’a yürürmü, yürürse nereye kadar yürür? Yürümez ise, İnce, kendinden çok, halka hürmeten, entrikalarla önünü kesecek olan Erdoğan’a karşı nasıl bir tavır alır?

Seçilmesi halinde, yıllardan beri, bütün husumetlere kaynak teşkil eden din istismarına karşı, laikliğin daha donanımlı ve daha güçlü olması için ne yapar?

YENİDEN YAPILANDIRMA YAPAR MI?

İnce’nin, bu ülkenin bekası için, AKP’nin tüm şerrinden kurtulması için, Erdoğan’ın yaptığı tüm değişikliklere yeniden fabrika ayarı vermesi gerekir. İnce bütün bunları yapacak mı? Örnek vermek gerekirse, en azından, devletin kimliğini belirleyen bir faktör olarak, TL’nin amblemi olan ve Erdoğan’ın, tıpkı Osmanlı sultanların tuğrası gibi, onun adını çağrıştıran logosunu değiştirir mi?

Muharrem İnce’nin en iyi aday olup olmadığını tartışmak istemiyorum; İyi bir amaçla getirilip, getirilmediğini, hatta Kılıçdaroğlu’nun amacını bile değil. Amaç ne olursa olsun, koşulları fırsata çevirmek ve en iyisini yapmak mümkün.

SAVAŞA VE EMPERYALİZME KARŞI DİK DURUR MU?

Hani daha önce dediği, ‘(emperyalist) Amerika’nın da, (ülkesini savunan) Esad’ın da canı cehenneme!’, gibisinden söylemine rağmen, acaba savaştaki gençlerin Annelerini düşünerek, onları geri çeker mi? Bu iş Muharrem İnce’nin boyunu aşar mı, bilmem ama Türk askerlerinin Suriye’de konuşlandırılmaları, ilerde en fazla Türkiye’ye zarar verecek. Bunu düşünerek, komşu ve kardeş ülkenin parçalanması amacını taşıyan bu müdahaleyi durdurup, zaman geçmeden, askerlerini çekerse, en azından bir Türk milliyetçisi olarakta görevini doğru yapmış olacaktır.

Muharrem İnce’yi beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, ama derin devletin bir adamı olduğunu söyleyemezsiniz ve eğer kazanırsa, büyük iddiaları olmamasına rağmen, bunun derin devlet için bir kırılma noktası olabileceğini düşünüyorum.

DEMİRTAŞ VE DERİN DEVLETİN TAVRI

Demirtaş’ın demir parmaklıkların ardında kalmasının vebalini taşıyan Kılıçdaroğlu, HDP’yi dışlamakla, elbette derin devletin istemlerine uygun davranmıştır. Oysa sayısal olarak bakıldığında, HDP oylarının, MHP parçalanmadan önceki ve İyi Parti ile beraber aldığı toplam oylardan fazla olduğu görülür. O halde, Kılıçdaroğlu’nun eli kanlı eski bakan, İyi parti lideri Akşener ve eli kanlı eski belediye başkanı Karamollaoğlu ile anlaşarak, HDP’yi dışlaması, siyasi bir gereksinimden değil de, derin devletin istemi açısından tercih edilmiş demektir. Sadece bu kanıt bile, Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi neden yenilgiden yenilgiye götürdüğünü açıklamak için yeterlidir.

Bütün bunlara rağmen, son aşamada, Demirtaş’ın CHP’yi diğer partilere tercih edeceği gerçeğinden yola çıkılarak, ihaneti biraz telafi etmek ve Kürt oylarını yeniden kazanmak, HDP’nin ayrı adayı olmasına rağmen, en azından ikinci turda mümkündür.

SON ŞANS OLABİLİR

Muharrem İnce’nin ikinci tura kalıp kalamayacağını kimse bilemez ama kalması iyi bir şans olacaktır ve faşizmin bu aşamasında, emperyalizm cenderesindeki bir Türkiye’de, bu şans iyi değerlendirilmelidir.

Gönül isterdi ki, CHP, kurucu bir parti olarak, beklenildiği gibi, Kürt halkı ile dayanışarak, yani Türk halkı gibi ‘tertemiz kanları ile’ kurtuluş savaşında Türkiye için kan döken bu halkla beraber, Türkiye’yi fabrika ayarlarından öte bir düzenleme ile, bekasının garantisi olsaydı. Öyle bir şey olsaydı, inanın, Kılıçdaroğlu’nu, misyonunu yerine getirmemekten dolayı, yaşatmazlardı.

Her ne kadar basın, Akşener’e suikastı, onu reklamlaştırarak yayıyorsa da, başarısı halinde hedef seçilecek kişi, Muharrem İnce olacaktır. Ancak şimdilik bunun için bir gerekçe yoktur, böyle bir gerekçe, ancak Muharrem İnce’nin başarılı olması ve Erdoğan’ın diktatörlüğünü sarsması halinde söz konusu olacaktır.

Muharrem İnce’nin adaylığını son bir şans olarak görmek istiyorum ve en iyi aday olmasa bile, bunun olumlu bir adım olduğu inancındayım.

Uluslar arası emperyalizme ve ülkedeki faşizme karşı bir siyasi duruş belirlemek istiyorsanız, onların toplum mühendisliğine aykırı düşecek tercihleri yapabilirsiniz. Yani salt pragmatik değil de, en azından bu yapmalı. Bu koşullarda aykırı duruş olarak Muharrem İnce bir seçenektir, parti olarakta HDP.

Cumhuriyet’in, tüm yetersizliğine rağmen, en azından tüm kurumları yeniden yapılandırılmalıdır. Bunun için cumhurbaşkanlığı makamı asla yeterli değildir ama bir başlangıç olabilir.

Muharrem İnce, Erdoğan gibi, şaibeleri nedeni ile Amerika tarafından rehin alınmış iradesi veya herhangi bir diyet borcu olmayan, onurlu bir şahıs olarak, Annelere evlatlarını, yani başkalarının çıkarlarını koruyan cepheden geri getirmeği vaat edebilir, savaş kararnamelerine karşı da, Kılıçdaroğlu’nun aksine, dik duruş sergileyebilir. Türkiye’ye gelecek bir barış, tüm Ortadoğu’ya getirilecek bir barıştır; Yani Erdoğan Türkiye’si vasıtası ile getirilen savaşın, tüm Ortadoğu’ya yayılmasının tam tersine.

Boris Yeltzin Rusya’yı gümbürtüye götürürken, Putin onu tekrar bir dünya gücü olarak dünyaya ispat ettirmiştir. Bunu kimse beklemiyordu. Muharrem İnce, her ne kadar bu iddiada değilse de, koşullar buna müsait hale getirilebilir.

Kılıçdaroğlu’nun Muharrem İnce’yi iyi niyetle ve kazanması için getirdiğini düşünmek zor ama bu da bir şanstır. Bundan iyisini ondan beklemek hayalciliktir. Kılıçdaroğlu’nun bundan sonra vereceği en iyi karar, başarısızlıklarına son vererek, istifasını vermesi ve yerini daha yetenekli, daha iyi niyetli adaylara devretmesidir. İnce, onu buna zorlayan koşulları yaratabilir; Coşmadan ve pot kırmadan.

Kılıçdaroğlu’na rağmen hala solcuyum diyebilen ve devrimcilikten söz edebilen Muharrem İnce, yolun açık olsun!

Cemil HAYEK
6. 05. 2018

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlar

Bu haber 489 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: SİYASETÇİLER VE SOYTARILAR

Cemil Hayek Yazdı: SİYASETÇİLER VE SOYTARILAR Hatırlayalım, seçim kampanyasından Müslümanlara bu kadar hakaret eden Trump’a ses çıkarmayan Erdoğan, Yeni Zelanda’...

Ömer Ödemiş Yazdı: Bu seçimlerde her parti kendi oyununu kuruyor

Ömer Ödemiş Yazdı: Bu seçimlerde her parti kendi oyununu kuruyor Önümüzdeki seçimler aslında yerel bir seçim. Kentleri yönetecek belediye başkanları seçilecek. Ama yaşanılan süreçl...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi