Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: KORKUNUN YÜZ HATLARI

Cemil Hayek Yazdı: KORKUNUN YÜZ HATLARI

Tarih 12 Mayıs 2018, 21:09 Editör yorumcahaber.com

Erdoğan çekilmekten söz etti. Bununla elbette ki, korkusunu gizlemek istedi. Erdoğan’ın korkusundan şüphelenen varsa, suratına baksın ve her gün korkunç hale dönüşen yüzündeki çizgileri izlesin.

Millet fişi çekince, kısa devre yapmağa hazırlanıyor. Silahlanmalar, gözdağı vermeler, tehditler ve daha neler…

Hepsi korkudan, iktidarı teslim etmekten ve sonrasından…

Masum bir insanın bu korkulara ihtiyacı olmaz. Tipik, kanlı bir diktatörün kaçınılmaz korkularıdır bunlar.

CAHİLE ÖĞRETMEN TOKADI

Erdoğan en çok öğretmenlerden nefret etti. Öğretmenlik onun döneminde en kötü mesleklerden birine dönüştü. Öğretmen yerine, camilere veya her mahalleye, siyaset yapan ve muhbirlik eden imam atayıp, öğretmen aylıklarını onlara yedirdi. Oysa öğretmen herkesin öğretmeni olduğu için, devlet tarafından atanmalı idi; İmam, hitap ettiği cemaatten beslenmeliydi, devlet parası yememeli idi, kanaat sahibi olmalı idi, gözü parada olmayıp, kinci ve dinci olmamalı idi.

Tayyip, okuyan ile cahilin bir olamayacağını kabullenmek istemedi. Cahilin kaderinde öğretmen tokadı varmış; O tokat, Muharrem İnce’den geliyor.

Düşünün, bir liseyi bile bitiremeyen adam, övdüğü İmam Hatip lisesinden bile ancak öğretmenler kurulu kararı ile yani çaktığı iki dersten sonra mezun olabiliyor, sonra da, kendini Saddam Hüseyin gibi, diploma sahibi ilan edip, aydınları karanlık ilan ediyor, üniversiteleri adeta dağıtıyor, öğretmenleri telef ettiriyor.

Eh, cumhuriyet bir ‘Başöğretmen’ tarafından kurulduysa, yıkımı da bir baş cahilden, bir baş çalandan olabilirdi.

Şimdi yine bir öğretmen geliyor; Bir cahil, bir öğretmen tokadı ile makamından, sarayından indirilmek üzere, az kaldı, arkasından duralım!

ORTADOĞU'DA NEREDEYİZ?

Orta doğu, testisleri Amerika kıskacı altındaki orta çağ kaçkınları ile ülkelerini savunan kahramanların savaş meydanına dönüştürüldü. Türkiye şimdiye kadar hiç bu kadar onursuzlandırılmamıştı. Çünkü bir kültür devrimi ile kurulduğu söylenen bu ülke, şimdi kral, emir ve meczupların oyuncağı haline getiriliyor. Bu ülke bir başöğretmen tarafından kurulduysa, şimdi bir öğretmene çok iş düşüyor demektir. Aksi takdirde Türkiye, İsrail’e komşu olma istikametinden alıkonamaz, yani ’barışın Azraili’ine komşu olmaktan kurtulamaz.

SERMAYENİN GÜCÜ

İsrail’in gücü küçümseniyor. Asıl sermayenin gücünü göremeyenlerdir, İsrail'i küçümseyenler; Korkanlarsa, kul olmaya hazır ödlekler ve korkaklardan oluşan hırsızlardır.

Şu paradoksa bakın: İsrail, sermayesi ile Amerikan devlet başkanlarına diz çöktürürken, Hizbullah tarafından da, bir tazı gibi kovulabiliyor. Demek ki, işin erbabı olmak gerek. İsrail’i dize getirecek olan Suriye ve İran, işte erbab olarak, o yolda.

Emperyalizme karşı böyle dik duruşlu bir siyaset için, bize bir cahil değil, bir öğretmen gerek.

CHP’NİN İNCE MEMEDİ

CHP’nin de kurtuluşa ihtiyacı var. Kurucu parti, bir kurtarıcı olmak istiyorsa, içinden de yenilenmelidir. Bunun için CHP’ye, bir ‘İnce’ ayar gerekir. Bugüne kadar başarısızlıkları kadar sağa da kaydırılan bir partinin, yeniden kurucu, bir kurucu veya kurtarıcı parti olabilmesi için, kendini yenileyebilmesi gerekir. Kılıçdaroğlu’nun azlettiği tüm aydınlar ve kahraman kadınların CHP’ye geri getirilmesi, onun doğru rotasına oturtulması ve ona güç vermesi şarttır. Bunun için Muharrem İnce’nin, CHP içinde de de bir İnce Memet olması gerekir. Yani Ahmet Necdet Sezer, onu getiren Ecevit’e, yanlış gördüğü yerde, anayasa kitabını fırlatabiliyorsa, Muharrem İnce de, gerektiğinde Kılıçdaroğlu’na ders kitabını fırlatabilmelidir.

Yiğitlikte biat yoktur.

ORTA DOĞU SAHNESİNDE DİK DURUŞLU BİR YERİMİZ OLMALI

Suriye kurtuluş savaşı verirken, emperyalistler de paylaşım savaşlarına devam ediyorlar. Herkes geleceği için, kendi çıkarı için stratejiler belirlerken, Orta doğu despotları, testisleri Amerika’nın elinde olduğundan, kendi çıkarlarını halklarının çıkarlarının üstünde görüyor. Bizimkinin ise, bir kulağı Amerika’nın elinde, bir diğer kulağı da, Rusya’nın elinde. Onun kucağındaki aklı evveller, Erdoğan’ın her kulağının çekilişinde, bir Amerika’ya, bir Rusya’ya kafa attığını sanıyorlar.

Türkiye, emperyalizme karşı strateji saptayabilmek için, kulaklarını emperyalizme ipotek etmemiş, ince ayar verebilen, ince eleyip, dokuyan bir Muharrem İnce’ye ihtiyacı var. Çünkü dik duruş, alnı ak, şaibeleri olmayan bir liderle mümkündür. Özgürlük ve bağımsızlığı hedef alan İnce gibi bir lider, CHP’yi Kılıçdaroğlu ve artılarından da temizleyebilir. Bizim ve hepimizin baba partisi olan CHP’ye dönmemizi, ancak bu şekilde sağlayabilir.

Türkiye, emperyalizme karşı strateji saptayabilmek için, kulaklarını emperyalizme ipotek etmemiş, ince ayar verebilen, ince eleyip, dokuyan bir Muharrem İnce’ye ihtiyacı var demiştik. Çünkü dik duruş, alnı ak, şaibeleri olmayan bir liderle mümkündür. Özgürlük ve bağımsızlığı hedef alan İnce gibi bir lider, CHP’yi Kılıçdaroğlu ve artıklarından da temizleyebilir. Bizim ve hepimizin baba partisi olan CHP’ye dönmemizi, ancak bu şekilde sağlayabilir.

Biat arayanlar, dışarıda bizzat kendileri emperyalizmin biatçılarıdır. Biat siyaseti, bir kurtuluş siyaseti olamaz.

Bakın, kimyasal silahlarını teslim edenler, kimyasal silahla, nükleer silahtan arınanlar, nükleer silah üretmekle suçlanıp cezalandırılıyorsa ve bu silahlara bizzat sahip olanlar, dünyaya meydan okuyorlarsa; Demokrasiyi kurmak isteyen ülkeler diktatörlükle suçlanırken, sultanlar itibar görüyorsa, elbet bunlara karşı koyup, halklarla birlikte dayanışan bir lidere gerek var demektir. Çağdaş uygarlık Şunu gerektirir: Sultan ve despotların yanında duran Trump gibi vampirleri, kendini medeni dünyanın gücü gibi kabul ettiren Amerika’nın lideri olarak, bir yamyamdan daha medeni olmadığını cesaretle dile getirmeli, ona özenmek ve arkasına almak yerine, onu tüm dünyada cesaretle teşhir etmelidir.

Onurlu duruş, dik durabilen, şaibelerden arınmış halk liderleri ile mümkündür. Çünkü gücünü halktan alan, halka; Gücünü emperyalizmden alan da, emperyalizme hizmet edebilir. Halktan yana olabilmek için, halktan ve adaletten korkmamak gerek; Yani alnı ak, halkı soymayan bir halk adamı olmak gerek. 
Hırsızlığı ayyuka çıkmış, çalmaktan ve halkı birbirine kırdırmaktan başka bir şey bilmeyen bir cahili alaşağı etmek için, bir öğretmen geliyor.

Haydi öğretmenim, bu kadar öğrenci yetiştirdin, şimdi de bu haylaz cahili aşağı indir de, işi ehline bırakalım.

İşte o zaman çocuklarımızı katleden polis bozuntularını işe alan ve onları kadrolaştıran baş katillerden hesap sorarız, yargıyı sultana teslim eden hak düşmanı hukukçuları, bilimi adamlarını ve öğrencileri kovarak, onları kara cahillere teslim eden zihniyetleri alaşağı eder, hesap sorarız.

Valiler gibi, kaymakamlar gibi, tarafsız olması gereken devlet kurumlarını partiye teslim eden hainlerden hesap soralım!

Adalet, adil devlet adamları ile kurulur, cahiller, hırsızlar, yobazlar, ırkçılar, mezhepçiler ve kanlı milliyetçiler ile değil; Diktatörü arkalarına alıp, kapıları işaretleyerek korku salmaya çalışan, kinci ve dincilerle, asla değil!

Devlet, ancak herkesin olunca, cumhuriyet olur.

Bir diktatörü ayakta tutmak için iç savaş hazırlığında olan AKP’nin rahminden, kürtajla alınacaksın, kanlı ‘Yeni Osmanlı!

Cemil HAYEK
12. 05. 2018

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve takım elbise

Bu haber 331 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: MUHBİRLER DEVLETİ

Cemil Hayek Yazdı: MUHBİRLER DEVLETİ Ne başlık koysaydım?

AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü

AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü Sakarya’da Amedspor’a yapılanlardan anlıyoruz ki, sadece HDP’liler değil, AKP’li olmayan bütün Kürtler Erdoğan ikti...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi