Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım



Cemil Hayek Yazdı: SİZ ORUÇ MUSUNUZ?

Cemil Hayek Yazdı: SİZ ORUÇ MUSUNUZ?

Tarih 15 Mayıs 2018, 16:08 Editör yorumcahaber.com

Bir dinin içerisinden felsefe ve ahlakı kaldırdınız mı, o dini artık çöpe atabilirisiniz. Din için atılan yalanlar, o dine yapılan en büyük saldırıdır. Bazen bazı dini gelenekler öyle ballandırılarak anlatılır ki, bu vesile ile o dine kutsallık kazandırıldığına, o yalanın sahipleri bile inanmaya başlar. Bu yalanların en kocamanlarından birisi de, oruç konusundaki yalanlardır.

Dinin kendisi, hayatı açıklamaya yarayan bir felsefedir. Dinde felsefenin olamayacağın söyleyen Abbasi beslemesi Gazali, felsefi olarak, kendi kendisi ile çelişeceği için felsefeyi red etti; Hatta felsefeyi önce kendisi kullandığı halde. Oysa bir çok dinde, ‘Allah önce hikemeti yarattı’ denilir ve bu teolojik bir paradigmadırç Felsefe, teolojide ‘hikmet’olarak bilinir. Felsefi bakış, bize çelişkileri ortaya koyarak, yalanları ortaya çıkarmamıza yardımcı olur. Felsefesiz din olmaz, çünkü her din bir felsefedir; Ancak her felsefe din değildir.

Yalanları kaldıramazsanız, ahlakı koruyamazsınız. O halde ahlakı ve felsefesi red edilen bir İslam, şeytani bir İslam halini alır. Bu nedenle, çocuk kesenler de, kurban kesenler de, aynı tekbiri getirir. Kimin ne olduğu belli olmaz, at izi, it izine karışır.

En güzel yalanlar, süslenmiş hali ile din adamları tarafından yapılır. Kutsallık kazandırıldığı için güzelleştirilir, tabulaştırılır ve üzerine gidilmez. Temiz düşünen İslam din adamlarını, âlimlerini ve inanan insanları tenzih ediyorum.

Onlar ki, yakındıkları ateistleri yetiştiren bir kurum gibidir. Yalanlar selini gören, o dinden korkar. Para aktıkça, din adamları bunu umursamaz, hatta bunu bir malzeme olarak görüp, halkı birbirlerine kırdırarak, kendilerine tapıcı bir gurubun yetişmesine sebep olurlar ve kendilerini bu şekilde aklamağa çalışırlar. Dökülecek kanlar, umurlarında olmaz.

Ramazan, çocukluğumuzda en güzel sohbetlerin olduğu günler olurdu. Bugün için anlatılan orucun yararları, o sohbetlere sapına kadar yalan katılarak süslenmiştir. Hangi yalancı kaynaktan kanıt göstermeğe çalışırlarsa çalışsınlar, aç kalınarak tutulan oruç, vücuda yıkımdan başka bir şey getirmez.

Bazen mantıklı görünmeğe çalışılarak anlatılan, organların on bir aya çalıştıktan sonra dinlenmesi, kocaman bir yalandır. Çünkü otomatik olarak çalışan organlar, ancak ölümden sonra dinlenir; Aç kalınarak tutulan oruç, ölümün izlerini taşır.

• Açlık esnasında şekeri düşen hasta, iftardan sonra ani bir yükselişle, vücuda en büyük zararı verir.
• Şekeri düşük ise, ölüme sebep olur
• Aynı şey, tansiyon hastaları için de geçerlidir
• Aç kalan mide, asitle kendini yakar
• Bir veya iki kez yemek yiyenlerde, günde üç kez yiyenlere nazaran, daha fazla göbek besler
• Aç kalan insan, verimini kaybederi bazen de çalışamaz.’Çalışmak ibadetin yarısı’ olduğuna göre, o yarım da kaybedilir.

Ahlaki yanına gelince, bunun da bir anlam taşımadığı görülür 
Şöyle ki:
• Sömürücü ağa ve patronların hemen hemen hepsi oruç tutar, bazen de çaldıkları paralardan zekât bile dağıtırlar, sadece kömür ve makarna değil.
• Oruç tutan insanlar, din adamları ile daha fazla haşır neşir oldukları için, oruç tutmayanlara karşı bir çete gibi kullanılır; Bazen birer katile dönüştürülür.
• Suriye ve orta doğuda çocuk ciğeri yiyen tüm cihadistler, tüm selefiler ve katiller, oruç tutar.
• Orta doğuda oruç tutan hiç kimse, oruç vasıtası ile müptela olduğu uyuşturucu ya da sigara bağımlılığından kurtulamamıştır.
• Oruç tutan siyasiler, daha fazla inandırıcı olup, soygunlarını yaparak, ‘Alnı secdeye değdiği’ bahanesi ile göz ardı edilir.
• Kuran kurslarında, özellikle oğlan çocuklarına tecavüz edenlerin hepsi, oruç tutan insanlardan oluşurlar.

O halde, aç kalınarak oruç tutmak, ahlaki değildir.
Aç kalınarak tutulan oruç, sağlıklı değildir.

Aç kalınarak tutulan oruç, felsefi bakılmadan, yanlış olduğu için, felsefi olarak doğru değildir.

Aç kalarak tutulan oruç, ibadetlerin en büyüğü olan düşünmeği zorlaştırdığı için, kutsal olamaz (Düşünmek gibi bir ibadet yoktur, Hz Ali)

Oruç, sadece İslam’da olmadığı için, farklı biçimleri de olsa, Muhammet’ten önce bilindiği için, İslam’a mal edilerek, İslam’ın şartı yapılamaz.

İslam’ın şartları diye bize kabul ettirilmeğe çalışılan, din yolu ile sömürenlerin, ezenlerin ezenleri kontrol mekanizmasıdır ve baskıdan başka bir işe yaramaz. Buna karşılık, ezilenlerin safında olanların, ister inansın, ister inanmasın, adalet için yani hak için direnmeleri de farz olmalıdır, çünkü onlar haktan yanadırlar.

Ee… El hak, Esmaül Hüsna’dan biri değil midir?

Aç kalarak açları düşünmek, yerinde bir düşüncedir, ancak tarih bunun doğruluğunu kanıtlamamıştır.

Adilseniz, ahlaklı iseniz, hurafe yerine bilimi, adalet için hukuku, kılavuz olarak bilimi, temizlik önce ahlakı, ezenler yerine ezilenleri, güçlüler yerine zayıfları, fesat yerine sevgiyi, …. savunuyorsanız, siz bir ay değil, on iki ay oruç tutmuşsunuz demektir.

Buna rağmen tüm oruç tutanlara saygı duyalım, ama onların tutmayanlara karşı saygı duydukları kadar.

Yalancılardan din adamı olamaz, yalanlar kutsanamaz.

Yeri gelir, 'Dinde zorlama yok!' derseniz, yeri gelir, oruç tutmayanları öldürürseniz, siz hiç oruç tutmayın, tutanlara hakaret etmeyin.

Katilleri, tecavüzcüleri, hırsızları aklayacak bir oruç, oruç olamaz, o İslam da din olamaz, saygı da duyulamaz.

Cemil HAYEK


Yorumcahaberin notu: Hiç bir yazının son kullanma tarihi yoktur. Bu yazı Cemil Hayek yoldaşımızın 23. Mayıs. 2017 tarihli yazısıdır...

Bu haber 712 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Şırnak'ta düşürülen bomba yüklü Drone'lar aynı 15 Temmuz bombaları gibi!..

Şırnak'ta düşürülen bomba yüklü Drone'lar aynı 15 Temmuz bombaları gibi!.. A Haber'de de videosu var, Drone'un inişini yakalamış etraftaki kameralar, anlayamadığım tek şey, alanda on...

'101 gün telefonlu rehin, cengaver Öztürk Yılmaz...'

'101 gün telefonlu rehin, cengaver Öztürk Yılmaz...' Ben böyle terbiyesiz açıklama görmedim, umarım bir daha da görmem ama Öztürk Yılmaz'ın neden AKP yerine CHP'...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi