Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımHDP itiraz etti, YSK dinlemedi: Sandıklar taşınacak

HDP itiraz etti, YSK dinlemedi: Sandıklar taşınacak

Tarih 27 Mayıs 2018, 19:14 Editör yorumcahaber.com

HDP’nin itirazına rağmen Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 19 ilde sandık taşıma kararı aldığı bildirildi.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve HDP YSK Temsilcisi Mehmet Tiryaki’nin 19 ilde valilikler kanalıyla yapılan sandık birleştirme/taşıma taleplerine karşı YSK’ye itirazda bulunmuştu. Ancak HDP’nin itirazlarına rağmen YSK, bugün akşam yaptığı toplantısında valiliklerce yapılan sandık birleştirme ve taşıma başvurularını kabul etti.

Amerika’nın Sesi’nden Yıldız Yazıcıoğlu’nun haberine göre, YSK kararını değerlendiren HDP’li Sancar, “Maalesef ilettiğimiz endişelere rağmen YSK, 19 ilden yapılan sandık birleştirme ve taşıma taleplerini onayladı. Ancak henüz tam anlamıyla bu durumdan etkilenen seçmen sayısını bilmiyoruz. Özellikle çok sayıda köy için sandık birleştirme kararı söz konusu. Bu nedenle ilk öngördüğümüzden de fazla sayıda seçmen etkilenecek görünüyor. Bu seçmenlerden büyük kısmı ise bizim seçmenimiz yani HDP’nin seçmeni” dedi.

Ne olmuştu?

AKP’nin zorlamasıyla mülki amirlikler YSK’ye 270 bin seçmenin taşınması yönünde talepte bulundu.

Bunun üzerine HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve HDP YSK Temsilcisi Mehmet Tiryaki, YSK Başkanı Sadi Güven ile bir araya gelerek, HDP’nin seçim güvenliğine ve adil koşullarda seçim yapılmasına ilişkin endişelerini aktardı.

Sancar, YSK ziyareti çıkışındaki açıklamasında ise, “Elimizdeki bilgilere göre; bölge kentlerinde 18 ilden pek çok ilçe ve köyü kapsayacak şekilde sandık nakli ve sandık birleştirme talebi YSK’ya gelmiş. Bu talep idareden geliyor, valiliklerden, il seçim kurularından geliyor. Bu illerin tamamı Kürt bölgesindeki iller. Nakledilmek istenen seçmen sayısı toplam 270 bin olarak görünüyor” dedi

Sandık taşıma konusunda güvenlik gerekçesinin gösterildiğini belirten ve “Türkiye’de köylerin güvenliğini sağlama imkanı yok mu?” diye soran Sancar, “1 Kasım seçimlerinin hangi şartlarda gerçekleştiğini bir kez daha hatırlatalım. Çok yoğun operasyonlar ve yaygın çatışmalar vardı. Oysa bugün bu çapta bir çatışma da operasyon da yok. Peki, idare neye güvenerek, orada bir güvenlik sorunu olduğunu iddia ediyor. Bu gerekçe inandırıcı değil” dedi.

Sancar, YSK’nin bu talepleri kabul etmesi durumunda seçimlerin şaibe altına gireceğini ve sadece cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 0,1’in bile sonucu belirleyebileceğini vurgulayarak “Bu ölçekteki seçmen nakli seçim sonucunu değiştirebilir” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Bu haber 586 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Merkez’in 40 milyar lirası Hazine’ye aktarılacak: AKP seçim için ‘kefen parası’na göz koydu

Merkez’in 40 milyar lirası Hazine’ye aktarılacak: AKP seçim için ‘kefen parası’na göz koydu Merkez Bankası’nın 40 milyar liralık ihtiyat akçesinin merkezi yönetim bütçesine aktarılacağı öne sürüldü. İddiayı ...

Fetullah Gülen’in takke hediye ettiği AKP YSK temsilcisi: Bu ünlüler 28 Şubat ya da PKK’ya aynı tepkiyi gösteriyor mu?

Fetullah Gülen’in takke hediye ettiği AKP YSK temsilcisi: Bu ünlüler 28 Şubat ya da PKK’ya aynı tepkiyi gösteriyor mu? AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi Recep Özel, Ekrem İmamoğlu’na destek veren ünlü isimler için; “O cenah...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi