Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımSilah bırakmayan FARC gerillalarına saldırı: 11 gerilla yaşamını yitirdi

Silah bırakmayan FARC gerillalarına saldırı: 11 gerilla yaşamını yitirdi

Tarih 29 Mayıs 2018, 22:04 Editör yorumcahaber.com

Kolombiya Savunma Bakanı Luis Carlos Villegas, Kolombiya Devrimci Silahlı Birlikleri’nden (FARC) kopan bir gruba yönelik operasyon düzenlendiğini söyledi. Villegas, operasyonda 11 gerillanın öldürüldüğünü, 2’sinin ise yaralı olduğunu kaydetti.

Bakan, operasyonların 2016’da imzalanan barış anlaşması kapsamında silah bırakmaya karşı çıkan FARC üyelerinin oluşturduğu 7’inci Cephe’ye yönelik olduğunu belirtti. Eski FARC komutanlarından Rodrigo Cadete etrafında toplanan 7’inci Cephe’nin ülkenin güneyinde etkili olduğu biliniyor.

Resmi rakamlara göre en az 7 bin gerillası bulunan FARC’ın 7 bin kadar üyesi Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde silah bırakmayı ve sivil yaşama geçmeyi kabul etmişti. Yine resmi verilere göre, barış anlaşmasını kabul etmeyen 1200 kadar gerilla ise 7’inci Cephe ve benzeri grupları oluşturarak silahlı mücadeleye devam ediyor.

BARIŞ SÜRECİ OLDUKÇA KRİTİK BİR DÖNEMEÇTE

Ülkedeki barış sürecinin kaderi hafta sonunda yapılan ve ikinci turu 17 Haziran’da yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine kilitlenmiş durumda. Seçimlerden birinci çıkan sağcı aday Ivan Duque, barış anlaşmasına karşı çıkan eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe tarafından destekleniyor.

Kolombiya’daki barış sürecinin tamamlanabilmesi için hem FARC ile anlaşmanın tümüyle uygulanması hem de şu andaki en büyük gerilla hareketi Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile barışın sağlanması gerekiyor. Ayrıca FARC’tan kopan 7’inci Cephe gibi sol gerilla gruplarının anlaşmaya dahili sağlanamadı.

Öte yandan barış sürecinin gerçek manada işleyebilmesi için solcu gerillalara karşı kirli savaşta kullanılan sağcı paramiliter grupların ciddi düzeydeki etkinliğine son verilmesi gerekiyor. 1980’lerin başındaki benzer bir barış süreci de, silah bırakan veya siyasal yaşamda yer alan binlerce FARC üyesinin paramiliter gruplarca katli sonucu sona ermişti.


Bu haber 419 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

'Esad Rus uçağının düşüşünün ardından Putin'i aramadı'

'Esad Rus uçağının düşüşünün ardından Putin'i aramadı' Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın, Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin...

Soçi'deki anlaşmaya Esad'dan ilk tepki: Tanımıyoruz

Soçi'deki anlaşmaya Esad'dan ilk tepki: Tanımıyoruz Türkiye ile Rusya arasında karara bağlanan "silahsızlandırılmış bölge" anlaşmasının imzalanmasının ardından Suriye&...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi