Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: SEÇİM ÖNCESİ, FIRTINA ÖNCESİ

Cemil Hayek Yazdı: SEÇİM ÖNCESİ, FIRTINA ÖNCESİ

Tarih 05 Haziran 2018, 19:03 Editör yorumcahaber.com

Türkiye, seçim sürecinde bir diktatörlüğü bertaraf etme seçimi ile debelenirken, gerçekte diktatörlük, yöneldiği karanlık istikametten bir milim bile ayrılmıyor. Elbet bu diktatörü yıkmak elzemdir ve her şeyin başındadır ama seçim meşgalesine dalan bu halk, gerçek tehlikenin şiddetini görmekten alıkonmaktadır. Oysa görünmekte olan tehlike, bu halk için büyük ve kalıcı bir tehlike.

Rusya’ya güneyden komşu olduk söylentileri, güneyde İsrail’e komşu olduk gerçeğini görmemizi engelliyor. Suriye topyekun bir savaşa her an girebilir ve bunu görmeyen Türkiye halkları, kurtuluş savaşının derslerini unuttuğu gibi, daha karmaşık bir tehlikeye sürüklendiğinin farkında bile değil. Etnik parçalara bölünen Türkiye kamuoyu, bu kutuplaşma nedeni ile içeride hırsız ve çetelere mücadele etmek yerine, etnik debelenmelerle nasıl oyalanıyorsa, güneyde ABD ve İsrail ile onların atadığı orta doğunun Kral ve emir adlı soytarıların gittiği yolda mesafe kat etmektedir. Türkiye ortaçağ cehennemine yönelirken, birliğini, o istikamette gitmek istemeyen kitlelerle beraber sağlayamaz.

Türkiye’nin Ortaçağ cehennemine yönelmesindeki ısrar, bu karanlıkları yaşayan kral ve emirlerle, Türkiye’yi yöneten çetenin aynı şekilde ve aynı yere, göbekten bağlı olmasındandır. Çünkü yönetenlerin şahsi çıkarları ile ulusal çıkarlar, birbirine ters düşmektedir.

Kendi varlığı tehlikeye düşen krallık, diktatörlük veya emirlerin ulusal çıkarlarını düşünecek fırsatları veya seçenekleri olamaz. Orta doğuda bu Krallıklar yıkılmadan ve bu istikamet değişmeden, Orta doğudaki zulüm durmaz.

Buradaki zulmü mikro ve makro zulüm olarak görüyorum. Mikro zülüm, gerek orta doğuda ve gerekse Türkiye’de günlük karşılaştığımız ve Türkiye’de yaşadığımız güncel zulümdür.

Makro zulüm ise, başta Ortadoğu olmak üzere emperyalizmin dayatmaları ve insanlığı bekleyen tehlikelerdir.

Alenen yüzlerce nükleer silaha sahip olan devletler, kafayı olası bir İran nükleer silahına; kimyasal silahları da, birçok çatışmada gizlice kullanan, üreten ve başta İslami teröristlere silah ulaştıran ülkeler yerine, tüm kimyasal silah depolarını boşaltan Suriye’de arıyorlarsa, konu silahlar değil, birilerine silahları yasaklayıp, istila etmektir ve böylelikle, diğer ülkelere olası her katliam ve ilhakı kabul ettirmektir.Bu bağlamda Filistin meselesi, buna güzel bir örnektir. Bir tarafta her türlü silaha sahip ve meşruiyetini zorla kabul ettirmeğe çalışan bir İsrail, öte tarafta her türlü silahın yasak olduğu Filistin; Barış, bu nedenle imkansızdır. Bu temel prensipten yola çıkarak, geçmiş paylaşım savaşlarını ve şimdiki Ortadoğu savaşlarını tahlil etmek mümkündür.

Düşünün, yüzyılın kırımı şeklinde nitelenebilecek bir Suudi Arabistan’ın Yemen’deki katliamı varken, İran’ı Yemen’e yardımdan dolayı suçlamak; Öte yandan, mutlak monarşinin var olduğu mezhepçi, ortaçağ kafasına sahip Suudi ailesini övecek terimler bulmak ve onu parlamenter sistemin var olduğu Suriye konusunda söz sahibi kılmak, asrımızın demokrasi, medeniyet ve çağdaş aklı ile alay etmektir.

Uluslar arası koalisyonlar kuran emperyalizmin beyinlerimizi de fethetmesine müsaade etmemeliyiz.

Sömürünün ve çürümenin mikrodan makroya kadar ulaşmasın engellemek, pes etmek veya bunu kanıksamakla değil, direnmenin, aynı şekilde, mikrodan makroya uzanması ile mükündür. Günlük yaşam, artık direnme kültürünün yayılması ile sürdürülmelidir. Direniş, kömür ocaklarının dibinden, atmosferin en üst katmanlarındaki ozon tabakasına kadar sürmelidir.

Kanıksama veya direnme; Biri çıkış yolu, biri de bataktır.

Düşünün, sermaye ufacık bir İsrail’in, dünyanın en güçlü ülkesini esir almasını mümkün kılıyor, ‘Bu ne yaman çelişki Anne!’

Olayı şöyle yorumlamak gerekir: Paylaşım dönemleri, kriz dönemleridir. Kriz geçirenler, paylaşım savaşını verenlerdir. O halde kriz geçiren, yenilebilir ve yıkılabilir demektir. Orta doğuda kaybeden, dünyada kaybeder. Bunu da, Anadolu’dan başlatabiliriz. İlk hedefimiz, emperyalizmi def etmek ve yerli faşizmi yıkmaktır. Bu da AKP iktidarını yıkmakla başlar.

İpin ucunu kaçırmayalım, gerisi sonradan gelir. Bu zemini kırmak için, AKP iktidarını 24 Haziran’da alaşağı edelim!

İçlerindeki korkuyu bize yansıtmalarına müsaade etmeyelim. Çocuklarımızın kanını seçim sermayesi yapanların iktidarını yıkmak için kaybedilecek her saniye, yeni bir evladımızın ölümü anlamına gelir. İçeride sertleşen bir OHAL ile dışarıda açılmak istenen yeni cepheler, başka türlü açıklanamaz.

Ülkeyi soyanları, hırsız değil de, bu vatanı savunuyor gibi görme gafletinden kurtulup, mücadeleyi kendimizden başlatarak her kesime yaymak, mücadelenin hedefi olmalıdır.

Şimdi yapılan tehditler, koparılmak istenen fırtınadır ve seçimden önce bundan etkilenmeden iktidarı devirmek, hazırlanan fırtınaya karşı hazırlanmanın temelidir.

Vatanseverler ve devrimciler yerine hırsızları, katilleri, emperyalizmin Ortadoğu ajanlarını ve tüm tecavüzcüleri, tüm gericileri kodese tıkmanın, onları yüceltmek yerine, kulaklarından tutmanın tam zamandır.

Onları altın klozetlerin altında gizledikleri kaçış dehlizlerinde, fareler gibi yakalamak için hazır olalım!

Cemil Hayek
5. 06. 2018

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı ve yakın çekim

Bu haber 567 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar!

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar! ‘Çalıyorlar ama çalışıyorlar’ efsanesi çöktü. İktidarlarını kaybetmemek için önlerine geleni çalıyorlar. 'Hırsı...

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI Mihrac Ural – 15 Mayıs 2019 / Çarşamba – Lazkiye

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi