Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: İNCE’Yİ BEKLEYEN ATILIMLAR

Cemil Hayek Yazdı: İNCE’Yİ BEKLEYEN ATILIMLAR

Tarih 11 Haziran 2018, 08:44 Editör yorumcahaber.com

AKP iktidarının sallanması ile yeni stratejilerin hedeflenmesi, arka arkaya geliyor. AKP, tehditlerle ile bir iktidar değişikliğini kabul etmeyeceğini imalarla birlilerine söyletirken, faşizmin kırılma noktasına giden rotada, halkın bastırması kaçınılmaz olacaktır.

Tehdit, tersine çevrilebilir. Muharrem İnce, ince eleyip, sık dokurken, sadece Erdoğan şaşkına çevrilmemiş, Kılıçdaroğlu’nun oyunu da bozulmuştur. Elbet çelişki ve fırsatlardan yararlanmak gerekir. İnce, işi doğru yürütüyor, aksatılmasına müsaade edilmemelidir.

Muharrem İnce, bir Türkiye cumhurbaşkanı adayı olarak atıldı ise, Türkiye’yi ilgilendiren en önemli konuları da göz önünde bulundurmalıdır.

Yurt içi ve yurt dışı ilişkiler, biri siyasi, bir diğeri ise ulusal politika diye düzenlenirken, Türkiye’yi hem içten, hem de dıştan aynı zamanda etkileyen ve hatta tehdit eden politika, ağırlık teşkil etmelidir ki, bu da Suriye politikasıdır.

Suriye savaşı, Türkiye’yi hem içten hem de dıştan tehdit eden tüm siyasetleri doğrudan etkilemektedir.

• Suriye’de izlenen Türk politikası, Türkiye ekonomisini çökertmiştir. Başta örtülü ödenekten teröre ödenen paralar, Türkiye’ye terörün ana finansörü kadar yük olmuş, ekonominin bu hale gelmesinde lokomotif görevi yapmıştır.
• Sınırdaki savaşlarının en önemlisi olan ve Suriye’ye dışarıdan dayatılan savaş, Türk ihracatının sadece komşu ülkeden kaybedilmesine yol açmamış, diğer ülkelere giden güzergahları da kapatarak, ekonomiyi sekteye uğratacak kadar etkili olmuştur.
• Suriye savaşına Türkiye’nin katkısı, sadece terörden yana olmuştur. Gerek işbirliği yaptığı örgütler ve gerekse uluslar arası arenada sözcülüğünü yaptığı örgütler ile terör örgütleri, aynıdır ve bunlar Türkiye’nin kutuplaştırılmasında, önemli faktörler oluşturmuştur.
• Erdoğan Türkiye’si, Kürt ve Alevi kesimi hedef göstererek, şeriatçı ve orta çağ zihniyetine sahip terör örgütlerine yardımı meşru hale getirmeye çalışmıştır. PYD ve PKK sebep gösterilerek, hiçbir surette meşruiyeti tartışılamayacak kanlı terör örgütlerini desteklemek için, zemin hazırlanmıştır.
• Türkiye’de iktidar tarafından yapılan talan, emperyalizme yaltaklanılarak sağlanmış, sallanan diktatörlüğün ayakta kalabilmesi için emperyalist zırha bulunmuş ve bunu karşılığında emperyalizmin her isteği yerine getirilerek, Amerikan ve İsrail askerlerinin bizi güneyden çevirmeleri adeta teşvik edilmiştir. Bizi Suriye’den tehdit eden tüm ülke ve örgütlere, Türkiye'den güzergahlar açılmıştır. 
• Teröre yapılan destek için yaratılan zemin, laikliği ve hukuki sistemi parçalamıştır.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

• Türkiye’yi aynı anda hem içten hem dıştan tehdit eden en önemli politika, Suriye politikası olduğuna göre, Türkiye siyasetine en başta Suriye’de radikal bir değişiklik getirilmelidir.
• Suriye savaşı bitmeden, Türkiye’nin geleceği tehdit altında olmaktan kurtulamayacağına göre, Türkiye’deki tüm terör örgütleri silahsızlandırılarak, Suriye’ye teslim edilmeli, suçluları suçsuzlardan ayrıt edebilecek tek ülkenin Suriye olduğu gerçeğinden hareketle, Suriye adaletine teslim edilmelidir.

• Suriye’de Erdoğan tarafından entrikalarla işgal edilen topraklar, Kürtleri ve Alevleri hedef almak yerine, gerçek teröristlerden temizlenerek, Suriye devletine dost bir ülkenin takınması gereken tavır takınılarak, o tek meşru yönetime teslim edilmelidir. Türk resmi kurumları, Suriye'de tek meşru yönetim olan Suriye devletini, terör örgütlerinin ağzı ile ‘rejim’ diye adlandırmaktan vaz geçilmelidir.

• Teröre ödenen paraların bir kısmı, Suriye devletine, yeniden onarımda kullanılmak üzere, dostluk jesti olarak, karşılıksız ödenmeli ve bu ödeme, bir çeşit bedel şeklinde olmalıdır. Kalkınan bir Suriye’nin Türk ekonomisine sağlayacağı katkılar için, zemin hazırlanmalıdır.

• Bütün bunlara başlamak için, terörden temizlenen işgal altındaki toprakların Suriye devletine teslimi için bir takvim belirlenmeli, koordinasyonun başlayabilmesi için, Muharrem İnce’nin Suriye ziyareti ile bir büyük elçiliğin kurulması sağlanmalıdır.

Daha sonra düzelecek ilişkilerle, her türlü siyasi ve ekonomik adımı atmak mümkündür.

OLMASI GEReKEN YENİ SURİYE POLİTİKASININ GETİRİLERİ

1. Güneyden Türkiye’nin sınırları güvence altına alınacak ve böylelikle en çok Türkiye’yi tehdit edecek ve tüm Orta doğuyu kapsayan ve yine bir orta doğu ülkesi olan Türkiye’yi tehdit eden, onu hedef alan sınır değişikliklerinin önüne geçilmiş olacaktır. 
2. Suriye’den açılacak ticaret güzergahları, sadece Türkiye’nin ticari ilişkilerini düzeltmeyecek, ekonomiye bağımlı olan siyasi ilişkileri de düzelterek, Türkiye’ye güvenilir bir ülke imajını kazandıracaktır.
3. Düzelen siyasi ilişkiler, diğer komşular ile, yani Suriye safında olan komşu Irak, İran ve Rusya ile olan siyasi ve ekonomik ilişkileri de düzeltecek, böylelikle, Türkiye’nin doğusunda barış ve istikrar sağlanarak, ticari merkezler güçlenecek, Türkiye’ye batı emperyalizmi karşısında sırtını doğuya dayama olanağı sağlayacaktır
4. Türkiye’nin Kürt sorunu, artık terör sorunu diye adlandırılmaktan kurtarılarak, daha fazla deneyime sahip, diğer komşu ülkelerle ve en başta Suriye ile, Kürt ortaklığı ile, kalıcı ve asimilasyondan uzak bir çözüm bulunarak, ayrılmaya gerek bırakmayacak ve aynı topraklar üzerinde tüm ulusal sorunların ortakça çözüleceği, Kürtlerin ortak kurucu halk oldukları gerçeğinden hareketle, emperyalizmin tuzağından kurtulunmalıdır. Başkalarının değil, kendilerinin yeterli bulacağı önlemler ve ortaklıklar sağlanmalı ve bu ortaklık ve haklar, anayasal güvenceye sağlanmalıdır.
5. Kürt sorunu, sadece Türkiye’nin insiyatifi ile değil, Kürt nüfusu barındıran tüm uluslar ile beraber çözülmelidir. Çözümü, emperyalizmin çıkarlarına hizmet etmeyecek ve yeni savaşlara meydan vermeyecek şekilde sağlamak gerekir.
6. Kürt sorununun çözümü, tüm diğer etnik guruplar için de aynı hakları sağlamalı, sadece güçlü olanların veya kabarık nüfusa sahip halk veya halklarla sınırlı kalınmamalıdır.
7. Erdoğan ve diktatörlük ortağı cemaat çeteleri yargı önüne getirilerek, Türkiye’de hukukunun ve laikliğin tekrar ve daha kuvvetli bir şekilde tesis edilmesi sağlanmalıdır. 
8. Yetki ve tarafsızlıklarını aşan makam sahipleri yargılanarak, daha sonra gelecek parti ve kadrolara ders niteliğinde örnek olunmalı, faşist kadrolaşmaları sağlayan devletin demirbaşları, emekli olsalar bile yargıdan kurtulmamalıdır.

Emperyalizmin dayatmasından kurtulmak için, emperyalizmin dayattığı siyasetçiler alaşağı edilmeli, yerini şaibesiz siyasetçiler almalıdır.

İlk hedef, diktatörlüğü yıkmak olmalıdır.

Bunun için Muharrem İnce’ye çok iş düşmektedir. Yolun ortasında, geçenlerde yapmak istediği gibi, ittifak bahanesi ile, Kılıçdaroğlu’nun yeni aday göstermesine asla müsaade edilmemeli, olası seçim hilelerine karşı, Kılıçdaroğlu’na rağmen mücadele edilmelidir.

Muharrem İnce, sağlam bir siyasetle bu işi başarırsa, her sorunu çözülmese bile, Türkiye’ye bekası için bir şansa doğmuş olacaktır.

Tarih, bazen siyasetlere ve siyasetçilere son bir şans tanır.

Yorumu da, sonradan gelir.

Cemil HAYEK
10. 06. 2018

Bu haber 410 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar!

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar! ‘Çalıyorlar ama çalışıyorlar’ efsanesi çöktü. İktidarlarını kaybetmemek için önlerine geleni çalıyorlar. 'Hırsı...

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI Mihrac Ural – 15 Mayıs 2019 / Çarşamba – Lazkiye

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi