Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımTuran Dursun'dan Ünlülere Mektuplar- Süleyman Demirel'e...

Turan Dursun'dan Ünlülere Mektuplar- Süleyman Demirel'e...

Tarih 14 Ocak 2013, 08:02 Editör Bahattin Gülyuva

DİNE DAYALI POLİTİKA
21 Aralık 1988, İstanbul

Süleyman Demirel,
20 Aralık 1988 günlü Hürriyet Gazetesi'nde, Oktay Ekşi'nin Cindoruk'un Çıkışı başlıklı yazısını okudum; senin üstüne çok düşündüm. Yıllarca müftü olarak görev yapmış insanım. İslamı çok iyi bilirim. Olabildiğince tüm dinleri incelemiş biriyim. Bu kimliğimle sana dostça uyarıları içine alan bu mektubu yazmak, olabilirse düşündürme yoluna gitmek geldi içimden.

Ekşi; Ertekin Durutürk adlı Isparta Milletvekili'nin Ayasofya'da ezan ve Topkapı'daki Kutsal Emanetler Dairesinde günde 24 saat Kur'an-ı Kerim okunsun diyen bir yasa önerisi verdiğini anımsatıyor; önerinin altındaki imza başkasının da olsa bunun gerçek sahibinin sen olduğunu, çünkü senin Nurcu'ların yayın organı olarak bilinen aylık bir dergide, dört ay önce, bu özlemini dile getirdiğini yazıyor. Ayrıca Meclis Genel Kurulu'ndaki son bütçe konuşmanı, herkesin dikkatini çekmeye özen göstererek, cuma namazı gerekçesiyle kesip öğleden sonraya bırakmanın, bundan böyle dini duyguları sömürmeye dayalı bir politika izleyeceğini ortaya koyduğunu belirtiyor. Ve böylece dine dayalı politika (altını ben çizdim T.D) kulvarına ANAP'tan sonra DYP de girmiş oluyordu diyor.
Dine dayalı politika izlemek, politikacılarımız için yadırganacak bir şey değil, çünkü geçer akçe.

Ne var ki aşağılık oluşu yanında tehlikelidir de bu yol. Senin için de kurtarıcı değildir. Seni herken Mason olarak biliyor. Bu din çevrelerinde de yaygın. Ne denli dindar ve Müslüman görünürsen görün, dine dayalı politikada ne denli yarışırsan yarış, din çevreleri seni bağışlamayacaktır. Ben çok iyi bilirim bu çevreleri. Yalnızca seni kullanmakta sakınca görmeyeceklerdir. Çünkü bu çevrelere göre içinde bulunduğumuz dünya, kafirle savaş dünyasıdır.
Ve peygamberin hadisiyle de harp (savaş) hilelerinin meşru sayıldığı bir alandır. Laikliğe bağlılık andı üzerinde durmuyorum. Çünkü bu andı Necmeddin Erbakan'da içmişti, su içer gibi. İçtiği andı bozmak, politikacının sıradan işleri arasında. Üzerinde durmak istediğim dine dayalı bir politikanın sana hiçbir yararı olmayacağıdır. Tersine zararı olacaktır. Sana da ülkeye de. Laiklik, hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar önemlidir. Senin de varlığın bu ilkenin yaşamasına bağlıdır. Zaman zaman alıp çıktığın şapkanı bile bu ilkenin biraz olsun bulunmasına borçlusun. Dinci- şeriatçı eğemenliğinde sen de her şeyini yitirirsin. O nedenle bu canavarın gelişmesine yardımcı olmamalısın. Belini doğrulttuğu zaman ki; politikacılarımız sayesinde küçümsenemeyecek bir güce kavuşmuştur, seni de yemekte sakınca görmeyecektir. Dahası, seni zevkle yiyecektir.

Zaman zaman medeniyetten söz edersin. Eğer sözünü ettiğin çağdaş uygarlıksa, bunda dine, hele İslam'a dayandırarak politika yapmanın yeri olamaz. İslam yalnızca inanç işi değildir, ne denli ilkel olursa olsun; tüm insanlara seslenerek siz elinizi çekin ben yöneteceğim diyor! İslam yönettiği zaman senin bir yerin olabilir mi?
Turan Dursun

Bu haber 726 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Medya

'Sahibinin sesi' gerici 'sözde' yazar: 'Laiklik bu ülkenin boynuna geçirilmiş bir tasma'

'Sahibinin sesi' gerici 'sözde' yazar: 'Laiklik bu ülkenin boynuna geçirilmiş bir tasma' Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, dün Ahmet Hakan'ın Hürriyet'te yazdığı yazının bir benzerini kaleme alırken...

Yalakalıkta sınır yok: Ertuğrul Özkök, Tayyip'e laiklik açıklaması için teşekkür etti!

Yalakalıkta sınır yok: Ertuğrul Özkök, Tayyip'e laiklik açıklaması için teşekkür etti! Kasım seçimleri ardından Erdoğan'a biat eden Doğan Medya'nın temel yazarlarından Özkök, Türkiye'nin ger...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi