Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: DÜZEN PARTİLERİ VE DEVRİMCİ TAVIR

Cemil Hayek Yazdı: DÜZEN PARTİLERİ VE DEVRİMCİ TAVIR

Tarih 20 Haziran 2018, 10:14 Editör yorumcahaber.com

Seçimler yaklaşırken, bir yandan düzenden yakınma ve bir yandan düzen partilerinin seçimi; Arkadaşların bir kısmının kafası karışık; Kimi Erdoğan diktatörlüğünü devirmek için oy verelim diyor, kimi de, sorun devrim sorunudur, o halde oy vermeyin diyor. Bu makaleyi, bu her iki iyi niyetli kesimin muğlak fikirleri için yazıyorum.

Bu seçim, elbet bir devrimi getirmiyor ve sorunlarımızı kökten çözmeyecek. Bu nedenle, sorunları kökten ve kalıcı bir şekilde çözecek bir devrim yerine, düzen partilerine oy vermenin bir çözüm olmadığı gerçeğinden yola çıkılarak, seçimleri protesto etmekten yana olan bir kesim var. Yani, madem düzene karşıyız, o halde düzen partilerine hayır!

Halk devrim üzerine odaklanırsa, devrim olur. O halde devrim gerçekleşene kadar, bu kesim, düzen partilerine oy vermeye hayır demekten yana. Amaç, sorunları devrim sorunu görerek ve düzenden acı çeken kitleleri, devrimci çizgide kucaklamak ve buradan devrim için mücadele etmek.

Ancak burada göz ardı edilen bir gerçek var; Bu fikir yeni değildir ve faşizme karşı her satıhta mücadele etmek yerine, sadece devrime odaklanarak kitleleri kazanmaya çalışmak şeklindeki siyasetle, devrimci kitleler yıllardır erimektedir. Düzen partilerine oy vermenin sadece düzene yarayacağı ve bu nedenle halkın çözümü sistemde arayacağını düşünmek, düzenin sorunlara yeterince çözüm bulacağı ve bu şekilde kitlelerin eriyeceği kanısından geliyor.

Oysa haramiler düzeninin bizim iş ve aş gibi temel sorunlarımızı çözme olanağı yoktur. Düzenin sorunları çözebileceğine inanmak, devrimin tek çare olmadığına inanmaktan gelir ve bunun ötesi devrimden emin olmamak olabilir.

Oysa devrimci kitle, sorunların çözümünü düzenden beklememekle beraber, düzenin tüm olanaklarına rağmen, onun yetersiz olduğunu ortaya koyarak, somut devrimci ve tarihi gerçeklerle kitleleri kazanma sonucu, daha sağlam bir devrimci çizgiyi tutturabilir.

Düzenden yarar beklemeyip, protesto edenler karşısında, düzenin bazı olanaklarından yararlanabilecek ikircikli bir kitle, aslında düzenin de bir alternatif olduğu ama bu alternatifin kullanılmadığı yanılgısına kapılarak, karşı devrimci çizgiye veya düzenden yana bir çizgiye kapılabilir. Bu düzende kısa çözüm bulanlara, aslında düzenin yeterli olduğu ama bu olanakların devrimciler tarafından kullandırılmadığı sanısını yaratacak ve bu durum, devrimci kitleleri daha güçlü kılmayacaktır. Devrimci kitle, sorunların yapay olarak yığılması ile değil, düzenin tüm olanaklarına rağmen, adil olmadığı gerçeğinden yola çıkılarak ve bunun kitlelere teşhir edilmesi sonucu, daha güçlü hale gelecektir.

Devrim, yapay nedenlerle gerçekleştirilen, ideolojik bir tercih değil, kaçınılmaz bir gerçektir.

Muharrem İnce’nin seçilmesi, yeterli olacak mı?

Elbet hayır!

Peki, Muharrem İnce’nin cb olması, devrimci bir kazanım olur mu?

Olur elbette!

O HALDE KAZANIM NEDİR?

• Açık faşizmin darbe yemesi sonucu, devrimci örgütlenme daha kolay olacaktır. Kerhen de olsa, daha geniş bir fikir ve gösteri özgürlüğü, kitlelerin genişleyip, halka devrimci kesimlerce ulaşılması ve demokratik tartışmaların açılabilmesi, halkla bütünleşme yollarının açılması demektir.
• Açık faşizmin, yani AKP’nin yenilgisi, iyi bir mücadele ile Arap baharı diye adlandırılan son paylaşım savaşını durdurma olanağını getirebilecek ve bu kazanım, emperyalizme karşı, devrimci bir kazanım olacaktır.
• Bu savaşın durması ile orta doğudaki talan sona ererek, halkı daha iyi bir eğitim ve örgütlenme ile gericiliğe ve kaderciliğe, mezhepçiliğe ve milliyetçiliğe yönelmesi yerine, daha somut arayışlara yönlendirecektir.
• Savaş ortamı içerisinde birbirine karşı kullanılan halklar, bu savaşın bitimi ile kendi aralarında daha iyi bir çözüm arayışına girerek, emperyalizme ve her türlü sömürüye karşı, daha iyi bir örgütlenmeye yönelebileceklerdir.
• Basın, yayın baskılarının kısmen azalması ile halkla dayanışmak ve halkı örgütlemek daha kolay olacaktır.

Bu nedenle, AKP faşizmine karşı oylamalara katılmak, çok önemlidir Seçime katılım oranının düşmesi, sadece iktidar partisine yarar, sadece düzeni savunanları memnun eder.

Unutmayalım ki, 2. Dünya savaşında Hitler’i öldürmek, her sorunu çözmeyebilirdi, ama tüm devrimci güçler bunu denediler ve bu devrimci bir atılımdı.

Emperyalistler Suriye’de kimyasal silah, İran’da nükleer silah ararken, Yemen’de dünyanın en gerici devleti olan Suudi Arabistan’ın katlettiği milyonları ve savaş kurbanı milyonlarca çocuğu soran yok; Bari Kürt çocuklarının sesini duyuralım.

Bu savaşı durdurmak devrimci bir tavırdır ve ilk adımı, emperyalizme uşaklıkla iktidara gelen diktatörü yıkmakla başlar.

Tehditler, kaybetme korkusundandır, bu da bizim kazanabileceğimizi gösteriyor. Yapılan bunca tehdit bu nedenledir ve yenilince, hepsi çil yavrusu gibi dağılacak; Kazanırlarsa, yüz alıp, meydanlarda katliamlardan çekinmeyecekler. Fırsat vermeyelim!

24 Haziran’da Diktatöre de, onun ipini elinde tutan emperyalizme de haddini bildirelim!

Cemil Hayek
18. 06. 2018

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

Bu haber 344 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar!

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar! ‘Çalıyorlar ama çalışıyorlar’ efsanesi çöktü. İktidarlarını kaybetmemek için önlerine geleni çalıyorlar. 'Hırsı...

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI Mihrac Ural – 15 Mayıs 2019 / Çarşamba – Lazkiye

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi