Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımBugün 1 Temmuz Günlerden Grup Yorum, Haydi Tüm Halkımız Konsere: Ve Bakın Grup Yorum Nasıl Kuruldu?

Bugün 1 Temmuz Günlerden Grup Yorum, Haydi Tüm Halkımız Konsere: Ve Bakın Grup Yorum Nasıl Kuruldu?

Tarih 01 Temmuz 2018, 13:09 Editör yorumcahaber.com

Ülkemizde 1985 yılından beri politik ve özgün müzik alanında faaliyet gösteren ve devrimci mücadelenin her dönem parçası olan Grup Yorum, 2'nci internet konserini düzenleyecek.

8 üyesi tutuklu bulunan, 6 üyesi de bakanlık tarafından “aranan teröristler” listesi içerisine dahil edilen Grup Yorum, bugün saat 19.00’da internet üzerinden bir dayanışma konseri düzenleyecek.

20’ye yakın sanatçının da destek olacağı konserin yayınlanacağı linkler, Grup Yorum’un sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacak.

Grup Yorum daha önce 29 Nisan’da da bir internet konseri düzenlemişti.
 

GRUP YORUM NASIL KURULDU?

Yıl 1985 darbenin üzerinden 5 koca sene geçmesine rağmen direnenler, hareket edenler halen kendine gelememişti. Bir ateşe ihtiyaç vardı devrimci grupların ayağa kalkabilmesi için. Askerler hareket eden herkesi mapuslara tıkmıştı.

İşte tam da bu zamanda, insanların aradığı umut “Grup Yorum” olarak çıkagelmişti. Grup Yorum’un sanki o dönemin sosyolojik durumunu analiz edercesine tam aranılan zamanda ortaya çıkması onun hızlı yükselişine güç kattı. 1985 yılının eylülünde Marmara Üniversitesi İletişim Fakultesi öğrencisi dört kahraman tarafından kurulan “Grup Yorum” o zamandan bu yana 21 adet albüm çıkarmıştır. İroniktir ki çıkardığı albüm sayısına yakında üye sayısı tutuklanmıştır.
Grup yorum müzik türü olarak “yerel rock” olarak nitelendirilebilecek içinde bağlama, saz, kaval ve mey ile beraber; gitar, keman, trompet gibi Avrupa kökenli çalgıları da barındıran; “folk rock” diye de tabir edilen bir müziğe sahiptir.
Grup Yorum felsefesine, ideolojisine paralel olarak müziklerini Anadolu topraklarında konuşulan çoğu dilde seslendirmektedir(Kürtçe, Lazca, zazaca, arapça, çerkezce gibi…). Bu durum din, dil, ırk ve renk ayrımı gözetmeksizin Anadolu halklarının tamamının direnişçi sesi olma arzusundan ileri gelmektedir. Müziklerinde ise daha çok devrim, direniş, mapushane serzenişleri, umut dolu yarınlar anlatılır. Daha çok politik bir mücadele söz konusudur parçalarında ve bu mücadeleyi kendileri politik olmaktan da öte “insancıl” olarak tanımlamaktadırlar. 
 
Yani insan olmanın bir gereği olan direnişi; büyük balığın küçük balığı yutmasına karşı, kapitalist sömürü düzenine karşı, zayıfların ezilmesine karşı olan tüm mücadeleler Grup Yorum’un şarkılarında geçmektedir.

Grup yorumun kurucusu olan bu 4 kişi ise(Kemal Sahir Gürel, Tuncay Akdoğan, Ayşegül Yordam, Metin Karaman) kişilikleri sayesinde Grup Yorum’un az evvel yukarıda bahsettiğimiz onurgasının oluşmasında büyük katkı sağlamıştır. Bu kişilerden şu an da 3’ü hayattadır(Tuncay Akdoğan 2004’de evinde mum devrilmesi sonucu çıkan yangında hayatını kaybetmiştir). 
 
Bu 4 kişinin de hepsi müzisyen olmakla beraber Grup Yorum adlı grupta bu kurucu üyelerden hiçbiri şu an da aktif değildir. Bu durum grubun siyasi yönden sağladığı avantajlardan ileri gelmektedir. Yani mücadelenin devamlılığı ve sürekliliği ilkesi uyarınca grup üyeleri her daim yenilenebiliyor.

Bu haber 630 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

‘Aynı gemideyiz diyorlar, biz dolmuşa zor biniyoruz’

‘Aynı gemideyiz diyorlar, biz dolmuşa zor biniyoruz’ Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kriz yok, hepsi manipülasyon” dese de, ardı ardına gelen zamlar halkın belini bükmüş durumda...

ESSEN HALK CEPHESİ AÇIKLAMA

ESSEN HALK CEPHESİ AÇIKLAMA Halkın Avukatlarına Özgürlük İstiyoruz…

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi