Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: TÜRKLEŞMİŞ ARAP DÖNMELER VE 5 TEMMUZ 1938

Mihrac Ural Yazdı: TÜRKLEŞMİŞ ARAP DÖNMELER VE 5 TEMMUZ 1938

Tarih 07 Temmuz 2018, 07:02 Editör yorumcahaber.com

Mihrac Ural – 6 Haziran 2018 / Cuma – Lazkiye

Benim şu kokuşmuş Türkleşmiş Arap dönmeleriyle bitmeyen mücadelemi okurlarım çok iyi biliyor. Bu aymaz sürü ömrü henüz yüzyılı bile tamamlamamış Osmanlı artığı bir devleti “payidar” sanmanın aldanışıyla ele alıp ona sığınma çabasında kraldan çok kralcılık yaparlar. Kendi anavatanlarına sırt dönmekle de kalmaz, bu devletin gaspçılığının müdafi kuklaları olma yarışına girerler. Tamamen belge ve kanıtlarla yazılmış bir makaleye bile Türk’ten çok Türkçü tepki göstererek Türklerde bile tiksinti uyandıran bu mide bulantısı tipler yaptığımız yazınsal çabalarla iflah olmayacakları açıktır. Bunun için açıklama ve yazılarımız ilgili okur için kaleme alındığının bilinmesini isterim.

Son makalem olan “5 TEMMUZ 1938 – BU GÜNÜ UNUTMA” üzerine hiçbir fikri olmayan sadece karalama için yorum yapan bu Türkleşmiş Arap dönmelerin yorumlarını cevaplamaktan çok konuyla ilgili olanlara bir açıklama olacak cevabı yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Önce bu tiplerden Mithat Mithat Cinarli rumuzlu kişinin yaptığı yorumu okuyalım

“5 Temmuzda işgal öylemi Fransızlar orada turistmiydi üstelik bunu söyleyende Apocu. helal olsun şu emperyalizme, insanları istediği kılığa sokabiliyor yani

CEVABIMDIR

Mithat Mithat Cinarli, sen ne yazıyı okumuşsun ne de okuduğunu anlamışsın. Ben tarihe belge sunuyorum sen karalamadan başka ne sunuyorsun.

Apo’cu diye yaptığın karalamaların cevabını altta alacaksın şimdi beni iyi dinle. Bu yazıma. Ahlaklı bir eleştiri yapmak için kişinin sağlam bir tarih bilgisi ihtiva etmesi gerek. Çok okumuş aradaki anlaşmaları ve belgeler üzerinde çalışma yapmış olması gereklidir. Ben emek verdim halkımı bunun için belgelerle gerçeklerle uyarmaya çalıştım. Ama sen karalamayla cevap verme abesiyle iştigal ettin.

İnsan önce fikir taşır. Verdiğim bilgileri araştırır tersini belge ve kanıtla göstermeye çalışır. Ama sen bu ortamın adamı değilsin belli. Yazımın bir tek hatasını bul ben yayından çekeyim. Dediğim çok açık;

ÖZETLE

1- 5 Temmuz 1938'de Fransız emperyalistlerinin icazetiyle (1920 San Remo Mandaterlik anlaşması gereği Suriye koruyucusu olan Fransa’dır) Türk ordusu Kurmay Albay Şükrü Kanatlı komutasında 2500 askerle Hatay işgali başladı. Fransız işgalcilerinin onayıyla başlayan bu işgal asla halkın iradesini temsil etmiyordu÷ Çünkü yapılan her iki seçim sonuçları ayaklar altına alınmıştı. Bu askeri ahlaksız işgal ardından yapılan ve Suriye’nin (Arapların) kazandığı seçimler iptal edilerek o zamanın “HATAY DEVLETİ” meclisinin 40 milletvekili bileşeni seçim yerine atamayla 22/18 oranıyla Türk tarafı lehine çevrilerek ikame edildi. Bu atamayla Araplar din ve mezhep farklılıklarına bağlı olarak azınlığa itildiler. Bu gayri meşru askeri darbenin sonucu oluşan HATAY DEVLETİ sahtekarlar meclisi yine uluslar arası anlaşmayla kurulan devlet yapısına aykırı olarak kendini Türkiye’ye ilhak kararı aldırdı. Bu kadar saçma bu kadar gayri meşru bu kadar yasaları uluslar arası anlaşmaları ayaklar altına alan bir başka sahtekarlık davası hiç olmamıştı tarihte. Bunu bir tek Hitler komşu ülkelere karşı yapmıştı.

Şimdi sana soruyorum bunun neresi yanlış belge kanıtın var mı? Yoksa zıbar ve sus.

2- Hatay ilhakı bir yıl sonra 23 Haziran 1939 ikili (Fransa- Türk) deklarasyonunun sonucu geldi ki bu deklarasyon uluslararası yasalara aykırıydı ne Lozan anlaşması ne de bilumum Liva İskenderun konusuyla ilgili uluslararası anlaşmalara uyumlu değildi. Tersine onlara çiğneyen bir deklarasyondu. Çünkü manda anlaşması olan San Remo anlaşması, Fransızlara koruma hakkı tanımıştı ancak, “Suriye ve Lübnan topraklarını” parçalama, başkasına satma kiraya verme gibi hiç bir fiile onay vermemiş tersine bu anlaşmanın 4. maddesinde mutlak olarak yasak koymuştu. İşte ünlü 4. Madde “Mandaterin Suriye ve Lübnan topraklarının tümü ya da bir bölümünü vermesi ya da kiralaması, ya da yabancı bir devletin denetimi altına bırakmaz”

Bu nedenle dün de bu gün de bu ilhakçı sonuçları doğuran Fransız - Türk deklarasyonu (23 Haziran 1939) gayri meşrudur. Türk tarafı bunu zamanın BM si olan cemiyeti akvama götürdü. Oradan da cemiyeti Akvam tüzüğü 18. Maddesi gereği ilan edilmesi gerekirken reddedilerek bu ilhakın gayri meşru olduğu gösterilmiş oldu. Bin yıl geçse de Liva İskenderun Suriye anavatanına bu gayri meşru askeri gaspın zulmünü sona erdirerek döneceğini görmemek için kör olmak ger. Honkong 99 yıl sonra Çin’e döndü,. Cezayir ise 132 yıl sonra Araplığına döndü. Bunu unutmayın.

Sen bunlara ne diyorsun onu söyle? Bilmediğin bilemeyecek kadar da cahil olduğun belli o zaman zıbar ve sus

Buradan tekrar edeyim, zerre kadar tarih okuması olmayan, cahil cühelanın eli kanlı diktatörün ırkçı bozuntuları olarak burada karalamayla eleştiri yapmalarını ciddiye almadığımı ifade edeyim. Bu Türkleşmiş Arap dönmeleriyle sorunumun çözüm alana halkımın karar alınıdır. Benim çabam okurun konuyu daha iyi kavramasıdır bunun için yorumlara cevap veriyorum. Belgesiz kanıtsız karalama cevapları sahibine iade etmekle yetiniyorum.


APOCU’luğa gelince

Benim Apo’cu olup olmamam seni neden sıkıntıya sokuyor. Apo benim dostum Kürd ulusunun tarihte yarattığı en barışçıl en samimi lideri ve devimcisidir. Türkiye denilen ortak vatanda barışın en güvenli en zahmetsiz yollarından biri de – Başkan Öcalan’ın varlığıdır. Sen ve devletin kim oluyorsunuz da Kürd halkı adına kimin nasıl lider olacağını tayin ediyorsunuz?

Siz kimsiniz ki Kür’de kendi toprağında olan kendi egemenliğini isteyen kendi evlatlarının gücüyle mücadele edin 40 milyonluk bir kitleye yasak koyuyorsunuz?

Siz ve mensup olduğunuz diktatörlük devleti, gaspçı devlet Suriye düşmanı kanlı yayılmacı devlet kim ki Kürd’lerin hakkını vermemekle kalmıyor birde liderinin kim olacağını tayin abesine kalkışıyor?

Anadolu Halkları bu densizliğinizi size ağır bedellerle ödetecektir. Bu yaptığınız II. Sevr anlaşmasının yollarını döşemektir gerçek bölücü de sizin gibi dönmelerdir.

Mihrac URAL

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve açık hava

Bu haber 395 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: MUHBİRLER DEVLETİ

Cemil Hayek Yazdı: MUHBİRLER DEVLETİ Ne başlık koysaydım?

AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü

AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü Sakarya’da Amedspor’a yapılanlardan anlıyoruz ki, sadece HDP’liler değil, AKP’li olmayan bütün Kürtler Erdoğan ikti...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi