Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: ALEVİLİK VE SİYASET

Mihrac Ural Yazdı: ALEVİLİK VE SİYASET

Tarih 08 Temmuz 2018, 22:15 Editör yorumcahaber.com

Mihrac Ural -8 Haziran 2018 / Pazar - Lazkiye

Rıza Aydın dostum Aleviler ve siyaset konusuyla ilgili yazısına şu cümlelerle başlamış.“Değerli muhabbet ehli dostlar bir düşüncemi kısaca yazmak istiyorum.

Solun toparlanıp biraz yükselişe geçecek olduğu her dönemde Alevi kartı oynanıp Alevi partisi kurdurulmaya çalışılır; geriye doğru baktığımda bunu görüyorum.”

Kaygılarını belirtmiş ki haklıdır. Benim için konu farklı bir bakış açısını gerektiriyor. Bu konuda yanılgıları kaynağı, bu inancı siyasallaştırma çabalarının altında yatan gerçek bilgisizliktir, Aleviliği kavrayamamaktır diyeceğim. Rıza Aydın dostumun yazısına şu yorumu ekledim sizlerle paylaşıyorum.

CEVABİ YORUMUM

Yazmayacaktım. Ama bilinmesi için Rıza dostumun rıza sınırlarına güvenerek yazıyorum.

Alevilerin partisi yok olamaz da. Kim ve nasıl kurarsa kursun böylesi bir partinin tek yolu derin devletin abası altına sığınmakla sonuçlanır. Bunun nedeni, tüm Alevilik tartışmalarının dönüp geleceği temel noktayla ilgilidir. O da batini bir inanç olan Alevilik Allah ile kulu arasında bir ilişki olmasıyla ilgidir, bu ilişki belli bir yaşam felsefesiyle kendini tanımlar. Alevilikte diğer dinlerde ya da Müslümanlığın diğer mezheplerinde olduğu gibi (Şiilik dahil) İslam fıkhından türetilmiş bir Şeriat yoktur. Şeriat ise devlet demektir iktidar demektir.

Tüm Sünni mezhepler kendi yorum ve algılarının oluşturduğu İslam Fıkhı (İcma, Kıyas, hadis ve Siyer) üzerinden yaşamı düzenleyen şeriat üretirler. İslam Fıkhı tamamıyla insan sözüdür (Hadis ve Siyer, mutlak doğru olsa da ki, tümü çelişkili ve yalandır insan olan peygamberle ilgili olduğu için de kul sözüdür vahi değildir) Bu durumda İslam Fıkhı sözde Kuranda yeterli olmayan ayetleri açıklamak ve desteklemek için yapılan bir girişim olarak pazarlansa da sonuçta, ayrı bir din olarak karşımıza çıkar. Bu yeni din, İslam dininin Kuran'ın semavi dinlerden etkilenerek oluşmasından, çok daha az miktarda Kuran’dan etkilenerek oluşmuştur.

“İslam Fıkhı” dini Kuran'dan tam anlamıyla bir kopmadır; insan sözüyle üretilen bir sapmadır. Kuran’dan çok az etkilenerek oluşturulmuş yeni bir dindir.

İşte bu din devletsiz mahkemesiz zindansız kolluk kuvvetleri olmadan asla ve asla var olamaz.

Bu din ister Amerika'da olsun ister Merih’te biatçıları üzerinde tıpkı bir devletin hükümran olarak hüküm sürer; suç ve ceza, oruç ve iftar nikah ve boşama vb maddi dünya yaşamıyla ilgili her şeyde biatçıları üzerinde hükümrandır. Doğal olarak böylesi bir inancın partileri, siyasal çabaları, devleti fiilen ele geçirme gibi tarih boyunca kanlı savaşlara yol açan Hz Muhammed zamanında bile amansızca icra edilen özelliğe sahiptir. Yapısından dokusundan kutsal saydığı söylem eve tarzlarından dolayı siyaset bu inancın temelidir ve şeriatı da egemen güç içindir.

Alevilikte devlet ve iktidar algısı yoktur. Devlet kurmak onu yönetmek, biatçı kitleyi denetlemek için suç ve ceza, yarı ve adalet, nikah ve boşama vb yaşam ilişkilerinin hiç bir düzleminde kendine ait bir devlet düzeneği kurma yönelimi yoktur, olamaz da. Bunun için siyaseti, laik ortamda, farklılıklarıyla, yaşamı daha akıllıca yönetmek için tercihlere ve bunun içi9n gerekli olan özgürlüklere alan açma çabası verir. Çünkü Aklı şeriatın süzgeci sayar ve bunu her uygarlık sürecinde farklı, ilerleyen, gelişen verileriyle yaşamayı ilke edinir.

Devleti ele geçirme, devleti yönetme ya da devlet kurma gibi bir kaygısı olmayan Alevilik inancının partisi de yoktur olamaz da.

Alevilerin çoğunluğunun solculuğu ve laikliği de aklın özgürlük alanlarıyla ilgilidir. Amaç tarihsel ilerlemeleri izlemek orada pay sahibi olmak ve bu süreçleri tırmandırmak içindir.

Durgunluğu olmayan bir sürecin içinde aktif olma iradesidir Alevilik.

Aleviliği bir partiye sıkıştırmak ona karşı ilenecek en büyük cürümdür. Aklın verili koşullardaki güçlü ve farklılıklarıyla belirginleşen etki ve sahsını kıstırmaktır.

Batının bir talibi olan bu satırların yazarı Hasibi'den (Kas) bu yana yazılan, batıni kitap risale ve divanların hiç birinde devlet kurmak iktidarı kapmak gibi bir önerme ya da eğilimi kışkırtacak veri yoktur diyorum.

Alevilik yaşam kültürünü savur. Doğa üstü güçleri ise bu yaşam için destek unsuru olarak önemser. Bir felsefi yaşam tarzı olarak, aklın verilerine ve özgürlüğüne dayanır. Şarkın aydınlanma çağını temsil eder. Bunun için de Aleviler, dünyanın neresinde olursa olsunlar her uygarlığa derhal adapte olurlar ve o uygarlıkla çatışmalı, çelişkili olmazlar.

Oysa “İslam Fıkhı” dini, hangi uygarlıkta olunursa olunsan giyimden yemeğine evliliğinden boşanmasına bayramından seyranına uyduruk şeriata uyma gibi bir biatçı davranış gösterirler. Bununla da öğünür başkasına da bunu dayatır. Alevilikte olmayan yayılmacılık, Alevilikte olmayan daicilik, mübaşirlik bu inancın sultacı algıların esasını oluşturur. Bu dinler ve mezhepler yayılmacı oldukları için gaspçıdırlar ve devlet aygıtına siyasi oluşumlara şiddetle ihtiyaç duyarlar.

Kimse Alevileri partilerin dar alanlarına sokmaya çalışmasın, ne yaparsa yapsınlar bunu hiç bir Alevi kendi inanç fıtratıyla yadsımaktan başka bir sonuç elde edemeyeceklerdir. Bu konuyla ilgili olarak Suriye iç savaşında Beşşar Esad'ın Alevi devleti kurmak istediğini söyleyen Cengiz Çandar'ı bir kaç makaleyle eleştirdim; Aleviliği.bilmeden bu uydurmalarla teröre karşı direnen haklı güçleri yıpratamasın dedim ( yıllar sonra tviterde özelden bana yazdı ve bu konuda "AKP gibi tarihte tanıdığım en yalancı topluluğun etkisiyle yazdıklarım haklı değildi" dedi)

Aleviler siyasetin içindedirler. Bunun için onların bir partilerinin olmasına gerek yoktur. Parti alanı programıyla sınırlıdır ve devlet erkini ele almayı hedefler. Bu hedefler asla Alevi inancını temsil edemez. Birey olarak Alevilerin kanaatleri birbirinden çok farklı olsa da farklı siyasal tercihleri olsa da inançlarına dayalı ne bir şeriat ne bir iktidar kavgası eğilimi içinde olamazlar. Onlar aklın özgürlük alanlarının genişlemesine yaşamı savunan algılarıyla katkı yapmak için farklı tercih yaparlar. Bunun için çoğunlukla laik özgürlük ve demokrasi taraftarıdırlar. Sol bu değerlere sahip çıktıkça Aleviler sola destek verdiler, ama sol milliyetçileştikçe, tek boyutlu oldukça özgürlük alanı ve demokrasi ihtiyaçlarını terk ettikçe Aleviler de Solu elinin tersiyle itmeye farklı sahalar açmaya başladılar; Özgürlük ve demokrasiyi savunanların yanında oldular. HDP’nin yükselen Alevi oyları bu algıyla ilgilidir.

Solun toparlanması gerektiği bir zamanda derin devlet elbette ki herkesi kullanarak özellikle Aleviler arasındaki derin devlet biatçılarını harekete geçirerek bunu engellemek isteyecektir. Ama sakın ola ki buna Alevi çabası demeyin, öyle bir şey yoktur, olamaz da. Bu inanç asla ve hiçbir devletin kuklası olamaz, özgürlük ve demokrasi bu inancın temellerinde vardır çünkü akılı kutsar; "Mana" akıldır. Aklı ise hiç bir siyasal hareket ya da yaptırım bir kalıba sokamaz.

Bunların bilinmesini istedim...


Mihrac URAL

Bu haber 310 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: BEBEKLERE BIRAKTIĞIMIZ DÜNYA

Cemil Hayek Yazdı: BEBEKLERE BIRAKTIĞIMIZ DÜNYA Yeni doğan bir bebeğin gözlerinde dünyanın bütün güzelliklerini görebilirsiniz. O bebeğe dünyanın bütün güzellikler...

Gezi İsyanı Erdoğan’a da lazım oldu!

Gezi İsyanı Erdoğan’a da lazım oldu! Gezi; seçimler öncesi tekrarlanmasını engellemek için hem baskı aracı Erdoğan’ın, hem de yitirdiği kitlesini oya dö...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi