Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımTürkiye Cumhuriyeti A.Ş: Okul sahibine MEB, hastane sahibine Sağlık Bakanlığı

Türkiye Cumhuriyeti A.Ş: Okul sahibine MEB, hastane sahibine Sağlık Bakanlığı

Tarih 10 Temmuz 2018, 09:14 Editör yorumcahaber.com

Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinedeki bakanların çoğu görev yaptıkları bakanlığın alanıyla ilgili şirketlerin sahibi ya da özel şirketlerin yönetim kurullarında yer alan isimler.

Dün (9 Temmuz) Tayyip Erdoğan’ın yeni kabineyi açıklamasıyla, yeni bakanların geçmişleri ve sahip oldukları firmalar tartışma konusu oldu. Yeni kabinede özel hastane sahibine Sağlık Bakanlığı, turizm şirketi sahibine Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel okul sahibine Milli Eğitim Bakanlığı, gıda, tarım ve hayvancılık alanında “serbest girişimcilik” yapana Tarım ve Orman Bakanlığı, şirket CEO’suna Ticaret Bakanlığı,  Emlak Konut Genel Müdürü’ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verildi. Ayrıca yeni bakanların pek çoğu özel şirketlerin yönetim kurullarında yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’na özel okul sahibi

Milli Eğitim Bakanlığına getirilen Ziya Selçuk yeni kabinede en çok tartışılan isimlerden. Selçuk, Özel Maya Okulları’nın kurucusu. AKP döneminde (2003-2006 yılları arası) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yaptı, müfredat reformunu yürüttü.

Sağlık Bakanlığına hastane sahibi

Sağlık Bakanlığına getirilen Fahrettin Koca ise Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi’nin kurucusu. Koca aynı zamanda Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Başkan Yardımcısı.

Doğayı talan eden TOKİ’nin başkanına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına getirilen Murat Kurum 2005 – 2006 yılları arasında TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığı’nda Uzman olarak görev yaptı. 2006 – 2009 yılları arasında TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü, 2009 – 21.02.2012 tarihleri arasında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nda Uzmanlık görevindeydi. 2009 yılından itibaren TOKİ’ye bağlı Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürlüğü yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na tarım alanında “serbest girişimci”

Tarım ve Orman Bakanlığına getirilen Bekir Pakdemirli’nin resmi özgeçmişinde gıda, tarım, hayvancılık, teknoloji ve otomotiv alanında “serbest girişimcilik” yaptığı yazıyor. Pakdemirli aynı zamanda Turkcell, BİM ve AlBaraka Katılım Bankası’nda yönetim kurulu üyesi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ETS Tur’un sahibi

Kültür ve Turizm Bakanlığına getirilen Mehmet Ersoy, ETS Tur ve Maxxroyal otellerinin sahibi. Bakan Ersoy’un ikiz kardeşi Murat Ersoy ise Atlasjet ve Voyage Turizm’e sahip.

Ticaret Bakanlığı’na şirket CEO’su

Ticaret Bakanlığına getirilen Ruhsar Pekcan ise şirket CEO’su. Pekcan, Altyapı sektöründe faaliyet gösteren firmada genel koordinatör, genel müdür ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuş ve halen Karon Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.-İstanbul şirketinde CEO olarak görev yapmakta.

Eski başdanışman Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Sanayi ve Teknoloji Bakağı verilen Mustafa Varank, Türkiye’nin tanıdığı bir isim. Uzun yıllar Erdoğan’ın başdanışmanlığını yapan Varank’ın ismi en çok, AKP’nin yaptığı yolsuzlukların ortaya çıktığı 17-25 Aralık döneminde duyuldu. O dönem çıkan bir ses kaydına göre, Varank ile THY yetkililerinden Mehmet Karakaş’ın Nijerya’ya uçakla silah taşımayı tartıştıkları iddia edilmişti.

Milli Savunma Bakanlığı’na Genel Kurmay Başkanı

Milli Savunma Bakanlığı’na getirilen Hulusi Akar, 2015 yılından beri Genel Kurmay Başkanı. Akar, yeni kabine açıkladığında hala Genel Kurmay Başkanı’ydı.

Aile Bakanlığı’na eski bakanın kızı

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığına getirilen Zehra Zümrüt Selçuk, Eski Kültür ve Turizm Bakanı, eski AKP Aydın Milletvekili ve Turkcell yönetim kurulu üyesi Atilla Koç’un kızı. Selçuk aynı zamanda Sümeyye Erdoğan’ın derneği KADEM’in Ankara Temsilcisi ve AKP ile ilişkili Kadın Birliği Platformu üyesi.

Cumhurbaşkanı Yardımcılığına getirilen Fuat Oktay ise 2012 – 2016 tarihi arasında Başbakanlık AFAD Başkanlığı görevini yürüttü. 19 Haziran 2016 tarihinden itibaren Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüten Oktay, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TAI) yönetim kurulu üyeliği görevinde de bulunmuştur. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmekte.

Sendika.Org

Bu haber 510 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Merkez’in 40 milyar lirası Hazine’ye aktarılacak: AKP seçim için ‘kefen parası’na göz koydu

Merkez’in 40 milyar lirası Hazine’ye aktarılacak: AKP seçim için ‘kefen parası’na göz koydu Merkez Bankası’nın 40 milyar liralık ihtiyat akçesinin merkezi yönetim bütçesine aktarılacağı öne sürüldü. İddiayı ...

Fetullah Gülen’in takke hediye ettiği AKP YSK temsilcisi: Bu ünlüler 28 Şubat ya da PKK’ya aynı tepkiyi gösteriyor mu?

Fetullah Gülen’in takke hediye ettiği AKP YSK temsilcisi: Bu ünlüler 28 Şubat ya da PKK’ya aynı tepkiyi gösteriyor mu? AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi Recep Özel, Ekrem İmamoğlu’na destek veren ünlü isimler için; “O cenah...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi