Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımUTANÇ KARARI: Soma’da ‘adalet’ böyle geldi: ‘Asıl patron’ Alp Gürkan’a beraat, sanıklara ödül gibi cezalar

UTANÇ KARARI: Soma’da ‘adalet’ böyle geldi: ‘Asıl patron’ Alp Gürkan’a beraat, sanıklara ödül gibi cezalar

Tarih 11 Temmuz 2018, 18:03 Editör yorumcahaber.com

Soma Katliamı Davası’nın mahkeme heyetinden bir hakimin rahatsızlığı nedeni ile ertelenmesinin ardından duruşma bugün (11 Temmuz) görüldü. İşletme Müdürü Akın Çelik’e arttırımla 22 yıl iyi hal indirimiyle 18 yıl 9 ay, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’ya 22 yıl 6 ay, Şirket teknik nezaretçisi Ertan Ersoy’a 22 yıl, indirimle 18 yıl hapis cezası verildi. “Asıl patron benim” diyen Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 kişi ise beraat etti.

13 Mart 2014’te 301 işçinin katledildiği Soma Katliamı’nın 2015’te başlayan davasında karar duruşması aşamasına gelindi. Karar duruşması 9 Temmuz’da görülecekti fakat mahkeme heyetinden bir hakimin rahatsızlandığı ileri sürülerek duruşma bugüne (11 Temmuz) ertelenmişti. Duruşmanın ertelenmesinin ardından adalet nöbetine başlayan Soma aileleri nöbete son verirken polis arama noktası kurmak ve alan araması yapmak üzere mahkeme salonunun önünü boşalttı.

Karar açıklandı

Soma Katliamı’nı Tayyip Erdoğan gibi “Bu işin fıtratında var” diyerek açıklayan Soma Kömürleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru’ya arttırımla 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik’e arttırımla 22 yıl iyi hal indirimiyle 18 yıl 9 ay, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’ya 22 yıl 6 ay, Şirket teknik nezaretçisi Ertan Ersoy’a 22 yıl, indirimle 18 yıl hapis cezası verildi.

Soma Katliamı’nı önce sabotaj olduğunu ileri süren ardından, FET֒ye bağlamaya çalışan ve nihayetinde Müge Anlı’dan medet uman Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 15 yıl hapis cezası verildi. Gürkan’a verilen cezada suçun taksir düzeyinde kalması gerekçe gösterilerek herhangi bir arttırım yapılmadı.

Mehmet Ali Günay Çelik 13 yıl hapis iyi hal indirimi ile 11 yıl 8 ay; Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Haluk Evinç, Hilmi Karakoç, Hüseyin, Mehmet Erez ve Fuat Ünal Aydın 10 yıl hapis iyi hal indirimi ile 8 yıl 4 ay, Murat Bodur yönünden iyi hal indirimi de uygulanarak 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Kararın açıklanmasının ardından avukatlar ve aileler kararı protesto etti. Bu sırada mahkeme heyeti salonu boşaltarak ara verdi.

“Asıl patron benim” diyen fakat buna rağmen cezai hükmünün olmadığını ileri süren Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 kişi hakkında ise beraat kararı verildi.

Sendika.Org/ Soma

Bu haber 206 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Melih'in kirli zihniyeti: ‘Mini etek giymek, cilveleşmek, sarhoş olmak… Bunları yapıyorsan...'

Melih'in kirli zihniyeti: ‘Mini etek giymek, cilveleşmek, sarhoş olmak… Bunları yapıyorsan...' Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, tecavüze ilişkin skandal paylaşımına ilişkin soruya kadınlara...

Stuttgart Halk Cephesi Açıklama

Stuttgart Halk Cephesi Açıklama Stuttgart Halk Cephesi Açıklama

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi