Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımLevent Sultan Yazdı: BEDELLİ ASKERLİĞİN AHLAKSIZLIĞI

Levent Sultan Yazdı: BEDELLİ ASKERLİĞİN AHLAKSIZLIĞI

Tarih 19 Temmuz 2018, 13:25 Editör yorumcahaber.com

AKP "başkanı" direktifiyle canhıraç hedeflenen amaçları için Meclis'i "yasa üretmek" için koşturmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi mantığına uygun olmayan her kurum ve kuruluşa el atılacak.

Onun için "dönüştürücü" faaliyet kapsamında sosyal, siyasal ve ekonomik, hatta kültürel hayatın her alanı olacak. Üretilmek istenen yasalarla Cumhurbaşkanı sıfatı arkasına gizlenmiş "diktatör", ahtapotun kolları ile Türkiyeli insanın hayatını her yanıyla sarmalayabilecek. Şimdi "Bedelli Askerlik" yasa tasarısı meclisin gündemine getirildi.

"Yasa üretiminden" bahsediyorum. Çünkü artık yasada "hukuki kalite" aranmamaktadır. Yasa üretilirken onda istenen, arzulanan şey, "kullanım kalitesidir". Tıpkı bir "mal" gibi yasanın "değeri" AKP için, ya da "diktatör"için bu yasanın topluma "hizmet" kabiliyeti değildir. Esas onda aranan şey, AKP ve onun ideolojik, siyasi hegemonyasına "hizmet" verebilme kabiliyetidir, bu anlamdaki "değeri"dir. Meclis, "kullanım" kalitesi olacak yasa üreten fabrika gibi, parlementerler "üretici" sıfatla üretimin emekçileri olacaklar. Ücretlerini bunun için alacaklar. Bu mantıkla Bedelli Askerlik Yasası "üretimine" başlandı.

Bedelli Askerlik getiriliyor. 25 yaşına gelmiş olanlar 15000 lira öderken, 28 günlük temel eğitim devresi ardından askerlik görevini "ifa" etmiş olacak. Öyle bir düzenleme tasarlanmış ki, AKP tarafından kadrolarıyla şişirilen devlet kurum ve kuruluşlarındaki memurlar, görevliler bir aylık ücretsiz izin alma ile 28 günlük temel askeri eğitimlerini bitirerek görevlerine sorunsuz dönebilecekler. Tabi ki askerliklerini bitirmiş olarak.

Bu yasa yasalaşırsa eğer, TSK'da şunu sağlayacak : Herşeyden önce konulan 15000 liralık bedeli sadece zengin aileler, burjuvalar, büyük ticaret erbabı kesimler, devlet yemliğinden nemelananlar ödiyebilir. Düşünün iki, üç, dört genci olan aileler yaşam gereklerinin diğer masraflarını bir tarafa koyarak nasıl bir mali yükün altında kalıyor bu yasayla. En önemlisi de, askerlik "zorunlu" olarak sadece fakir aile gençleri için kalmaktadır. Çünkü ödiyebilme imkanları yok. Ödeme imkanı olmayan aileler, toplumun ezici çoğunluğunu oluşturmaktadır. Yani açıkçası, "vatani görev" varsa bu sadece fakir , yoksul, dar gelirli insanlar için var olacak. Bu kesimler bu görevin "zorunlu" halinden kurtulamayacaklar. AKP başkanının keyfi arzusu ve hırslarına göre savaş varsa, savaşa bu kesimler sürülecek, ölüm varsa bu kesimler ölecek. Ölenin tabutu bir ulusal bayrakla kuşansa da, sonuçta kaybedilenin yerini hiç bir şey dolduramıyor, "bedel" can olmaktadır. "Vatani görev" önünde kimileri "parasından" olacak, kimileri de "canından" .Tüm alanlarda olduğu gibi emek ve sermaye "vatani görevde" bile eşitlikten uzaklaştırılmaktadır.

"Bedelli Askerlik" ile büyük bir mali sektör yaratılmaktadır. Ülkeyi yöneten tekil adam "diktatör Erdoğan" herşeyi kendi tekil yönetimine göre düzenlediği için TSK'yı da mantığına göre sevk ve idare edecek şekilde ayarlamaktadır. Askerlik Bedeli ile yaratacağı mali sektör, saltanatını güçlendirmede kullanılacak çok önemli bir kaynak olacaktır. Sözde bu kaynak TSK'nın güçlendirilmesinde kullanılacak gibi algı yaratılıyor. Gerçekte ise bu kaynak, saltanat hezeyanları yolunda, işgalci hırslarında, katliamlarında, halkın üzerinde egemenlik kurma ve "sistemini" güçlendirmede kullanılacağı aşikar.

Onun için, kalkı "vatani görevlerde" bile bölen, parçalayan, eşit kılmayan, hukuksuz ve ahlaksız uygulamanın karşısında olunmalıdır. Bu yasa ahlaksızlığın yasası olacak. Hukuksuzluğun yasası olacak. Toplumu bölüp parçalamanın yasası olacak. "Vatani Görevi" yozlaştırılan, piyasada alınıp satılabilen metaya dönüştürücü yasa olacak. "Vatani Görevi" ceplerin içinde malla özdeş kılan bir yasa olacak.

Bütün bunlar zat-ı Muktedir için. Bütün bunlar zat-ı Sultanın iktidarı için. Diktatöryasının "ulvi" hedefleri için.

Bizlere kalan, düşen şey, bu yasayı protesto ederek askerlik yapmamak. Bedel ödeme lüksümüz "canımız" olacaksa, bu bedeli ödeme hazırlığında olmayacağız. Fakir-fukara emekçi insanlar her daim "Vatani Görevde" ön saflardaydı. Toplumsal direnişleriyle bundan sonra olmamalıdırlar. 

Levent SULTAN

19 Temmuz 2018

Bu haber 467 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

FAZIL SAY KONSERİ: DÖNEN DÖNSÜN BİZ DÖNMEYİZ YOLUMUZDAN!

FAZIL SAY KONSERİ:  DÖNEN DÖNSÜN BİZ DÖNMEYİZ YOLUMUZDAN! O beklenen buluşma bir konser salonunda gerçekleşti , DEVLETİN zirvesi oradaydı , Erdoğan , eşi , yakınları , bakan...

En iyi seçmen ölü, en güçlü milli irade hayali olandır!

En iyi seçmen ölü, en güçlü milli irade hayali olandır! 31 Mart’ı ‘beka sorunu’na dönüştüren AKP-MHP ittifakı rakibi düşman, seçimi de savaş olarak görünce her türlü hile,...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi