Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımRusya’dan AKP’ye 7 Eylül’e kadar mühlet: İdlip’teki cihatçı sorununu siz çözeceksiniz!

Rusya’dan AKP’ye 7 Eylül’e kadar mühlet: İdlip’teki cihatçı sorununu siz çözeceksiniz!

Tarih 07 Ağustos 2018, 17:09 Editör yorumcahaber.com

Şam yönetimi İdlip’e yönelik operasyondan söz ederken, Rusya ve İran’ın ise bölgenin cihatçılardan arındırılması konusunda Türkiye’yi önden buyur ettiği ve Rusya’nın 7 Eylül’e kadar mühlet verdiği belirtiliyor.

Şam yönetimi savaşta sıranın İdlip’e geldiğini dillendirirken, AKP iktidarının olası bir operasyonu engellemek için rol alacağı tartışılıyor. Şam yönetiminin bölgeye yönelik topyekun bir harekata girmeden önce Türkiye’nin adım atmasını bekleyeceği, Rusya’nın da AKP iktidarına harekete geçmesi için 7 Eylül’e kadar mühlet verdiği iddia ediliyor.

AKP iktidarından beklenen, kendi elleriyle yarattığı bu cihatçı cennetini El Kaide ve IŞİD bağlantılı gruplardan arındırması. İdlip’in önemli bir bölümü, El Kaide kökenli Heyet-i Tahrir’üş Şam (HTŞ) örgütünün kontrolünde ve IŞİD bağlantılı gruplar da bölgede etkin.

Cihatçıların kontrolündeki bölgelerle Suriye ordusu kontrolündeki bölgeler arasına askeri gözlem noktaları kuran Türkiye, bugüne kadar cihatçılarla doğrudan bir çatışmaya girmedi ancak TSK destekli gruplarla HTŞ bağlantılı gruplar arasında yer yer çatışmalar yaşandı.

Soçi’deki son toplantıda…

Türkiye, İran ve Rusya delegasyonları 30 Temmuz pazartesi günü Astana görüşmeleri kapsamında bir kez daha bir araya geldi ve Suriye’nin kuzeyindeki durumu ele aldı.

Middle East Eye sitesine konuşan ve adı verilmeyen bir Suriyeli muhalif komutan, İdlip’i geri alacağız diyerek topyekun bir operasyonu ima eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın aksine Rusya ve İran’ın İdlip’in militanlardan arındırılmasına öncelik verdiğini söyledi.

Muhalif komutan ABD’nin de Rusya ve Türkiye’nin İdlip planından ABD’nin de hoşnut olduğunu, çünkü böylece bölgenin İran’a ve Suriye hükümetine yakın gruplar yerine Türkiye destekli muhalif grupların elinde kalacağını belirtti.

Astana sürecinde çatışmasızlık bölgesi olarak ilan edilen İdlip çevresinde Türkiye’nin kurduğu 12 askeri gözlem noktası bulunuyor. İdlip’te ve Afrin’de AKP-TSK destekli 70 bin cihatçı bulunduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan Türkiye-İran-Rusya görüşmeleri ile eş zamanlı olarak ABD-Türkiye ve Şam-YPG görüşmeleri de gerçekleşiyor. AKP iktidarı, Şam yönetimini ve Kürtleri sınırlandırma amacıyla hareket ederken, Şam ve YPG de açıktan bir diyalog sürecine girmiş bulunuyor. Ancak YPG’nin ABD ile ilişkisi sürdükçe Şam ve YPG’nin nihai bir uzlaşmaya varması zor görünüyor.

Şark’ül Avsat: Türkiye’ye 7 Eylül’e kadar mühlet

Şark’ül Avsat‘a göre de Moskova, Ankara’ya 7 Eylül’deki İdlip gündemli Rus-Türk-Fransız-Alman zirvesine kadar İdlip sorununu çözmesi için mühlet verdi.

Bunun üzerine de AKP iktidarı kendi kontrolündeki 70 bin cihatçıyı bir Ulusal Kurtuluş Cephesi çatısı altında bir araya gelmeye yönlendirdi.

Bu aynı zamanda HTŞ’ye yönelik bir mesaj da içeriyor: Kendini tasfiye et ve bu yeni yapıya katıl! İstanbul’da nisan ayında düzenlenen bir toplantıda bu mesaj HTŞ komutanlarına doğrudan iletilmişti.

Sendika.Org

Bu haber 717 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

7 aylık ikiz bebekler 2 aydır anneleriyle cezaevinde

7 aylık ikiz bebekler 2 aydır anneleriyle cezaevinde 7 aylık ikiz bebekler 2 aydır anneleriyle cezaevinde

Avukat Yaprak Türkmen'in Tutsak Avukatlara Destek Açlık Grevi Açıklaması

Avukat Yaprak Türkmen'in Tutsak Avukatlara Destek Açlık Grevi Açıklaması Avukat Yaprak Türkmen'in Tutsak Avukatlara Destek Açlık Grevi Açıklaması:

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi