Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşımİçki, sigara ve kumar AKP’ye yarıyor!

İçki, sigara ve kumar AKP’ye yarıyor!

Tarih 08 Ağustos 2018, 20:26 Editör yorumcahaber.com

Zenginden, sermayedardan, patrondan gelir vergisi/doğrudan vergi toplayamayan, başta ırz düşmanı Mehmet Cengiz olmak üzere yandaşların ve büyük patronların milyarlarca liralık vergi borcunu silen AKP iktidarı, ÖTV, KDV gibi dolaylı vergilerle emekçiye ve yoksula yükleniyor.


Tayyip ona buna “Ayyaş!” diye laf ediyor ama Diyanet’in bütçesinden fazla parayı alkollü içeceklerden vergi olarak topluyor!

Yaşam biçimi iktidarın dinci ideolojisine uymayanlar ise özel olarak cezalandırılıyor. Dünyada içkinin en pahalı olduğu ülke Türkiye. Dolar ve avrodaki son ciddi yükselişe rağmen durum hâlâ böyle.

Türkiye’de geçen sene toplanan vergi 536 milyar lira oldu. Bu, toplanması gereken verginin yüzde 80’e yakın kısmı oluyor. Patronlar gelir vergilerini ödemedikleri için, yüzde 20’lik kısım buharlaştı.

Sadece alkollü içkilerden 10 milyar liranın üzerinde “Özel Tüketim Vergisi” alınırken 2,5 milyar liranın üzerinde de “Katma Değer Vergisi” toplandı. Yani, alkol tüketen nüfus, tek başına bütçeden 7 milyar liranın üzerinde kaynak emen Diyanet İşleri Başkanlığı’nı finanse etmekle kalmadı, fazlasını da devlete haraç olarak vermiş oldu.

Geçen yıl tütün mamullerinden elde edilen ÖTV tutarı ise 37,5 milyar liraydı. KDV eklenmiş tutarla beraber AKP iktidarı 40,5 milyar liralık Milli Savunma Bakanlığı ödeneğinin üzerinde parayı sigara tiryakilerinden toplamış oldu!

AKP iktidarı kumar oynatarak da güzel para kazanıyor. Geçen sene 3 milyar liraya yakın vergi ve kesintiyi sadece at yarışlarından toplayan AKP iktidarı, 4 milyar liranın üzerinde vergiyi de “iddaa”dan elde etti. 1,5 milyar liranın üzerinde para da Milli Piyango ve “sayısal” oyunlardan AKP iktidarının kasasına aktı. Böylece, AKP iktidarı sadece kumar oynatarak Diyanet’in bütçesinden fazla parayı “çıkarmış” oluyor! Üstelik AKP 4 bin lirayı geçen her ikramiyenin yüzde 20’sine vergi olarak el koyuyor! Ayrıca sayısal ve piyango oyunlarında büyük ikramiyeler üzerinde hile iddiaları ayyuka çıkmış durumda!

15 milyara yakın “damga vergisi” adı altında haraç toplayan AKP iktidarı, harçlardan da 19,5 milyar lira toplamayı başardı! bunun 11 milyarı tapu harçları, 3’5 milyarı yargı harçları, 1 milyardan fazlası da pasaport ve konsolosluk harçlarından elde edildi.

Geçen sene 55,5 milyar lira KDV, 138,5 milyar lira da ÖTV toplayan AKP iktidarı ÖTV tahsilatları içinde en yüksek geliri 63,5 milyar lira ile petrol ve doğalgaz ürünlerinden elde etti. Böylece, yoksulların aleyhine işleyen vergilendirme sistemi de tescillenmiş oldu. Zira petrol ürünlerindeki zamlar doğrudan hayat pahalılığına yol açıyor, bütün evlere doğalgazı sokan AKP iktidarı, bunu her haneden haraç toplamak için kullanıyor! Bunların üzerine elektrik ve suya uygulanan vergileri de düşündüğünüzde, yoksulların ve emekçilerin, asker ve polis kuvvetine yaslanarak lüks yaşam süren iktidar mensuplarını ve sermayedarları nasıl beslediği gün yüzüne çıkıyor!

Gazete Red

Bu haber 240 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Silivri Hapishanesinde Devrimci Tutsaklara Saldırı

Silivri Hapishanesinde Devrimci Tutsaklara Saldırı 20 Kasım Pazartesi günü Özgür tutsağın ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde ilettiği haberde 20 Kasım sabahında S...

Erdoğan 'bizi bağlamaz' dediği AİHM'e kaç kez başvurdu?

Erdoğan 'bizi bağlamaz' dediği AİHM'e kaç kez başvurdu? HDP'li Selahattin Demirtaş'ın tahliyesi yönündeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı için 'bi...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi