Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımYeni Türkiye: 'Solcu musun, bu ülkeye giremezsin!'

Yeni Türkiye: 'Solcu musun, bu ülkeye giremezsin!'

Tarih 09 Ağustos 2018, 08:41 Editör yorumcahaber.com

Yurt dışından Türkiye’ye giriş yapmak isteyen çok sayıda kişi, ‘ihbar nedeniyle’ geri çevriliyor. Bu isimlerden A.U.’ya havalimanında, ‘Solcu musun?’ sorusu yöneltildikten sonra ülkeye girişine izin verilmedi.

Yurtdışında yaşayan birçok kişi, ‘üçüncü şahıslar tarafından yapılan ihbarlar’ nedeniyle Türkiye sınırından geri çevriliyor. Alman Sol Parti milletvekilinin soru önergesine verilen yanıt, sadece son yedi ayda 54 Alman vatandaşının Türkiye’ye girişine izin verilmediği geçtiğimiz günlerde basına yansımıştı.

Sosyal medya paylaşımları, politik faaliyetler ve ihbarlar nedeniyle takibe alınarak, ülkeye sokulmayan bu kişiler, herhangi bir gerekçe gösterilmeden sınırdan geri çevriliyor. Uzunca bir süre gözaltında tutulup, cep telefonlarına el konuluyor ve telefonun içeriği araştırılıyor.

2000 yılında Hollanda vatandaşlığına geçen Türk kökenli A.U. da Türkiye’ye girişine izin verilmeyenlerden.

BirGün’e konuşan A.U., “40 yıldır gitgel yapıyorum ülkeme. Ancak ilk defa bu yıl böyle bir şey yaşadım” diyor.

‘TÜRKİYE’YE GİRİŞİNİZ SAKINCALI BULUNDU’

A.U., kendisine İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda ‘Solcu musun’ şeklinde soru yöneltildiğini, sonra da geri gönderildiğini aktarıyor. A.U., havalimanında yaşananlara ilişkin şöyle konuşuyor: “Ailecek tatil yapacaktık, ailem benden önce Türkiye’ye geçti. Ben de vize işlemlerimi hallettim ve İzmir Havalimanı’nda indim. Daha pasaport kontrolüne gelmeden beş sivil polis bizi çevirdi. Muhtemelen 25-30 kişiyi çevirmişlerdi. Kenara alındık, pasaportlarımız istendi ve telefonlarımız alındı. Telefonlar bir cihaza takıldı ve bakıldı. Bir süre sonra benimle bir Alman vatandaşı hariç herkes bırakıldı. Orada bana şu ilginç soruları sordular: ‘Çorumlu musunuz?’, ‘Solcu musunuz?’ Diğerlerine ise ‘Niye geldiniz?’ diye soruyorlardı. 2,5 saat belgelerle uğraştık. Fakat ondan sonra bana tek kelime açıklama yapmadılar. Ardından da uçak firmasının sorumlusu geldi ve ‘Nereye gitmek istersiniz? Berlin’e mi?’ diye sordu. Ben de ‘Ben neden geri gönderiliyorum?’ diye sordum. Onlar da ‘Bize verilen talimat bu’ dediler. Orada sabaha kadar bekledik. 12 saat boyunca yemek ve su vermediler. Bana verdikleri bir formda, ‘Türkiye’ye girmesi sakıncalı bulunmuştur’ yazıyordu.”

A.U., Hollanda’daki sosyokültürel çalışmaları nedeniyle Hollanda Kraliyet Ailesi’nden nişan aldığını aktarıyor ve şöyle devam ediyor: “Hollanda Kraliyeti Ailesi, 35 yıldır buradaki çalışmalarımdan dolayı beni ödüllendirdi. Bu nişan, suçlu bir insana verilmez. Ben burada yaşıyorum, Türkiye’de niye sakıncalıyım? Şimdiye kadar böyle bir şey yoktu, neden sakıncalı oldum? Hukuki mücadeleyi bırakmayacağım.”

‘KISITLAMALAR KEYFİ’

Herhangi bir yargı kararı olmaksızın kişilerin sınırdan geri çevrilmesi, Türkiye’nin taraf olduğu Birleşmiş Milletler’in (BM) Kişisel Haklar Sözleşmesi’ne aykırı. ‘Seyahat özgürlüğü hakkı’nın engellenmesine ilişkin konuşan avukat Several Ballıkaya, şunları söylüyor: “Öncelikle Türk vatandaşı olanların sınırdan alınmaması gibi bir hak, devlet açısından bulunmuyor. Bunun çifte vatandaş olup da ülkeye alınmayan kişilere uygulanmasının tamamen yasadışı ve Anayasa’nın ihlali niteliğinde olduğunu söylemek lazım. Ancak esas sorun, yabancı ülkelerin vatandaşlarıyla ilgili. Yabancılarla ilgili seyahat özgürlüğü, BM çerçevesinde tanınan temel haklardan bir tanesi. Bu hak, yabancı bir kişinin başka bir ülkeye girişini de kendi ülkesinden çıkışını da güvence altına alır. Bunun da ötesinde BM sözleşmesi çerçevesinde kabul edilen Kişisel Haklar Sözleşmesi var. Bu sözleşme, yabancılar dahil seyahat özgürlüğünü düzenleyen bir sözleşme. Türkiye de bu sözleşmeye taraf bir ülke. Sözleşmenin ilgili hükümlerine göre, yasal çerçevede bir sınırlama getirebilir. Fakat sınırlamanın nedeni kişiye bildirilmeli ve yasal başvuru olanakları tanınmalıdır. Ancak, Türkiye ile diğer ülkeler arasında ekonomik ve siyasal gerilimler nedeniyle keyfi kısıtlamaların yaşandığı görülüyor. Burada da yasalara ve sözleşmelere aykırı bir durum söz konusu.”

ilerihaber.org

Bu haber 175 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

‘Kırmızı Pazartesi’ cinayeti!

‘Kırmızı Pazartesi’ cinayeti! Mafyatik/bürokratik sendika döneminin en acayip hallerinden biri geçtiğimiz günlerde işlenen cinayetle gün yüzüne ç...

Avusturya Anadolu Federasyonu: Hak Ve Özgürlüklerimiz İçin Mücadelemiz Sürüyor!

Avusturya Anadolu Federasyonu: Hak Ve Özgürlüklerimiz İçin Mücadelemiz Sürüyor! Avusturya Anadolu Federasyonu Üzerindeki Baskılara Son!

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi