Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımDİRENMEYEN ÇÜRÜR

DİRENMEYEN ÇÜRÜR

Tarih 27 Ağustos 2018, 07:37 Editör yorumcahaber.com

Ecevit, "Cezaevlerindeki sorunları halletmeden, Avrupa Birliği'ne giremeyiz, ilerleme kaydedemeyiz" diyordu. Avrupa Birliğinin ve IMF'nin istediği ekonomik normları uygulamanın ilk yolu muhalefeti sindirmekti. Muhalefeti susturmanın ilk adımı ise hapishanelerdeki devrimcileri yola getirmekti.

Ama devrimciler kolay lokma değildi. Sadece siyasi iktidara değil kendisini sol sosyalist olarak ifade eden derneklere, vakıflara, anlı şanlı komünist partilere kadar bir çok çürümüş yapıya karşı da kanlarıyla ve canlarıyla bir tarih yazarak bağımsızlık demokrasi ve sosyalizm umudumuza umut kattılar.Bugüne kadar F Tipi hapishanelere ve tecrite karşı 122 kızıl karanfil bedenlerini açlığa yatırdı.Çürümüş diyorum nedeni var.Bu sözleri hatırladınız değil mi?

"Farkımızı cezaevlerinde ortaya koyduk. İyi oldu... Cezaevindeki olaylar tutarlı devrimci direniş değildir.”Abdullah ÖCALAN
"Biz aynı mahalleden değiliz." ÖDP
"Siz bizi cepte keklik mi sandınız? " EMEP
"Devrimci demokrasi öldü."SİP” (TKP)
**
1984 Ölüm Orucu eyleminde 12 Eylül karanlığının ortasında Apo, Haydar, Fatih, Hasan'ı şehit vermiştik. Onların adları, yarattıkları direniş , devrim tarihimize altın harflerle geçti. 
**
'83-'84' yılları... Cuntanın halka karşı psikolojik üstünlüğü elinde tuttuğu, solun yenilgi psikolojisini yaşadığı, korkunun, ihanetin, yılgınlığın her alanda egemen olduğu yıllardır. Cuntanın terörüyle susturulan halkın bir yandan demokrasiye geçiş sözleriyle kandırılmaya çalışıldığı, diğer yandan hapishanelerde baskının alabildiğine arttığı, Mamak'ta olduğu gibi teslim olmuş tutsakların görüntülerinin yayınlanarak, umudun karartılmaya, devrimcilere olan güvenin sarsılmaya çalışıldığı yıllardır.
**
Mücadelenin kalbi, hapishanelerde atmaktadır. Tutsaklar direnişin odağı durumundadırlar. İdeolojik sağlamlığın, halka bağlılığın, geleceğe ve sosyalizme olan inancın sınandığı yıllardır.
Oligarşi açısından direnişlerin yaşandığı hapishaneler ve özellikle "Direniş Odağı" olan Metris belirleyicidir. Metris'te direniş kırıldığında, halkın sesi olan bu ses susturulduğunda artık, cuntanın hapishanelerdeki programını uygulamasının önünde hiç bir engel kalmayacaktır.
**
'84 Ölüm Orucu direnişçilerinin söylediği gibi "Direnmek, haksızlığa karşı haklılığın, keyfiliğe karşı meşruluğun, insanlık dışı her türlü uygulamaya karşı insanlığın kavgasıydı..."
Oligarşi, bu gerçeğin farkında olduğundan, emperyalist akıl hocalarının da yardımıyla temel hedefini tutsakların devrimci düşüncelerinden vazgeçirilmesi, "rehabilitasyon"a tabi tutulmaları, yani kısacası teslim alınmaları olarak belirlemişti.
Bu politika, siyasi kimlikten arındırma, örgütsüzleştirme, bağımsızlaştırma ve son aşamada kendini inkar ederek hainleştirmeye kadar uzanıyordu. 
**
Bu amaçla siyasi kimlik ve insanlık onuruna yönelik saldırılar, odağına Tek Tip Elbise oturtularak devlet gücünü ve yaptırımlarını Tek Tip Elbise'yi giydirmeye yoğunlaştırdı. Tek Tip Elbise nezdinde yaşanan, gerçekte, büyük bir irade savaşıdır. "Teslim olup olmama" iradesi.
O günlerde oportünist-statükocu sol ise, sayısız teorileriyle kitleye yılgınlığı aşılıyor, uzlaşmayı, teslimiyeti teorize ediyordu.
**
Devrimci tutsaklar açısından direniş yaşamaktı, halka bağlılıktı, mücadelenin yaşatılmasıydı... Teslimiyet ise ölüm...
İşte bu koşullarda '84 Ölüm Orucu eylemi, hiç bir koşulda boyun eğmeyişin, siyasi kimlik ve onurun her şart altında korunacağının, devrimci iradenin düşmana kabul ettirilmesinin adıydı.
Eylem ölüm esası üzerine kurulmuştu. Zafer şehitlerle kazanılacaktı.
**
Türkiye devriminin ağır yaralar aldığı, yenilginin getirdiği yılgınlığın, ölü toprağı serpilmişçesine suskunluğun yaşandığı dönemde, süreci, ölüme yatanlar omuzladılar.
Ve zafer, öngörüldüğü gibi şehitlerle kazanıldı..'84 Ölüm Orucu, oligarşinin hapishaneler programını bozmakla kalmadı, direniş mesajı, hapishaneleri de aşarak halka, hayatın, mücadelenin her alanına ulaştı. Halka ve özellikle de gençliğe yeniden direnme, kazanma ruhu, coşkusu ve dinamizmi kazandırdı. Mahirlerden, Kızıldere'den devralınan teslim olmama geleneği, kendini feda ruhu, bu zaferle geleceğe taşındı.
**
'84 Ölüm Orucu'nun zaferiyle Buca'da, Ümraniye'de barikatlar şekillendi. '96 Ölüm Orucu eylemiyle, kitlesel kahramanlıklara dönüştürüldü.
"Direnmek bizim dünyaya bakış açımızın gereğiydi. Direnmek bizim karakterimizdi..." demişlerdi '84 Ölüm Orucu direnişçileri.
Evet, direnmek, teslim olmamak bizim Mahirlerden aldığımız geleneğimizdi. Bu gelenek bugünlere taşındı ve yeni kahramanlıklar yaratılarak geleceğe taşınacak..


MURAT DEMİRÖZÜ

Bu haber 248 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Ömer Ödemiş Yazdı: Savaş yaşayan Suriye de yaşam bizden daha ucuz!

Ömer Ödemiş Yazdı: Savaş yaşayan Suriye de yaşam bizden daha ucuz! 2019 yılının Türkiye’sinde devlet artan sebze fiyatları ile baş edemeyince çareyi tanzim satış yerleri açarak kendi...

Cemil Hayek Yazdı: SEÇMEN YOK Kİ, SEÇİM OLSUN

Cemil Hayek Yazdı: SEÇMEN YOK Kİ, SEÇİM OLSUN Seçmen seçime giderken, dış ilişkiler konusunda olduğu kadar, iç siyasetten de habersizdir.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi