Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: SURİYE’DE YENİ BİR AF DAHA İKİ ÜLKE İKİ FARKLI AF

Mihrac Ural Yazdı: SURİYE’DE YENİ BİR AF DAHA İKİ ÜLKE İKİ FARKLI AF

Tarih 10 Ekim 2018, 19:37 Editör yorumcahaber.com

Mihrac Ural - 9 Ekim 2018 / Salı – Lazkiye

Eli kanlı diktatör Erdoğan’ın Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’la yaptığı son ortak basın toplantısı (12 Ekim 2010) aynı zamanda iki ülke ilişkilerinin soğuk sürecinin başlangıcıdır. Esad Kürdlere yönelik kıyım ve tasfiye planlarını reddetti. Dananın kuyruğu da böylece koptu. Bunu bilmeyen Türkleşmiş Arap ve Kürdler cehaletlerine yansınlar kin ve nefret yaklaşımlarına yansınlar diyeceğim.

Lazkiye’de yapılan ortak hükümet toplantısı ardından Suriye’ye dayatılan Kürd askeri ve siyasi hareketi PKK’nın ortak bir şekilde Iran-Irak TC tarafından tasfiye edilmesi önerisine elinin tersiyle itan Esad oldu. Esad, buna eli kanlı diktatör Erdoğan’la yaptığı ortak basın toplantısında aynen şöyle dile getirdi; “ size ait sorunları bize taşımamalısınız biz Kürdlerle diyalog içinde sorunlarımızı çözerek barışçıl biçimde yaşıyoruz. Size nasihatim AF mekanizmasını çalıştırmanızdır. Af bir kişiye mahsus olarak değil (Başkan Öcalan’ı kast ederek), bir defaya da mahsus olarak değil bir kurum olarak işletilmeli ve gerektiği zaman da faalleştirilmelidir” dedi. Ne olduysa bundan sonra oldu.

Kürde kin ve nefretle yaklaşan, İslamcılık kisvesi altında ümmetçilik adına farklı etnik yapıları ve kültürleri yok sayan esasında Türk ırkçılığında vahşet düşünceleriyle tasfiyeci soy kırımcısı olan diktatör Erdoğan, Esad’a karşı bu son ortak basın toplantıyla birlikte söz geçiremeyeceğini Suriye’nin ilkelerini kırmızı çizgilerini aşamayacağını anladığı an dehşet bir U dönüşüyle siyasetin en aşağılık üslubunu kalarak saldırmaya düşmanlık etmeye başladı. İki ülke arasındaki sorunun esası dün olduğu gibi bu gün de Konu Kürd sorunudur. Beşşar Esad, Babası Hafız Esad’ın ilkeleri üzerinde yürüyen bir direnme lideridir Kürd halkına sevgisi saygısı tamdır ve bu nedenle bölgede gelişen ABD kaynaklı Kürdlerin siyasal askeri varlıklarını tasfiye planlarına karşı açık ve net bir tutumla durmuştur, bu planların işlerliğini bozmuş karanlık amaçlarına set çekmiştir. Esad tutarlı bir siyasal önderdir. Kendi önerisi olan Af’ı bir kurum haline getirerek toplumsal barışa bu alandan da katkı yapmaktadır. Bu sonunca afta bu anlam ve mahiyette gündeme gelmiştir. Sayısını bile tam olarak bilmediğimiz 10’u aşkın af kararı bu ülkenin uygar yüzünü toplumsal barışla ilgili kararlı devletin halkçı yapısını yansıtmaya yeterlidir.

Çıkarılan Afların teröristleri kapsadığı üzerine şato kurmasın. Af elbette çatışan taraflardan birini kapsayacaktır. Af, devletin gücünü toplumsal barış sürecindeki muzaffer konumunu, halkını sahiplenişini gösteren bir veridir. Devletin toplumsal barıştaki yeri Suriye devletinin bu uygar davranışında çok anlamlı bir yere sahiptir. Türkiye’nin, Devlet Bahçeli gibi ahlaksız siyasi adamları ise Afı çıkar merkezli cinayet şebekelerine yönelik olarak algılar. Canileri hırsızları gaspçıları “kader mahkumu” sayarak af etmek için çırpınır. Mücrimlerin kişilere verdiği zararı hiçe sayarak af etmeye çalışır. Oysa affın anlamı siyasidir toplumsaldır kişisel hakları çiğnemek değildir. Af devlete yapılan suçları kapsar esas olarak, şahısların haklarından vazgeçmesi anlamında af ise şahısların kendilerine bağlıdır. İşte iki ülke iki farklı af da burada anlam bulmaktadır; barbarların yönetimindeki bir ülke uygarların yönetimindeki bir ülkeyle ne insan hakları kapsamında nede demokrasi kapsamında bir olamayacağını buradan da anlamak mümkündür.


Mihrac URAL

Bu haber 315 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar!

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar! ‘Çalıyorlar ama çalışıyorlar’ efsanesi çöktü. İktidarlarını kaybetmemek için önlerine geleni çalıyorlar. 'Hırsı...

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI Mihrac Ural – 15 Mayıs 2019 / Çarşamba – Lazkiye

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi