Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımKimliği belirsiz Türk yetkili yine konuştu

Kimliği belirsiz Türk yetkili yine konuştu

Tarih 11 Ekim 2018, 12:15 Editör yorumcahaber.com

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetine ilişkin New York Times gazetesine konuşan bir Türk yetkili, Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü, cesedinin kemik testeresi kullanılarak ayrıldığını öne sürdü. Kaşıkçı olayıyla ilgili iktidar tarafından yapılan resmi açıklamalarda denge gözetildiği ve kesin ifadelerden kaçınıldığı görülürken, kimliği açıklanmayan Türk yetkililer sık sık yurt dışı basınına Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne dair açıklamalarda bulunuyor.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluk binasına girdikten sonra kaybolmasına ilişkin soruşturma sürerken, ABD'den de yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.

22 Amerikalı senatör ABD Başkanı Donald Trump'a gönderdikleri mektupta, Trump'ın kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili Küresel Magnitsky Yasası kapsamında resmi soruşturma başlatmasını ve sorumlulara yaptırım uygulamasını talep ettiler.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, mektupta, "Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında Sayın Kaşıkçı'ya ilişkin herhangi bir ihlalde rolü olan yabancı kişilere yönelik yaptırım uygulama konusunda karar vermenizi talep ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

Senatörlerin mektubunda, "Beklentimiz, kararınızı verirken Suudi Arabistan hükümetinin en üst düzey yetkililerine ilişkin bilgileri de dikkate almanızdır" denildi.

TRUMP: ÜST DÜZEY SUUDİ YETKİLİLERLE GÖRÜŞTÜM

ABD Başkanı Donald Trump, Çarşamba günü Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada konuyu üst düzey Suudi yetkililerle birden fazla kez dile getirdiğini söyledi.

Suudilerden konuyla ilgili bilgi isteyip istemediği sorulduğunda, "Her şeyi talep ediyoruz" diyen Trump, "Ne olduğunu bilmek istiyoruz. Bizim için ve Beyaz Saray için çok cidi bir mesele. İşin kökenine inmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

İKİ YETKİLİDEN AÇIKLAMA

Washington Post'a bilgi veren ABD'li bir yetkili, ABD istihbaratının Suudi yetkililerin görüşmelerini takibe aldığını ve Kaşıkçı'nın kaçırılması yönünde planların dinlendiğini ifade etti. Haberde ismi gizli tutulan yetkilinin, "Suudiler Kaşıkçı'yı Suudi Arabistan'a götürmeyi amaçlıyordu" dediği belirtildi.

New York Times gazetesine konuşan bir Türk yetkili ise 2 Ekim tarihinden bu yana kayıp olan Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü, cesedinin kemik testeresi kullanılarak ayrıldığını öne sürdü.

İsmi gizli tutulan Türk yetkili, Kaşıkçı'nın kaybolduğu gün uçakla İstanbul'a indiği tespit edilen Suudi Arabistan vatandaşı 15 kişinin bu operasyon için yanlarında gerekli teçhizatı getirdiğini de iddia etti.

Kaşıkçı olayıyla ilgili iktidar tarafından yapılan resmi açıklamalarda denge gözetildiği ve kesin ifadelerden kaçınıldığı görülürken, kimliği açıklanmayan Türk yetkililer sık sık yurt dışı basınına Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne dair açıklamalarda bulunuyor.

Bu haber 162 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Hulusi Akar, saldırganlara böyle seslendi: Değerli arkadaşlarım...

Hulusi Akar, saldırganlara böyle seslendi: Değerli arkadaşlarım... Hulusi Akar kalabalığa, "Değerli arkadaşlarım şu ana kadar mesajlarını verdiniz, tepkilerinizi gösterdiniz." şeklin...

Polis, Kılıçdaroğlu'na saldıran gruba karşı biber gazı kullanmayı reddetti!

Polis, Kılıçdaroğlu'na saldıran gruba karşı biber gazı kullanmayı reddetti! CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıda polisin kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullanmaması dik...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi