Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımBerkin'in cenazesine katıldı diye tutuklanan Ustabaş'a jandarmadan işkence

Berkin'in cenazesine katıldı diye tutuklanan Ustabaş'a jandarmadan işkence

Tarih 12 Ekim 2018, 20:08 Editör yorumcahaber.com

Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş'a kelepçeli muayene dayatması yapıldı. Duruma itiraz eden Ustabaş, jandarmalar tarafından darp edildi.

Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde siyasi tutsaklara dönük hak ihlalleri ve işkence hız kesmeden devam ediyor. Daha önce “adettendir” denilerek açık görüş sonrası darp edilen ve açılan soruşturma sonrası darp edilmesine rağmen mektup ve iletişim cezası alan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri Berkay Ustabaş’a bu kez de kelepçeli muayene dayatması yapıldı.

Ustabaş, 11 Ekim Perşembe günü (dün) rutin göz muayenesi için hastaneye gitti. Gittiği hastanede göz teknisyeninin kelepçesini açmaması üzerine duruma itiraz eden ve kelepçesiz şekilde muayene edilmek istediğini söyleyen Ustabaş, gardiyanın engellemesiyle karşılaştı. Gardiyan, Ustabaş’ın itiraz için yetkili merci olan doktorla görüşmesine dahi engel olarak Ustabaş’ı dışarı çıkardı.

Ring aracına kadar işkence

Ustabaş, dışarı çıkarılması üzerine “Tedavi hakkımız engellenemez” slogan attı; sloganın hemen ardından uzman çavuş ve beraberindeki jandarmalar Ustabaş’ı hastane koridoru boyunca darp etti. Ustabaş’a yapılan işkence hastane koridorundan ring aracına kadar sürdü.

Ustabaş, kapalı görüşte “Tekli ring ve kelepçeli dayatması yalnızca benim değil hapishanedeki tutsak arkadaşlarımın hepsinin başına geliyor. Gardiyan, doktor ile görüşmeme dahi engel olarak beni odadan çıkardı. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulundum. Ancak muhtemelen daha önce bizi darp etmelerinden sonra yaptıkları gibi soruşturma açıp ceza verecekler” ifadelerini kullandı.

‘Açlık grevinde gibiyiz’

Öte yandan Ustabaş, hapishanede kendilerine verilen yemeklerin neredeyse her gün bozuk olarak geldiğini ve beslenemediklerini ifade etti. Ustabaş, “Hepimiz açlık grevinde gibiyiz. Yemekler bozuk geliyor. Yemeye kalktığımızda ise midemiz bozuluyor, hastalanıyoruz” ifadelerini kullanarak Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde yaşadıklarını bir başka hak ihlalini ortaya koydu.

Gazete Yolculuk

Bu haber 229 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

HÜSNÜ MAHALLİ KÖŞE YAZILARINDA SOL VE MARKSİST-LENİNİST DEĞERLERE SALDIRMAKTAN VAZGEÇMELİDİR

HÜSNÜ MAHALLİ KÖŞE YAZILARINDA SOL VE MARKSİST-LENİNİST DEĞERLERE SALDIRMAKTAN VAZGEÇMELİDİR Marksizm-Leninizm Kavramlarının Karalanmasına İzin Vermeyeceğiz.

DHKC: Milis Dergisi 10. Sayısı Çıktı

DHKC: Milis Dergisi 10. Sayısı Çıktı Milis Dergisi 10. Sayısı Çıktı Adalet Cephe Milislerinin Elinde sloganıyla selamlayan Milis Dergisi, 14 Şubat 2019...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi