Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımKayseri Cezaevi’nde ihlal çok dinleyen yok

Kayseri Cezaevi’nde ihlal çok dinleyen yok

Tarih 13 Ekim 2018, 11:33 Editör yorumcahaber.com

Kayseri Bünyan T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan kadın tutuklulara kelepçeli muayene dayatıldığını söyleyen avukat Alişan Şahin, tutuklularla görüşmeyi sadece iki kez kabul eden cezaevi müdürünün tehdit ve hakaretlerde bulunduğunu aktardı.

Kayseri Bünyan T Tipi Kapalı Cezaevi’ne giderek, müvekkilleri Naime Encü ve Sinem Oğuz ile görüşen avukat Alişan Şahin, cezaevinde yaşanan hak ihlallerine dair bilgi verdi. Bünyan Cezaevi’nde 37 kadın tutuklunun bulunduğunu dile getiren Şahin, kadın tutuklulara kıyafet kotası getirildiğini belirterek, “Gelen kıyafetler tutuklulara verilmiyor, cezaevinin deposuna konuluyor. Konulan bu kota kışın geldiği Kayseri Cezaevi’nde tutuklular için büyük bir sorun haline gelecek” dedi.
 
KELEPÇELİ MUAYENE DAYATMASI 
 
Kıyafet kotasının yanı sıra kitap sınırlamasının da olduğunu ifade eden Şahin, ayrıca tutuklulara kelepçeli muayene dayatıldığını söyledi. Tutukluların hastane sevklerinde ve cezaevi revirinde kelepçeli muayene edilmeye çalışıldığı bilgisini veren Şahin, tutukluların bu uygulamayı kabul etmemesi üzerine tedavilerin yapılmadığını aktardı.
 
GARDİYANLARDAN MİLLİYETÇİ MARŞLAR
 
Şahin, müvekkillerinin koğuşlarında 15 günde bir talan edilecek şekilde aramalar yapıldığını, cezaevinde bulunan anons sisteminde sesin çok yüksek olduğunu ve rahatsız olduklarını söylediklerini belirtti. Cezaevinde infaz memurlarının kadın koğuşlarından çöp almaya giderken, 30’ar kişilik gruplar halinde milliyetçi marşlar, “Ölürüm Türkiyem” parçasıyla gittiğini ve kadın tutukluların bu şekilde rahatsız edilmeye çalışıldığını söyledi.
 
CEZAEVİ MÜDÜRÜNDEN TEHDİT 
 
Tutukluların başka cezaevlerinde bulunan 4-5 kişiye tek zarfta gönderebildiği mektuplara Bünyan Cezaevi’nde her mektup için bir zarf dayatıldığını dile getiren Şahin, tutukluların hak ihlallerine yönelik cezaevi müdürüne yaptığı görüşme taleplerinin de çoğunlukla reddedildiğini belirtti.
 
Kadın tutukluların iki aydan bu yana cezaevi müdürüyle görüşme taleplerinin iki kez kabul edildiğini aktaran Şahin, şöyle dedi: “Kadınlar cezaevi müdürü ile görüşmeye gittiğinde müdür sesini yükselterek, onların konuşmasına izin vermemiş, ayrıca tutuklulara hakaretler ve tehditlerde bulunmuş.”
 
SAVCI: MÜSAMAHA YOK
 
Müdürle yapılan bir görüşmenin ardından koğuşlarına giden kadınların cezaevi savcısı ile karşılaştığını ifade eden Şahin, “Savcı kadınlara ‘Koridorda ne arıyorsunuz? Size bundan sonra müsamaha yok’ demiş” dedi. 
 
HUKUKİ GİRİŞİM
 
Yaşanan hak ihlallerinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Şahin, “Cezaevi savcısı da bu söylemleriyle hukuksuzluğa dahil olmuştur. Kelepçeli muayene kesinlikle kabul edilecek bir durum değil. Bu hak ihlallerinin sona erdirilmesi gerekir. Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hukuki tüm girişimleri yapacağız” dedi.

(M.A)

Bu haber 123 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

HÜSNÜ MAHALLİ KÖŞE YAZILARINDA SOL VE MARKSİST-LENİNİST DEĞERLERE SALDIRMAKTAN VAZGEÇMELİDİR

HÜSNÜ MAHALLİ KÖŞE YAZILARINDA SOL VE MARKSİST-LENİNİST DEĞERLERE SALDIRMAKTAN VAZGEÇMELİDİR Marksizm-Leninizm Kavramlarının Karalanmasına İzin Vermeyeceğiz.

DHKC: Milis Dergisi 10. Sayısı Çıktı

DHKC: Milis Dergisi 10. Sayısı Çıktı Milis Dergisi 10. Sayısı Çıktı Adalet Cephe Milislerinin Elinde sloganıyla selamlayan Milis Dergisi, 14 Şubat 2019...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi