Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımFilm izledik, öneriyoruz: Kaderin reddi – Halep Merkez Cezaevi

Film izledik, öneriyoruz: Kaderin reddi – Halep Merkez Cezaevi

Tarih 14 Ekim 2018, 05:58 Editör yorumcahaber.com

Suriye’ye emperyalist saldırganlığın dinci teröristlerin eliyle 2011 yılında başlamasından sonra ülkede katliamlar, kayıplar, kazanımlar, yokluklar, kuşatmalar, zaferler yaşandı.

Aslolan Suriye halkının emperyalist saldırganlığa direnmesiydi. 7 yıldır süren bu savaşta yaşanan bir olay da Halep Merkez Cezaevinin teröristler tarafından kuşatılmasıydı. 27 Nisan 2013’de başlayan kuşatma 21 Mayıs 2014 tarihinde kırıldı, 22 Mayısta tamamen kaldırıldı.  İşte bu bir yılı aşkın sürede yaşananlar “Kaderin Reddi” filminde anlatılıyor.

Suriye Sinema Genel Müdürlüğünün yapımı olan Kaderin Reddi filminin yönetmeni Necdet Anzur. Filim, hapishanede bulunan 4 500 tutsağın güvenliğinden sorumlu hapishane yönetiminin direnme kararını ve efsaneleşen direnişlerini anlatılıyor. Hapishaneye yakındaki çatışma bölgesinden çekilen Suriye ordusu askerleri de geldiklerinde, hepsi kuşatma altında kalıyor. Binlerce insanın elinde bulunan tüm imkânlar kısıtlı. Elektrikler kesik, jeneratöre mazot yok, gıda, su, ilaç teminatı yok denecek kadar sınırlı. Silah ve mühimmat az. Kuşatma uzadıkça açlık, soğuk daha çok can almaya başlıyor. Salgın hastalıklar boy veriyor. Hapishanenin tek doktoru ve bir diş hekimi var ve çatışmalarda yaralanan yüzlerce insana yardım etmekle görevliler.

Konusu dolayısıyla ağır ancak savaş gerçeğini anlatması boyutuyla izlenmesi gereken bir film. Normal koşullarda hapishaneler ülkenin aynasıdır deriz. Savaş koşullarında ise bu durum savaşa göre değişir. Ancak Suriye’de yaşanan savaş boyutuyla – Halep Merkez Cezaevi kuşatması boyunca süren direniş, Suriye direnişine de örnek diyebiliriz. Müdür, polis, asker, mahkûm, hep birlikte kuşatmaya karşı direniyor. Cezaevi polisleri mahkûmların hayatının kendilerine emanet edildiğinin bilinciyle omuzluyor görevlerini; mahkûmlar hapishaneyi savunmak vatan topraklarını savunmak olduğunu anlıyor. Yine hayatın gerçekliğine örnekleri görmek de mümkün, durumdan faydalanmaya çalışanlar da var, teröristler tarafında yer almayı seçenler de. Ama tüm varlığıyla kendini direnişe adayanlar direnişi efsaneleştirerek zafere taşıyanlar oluyor. Halep Merkezi Cezaevi’ni savunmak Suriye topraklarını savunmak olduğunun bilinciyle, yüzlerce şehit verilse de, beraber direnme kararlılığını sonuna kadar beraber sürdürme ısrarı yaşananları efsaneleştirendir. Onurlu bir direnişi öğrenmek için filmi izlemeliyiz.

Neden “Kaderin Reddi”? Filmin tanıtımı esnasında, yönetmen Anzur;  karanlık düşüncelere sahip terör örgütlerin, ‘terörün ve kendilerinin Suriyelilerin kaderi olduğunu, bu kaderden kurtulmaları ya da bu kaderi değiştirmelerinin mümkün olmadığı’ konusunda Suriyelileri ikna etme çabalarına bir cevap olduğunu söylüyor.

Suriye halkı terörün kaderi olmadığını direnişiyle de, filimle de anlatmıştır.

Filmi Türkçe altyazılı olarak alttaki linklerden izleyebilirsiniz:

Bu haber 421 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

HÜSNÜ MAHALLİ KÖŞE YAZILARINDA SOL VE MARKSİST-LENİNİST DEĞERLERE SALDIRMAKTAN VAZGEÇMELİDİR

HÜSNÜ MAHALLİ KÖŞE YAZILARINDA SOL VE MARKSİST-LENİNİST DEĞERLERE SALDIRMAKTAN VAZGEÇMELİDİR Marksizm-Leninizm Kavramlarının Karalanmasına İzin Vermeyeceğiz.

DHKC: Milis Dergisi 10. Sayısı Çıktı

DHKC: Milis Dergisi 10. Sayısı Çıktı Milis Dergisi 10. Sayısı Çıktı Adalet Cephe Milislerinin Elinde sloganıyla selamlayan Milis Dergisi, 14 Şubat 2019...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi