Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: SADECE BİR GAZETECİ...

Cemil Hayek Yazdı: SADECE BİR GAZETECİ...

Tarih 14 Ekim 2018, 20:33 Editör yorumcahaber.com

Suudi Arabistan’ın muhalif gazeteciyi öldürmek için Türkiye’yi seçmesi bir tesadüf müdür? Gazetecilerin en çok kaybedildiği, süründürüldüğü, her türlü basın, yayın ve ‘ifade özgürlüğü’ kontrol altında tutulan bir ülke iken, sırf Suudi gazetecinin eklediği itibarsızlık, o ülke yöneticisinin umurunda olur mu?

Dünyanın en dandik ülkelerinden, skandalların daha fazla rezil etmek için işlemeyeceği kadar laubali bir ülke olan Suudi Arabistan’a, o zamanın genelkurmay başkanını hizmetine veren Erdoğan Türkiye’sinin, Suudi Arabistan sultanının isteğini geri çevirmesi beklenir mi? Suudi sultanı isterse, bin Kaşıkçı da feda edilir.

Kameraların o anda susması, Türkiye’de polisin en iyi bildiği ayaklardan biridir. Dolayısı ile bu konuda Suudi Arabistan, bizden danışmanlık bile almış olabilir. Aksi taktirde oranın beceriksizleri, kendi başlarına kalsa, bir fareyi dahi kaçıramazlar. Ancak o zamanlar basına yansıdığı kadarı ile Mart 2016’da sahte Suudi pasaportu kullandırılarak, İtalya’dan kaçırıldığı bildirilen Bilal oğlan olayı, bir tecrübe ve birikim olarak, Suudi hanesine yazılabilir.

Rahip Brunson olayı nasıl bazı sıkıntılar için mazeret olarak kullanıldıysa, Kaşıkçı olayı da, başka eylemler için bir bahane haline getirilebilir. Önümüzdeki süreç, bunu ortaya koyacaktır.

Suudiler suçlanacaksa, bunu birkaç milyar dolarlık silah satışı temizler; ancak yeterli pilot bulmak sorun olacak. Olmazsa, o silahları ya müzeye koyarlar, ya da bir yerlerine. Hele İran’a sataşsınlar! İran, yaratılan fobi ile milyar dolarlarını harcayarak sonlarını yakınlaştıran körfez despotlarının ağlanacak hallerine, bıyık altından gülüyor.

HANEDANLAR VE PARLATILAN VELİAHTLAR

Erdoğan’a göre, Kaşıkçı’nın önemli bir aileden gelmesi önemli, sade bir insanın yaşamı değil; Tipik hanedan ailesi dili! Öyle ya, yurttaşlık olmayınca, kabile, aşiret veya aile öne çıkar. Bu nedenle, oligarşik veya ortaçağ yaşamının hüküm sürdüğü ülkelerde, bireyler aile veya babalarının oğlu olarak anılırlar. Örneğin. ‘Bin Salman’, ‘Salman’ın oğlu’. Bazı ülkelerde ise, prens tebaati olarak anılırlar, yani prenslerin soyadları paylaşılır, Kore’nin ortaçağdan gelen geleneği, buna bir örnektir. Bu nedenle, Erdoğan kendi zihniyetine uygun olarak, yurttaş bazında değil, aile bazında bakmaktadır.

‘Kaşıkçı, önemli bir aileden gelmektedir!’

Sıcak arpa gelirse, olay kapatılır, değilse, ‘Önemli aile’nin önemi ortaya çıkar.

Ortaçağ yönetimlerinde, ailelere önemi verildiği kadar, veliaht prensler de parlatılmak zorundadır. Suudi ailesi nasıl veliaht prens Muhammed Bin Salman’ı parlatıyorsa, reiste damadı parlatıp, ekonomik dehası olarak, vitrine koydu bile. Ekonomik planının lisanını ekonomistler anlamadıysa da, tercüman firma sözde terk edildi.

ÇAGIN GERİSİNDEN GELEN ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK

Bin Salman, özellikle kadın hakları konusunda çok parlatıldı. Kendi aptallıklarından doğan ekonomik çöküşün dayattığı turizmden yararlanma zorunluluğu neden ile kadınların araba sürmesi gibi, tüm dünyada var olan hakların bir kısmının gelişi, gemleri elinde tutan Amerika tarafından, özgürlükçülük şeklinde servis edilmektedir. Dünyada kadın haklarının sonuncu ülkesi olan Suudi Arabistan’da, güya eskiye nazaran çok ilerleme kaydedilmesi, Trump’ın ailesi tarafından, prensi parlatma reklamına dönüştürülerek, ‘Kadın haklarında büyük reform’ şeklinde ilan edilmişti.

Zihniyetlerine ve çağdışı yaşamlarına paralel olarak, Kadının insan olmadığını iddia edip, insandan doğmadıklarını, dolayısı ile kendilerine yarı insan yaftası yapıştıran Suudi Arabistan’ın yobaz ‘âlimleri’, gerektiğinde yerden göğe çıkarılır. Gerekirse onlar, dünya kız çocukları gününü bile kutlayabilir, ama ‘Vallahi, sattığımız kız çocukları, bize çok para kazandırıyorlar, sevincimiz ondandır!’ demezler.

TERÖRİST PAYLAŞIMI

Savaşın başında tüm teröristler, Türkiye ve körfez ülkeleri ile batılı emperyalistler tarafından desteklenmişti. Şimdi ise aynı teröristler, Suudi’ci, Erdoğancı, İhvancı, selefi diye ayrıştırılırken, hele Suriye karşısındaki yenilgileri karşısında birbirlerine düşmemeleri mümkün değil. Madem böyle, bunları destekleyen ülkelerin de karşı karşıya gelmeleri olağan sayılmalı. Mademki Suudi Arabistan’ın, hiçbir zaman desteklemedikleri Suriye Kürtlerine mali yönden yardım ettikleri yazılıyor, o halde Suudiler ile Erdoğan Türkiye’si arasında ihtilaf çıkması beklenmelidir. Ancak bu ihtilaf, telafi edilebilecek ihtilaf mıdır, yoksa sıcak arpa ile halledilecek boyutta mıdır? İşte bundan sonraki ilişkileri belirleyecek olan da budur.

DÜNYADAKİ YERİMİZ

Mesele elbet Suudiler ile ilişkilerle sınırlı değil. Dışişlerinin diplomasimizi ortaya koyuş şekli, eğilimi, hedefi ve seviyeyi ortaya koyar. Erdoğan’ın şimdiye kadar kimlere benzemek istediği, getirmek istediği rejime de işaret eder. Şimdiye kadar hangi ülkenin sultan veya başkanının soluna genelkurmay başkanını oturtup, onu hizmetine vermiştir?

Bir yandan Erdoğan için Fırat’ın doğusundaki ‘Kürt korkusu’, öte yandan Suriye’deki Alevi düşmanlığı…

Gerçekte yaşanan, Amerikan varlığı ile Kürdistan’ a katlanmak veya Esad’ın yanında olmak şeklindeki ikilemdir. Esad’ın böyle bir derdi yok, çünkü onun Kürt düşmanlığı yok, ama Erdoğan’ın her iki düşmanlığı var.

Seç birini bakalım, Tayyip efendi!

‘Dinci ve kinci’ zihniyette ağır basan mezhepçi dincilik, yani Alevi düşmanlığı mı, yoksa ırkçı kin olarak, Kürt düşmanlığı mı?

Hangi kin ve garez daha ağır basacaksa, siyasi tavrı da, o belirleyecektir.

Başka çağın zihniyetinden gelip, bu çağa sığmak, tüm ganimetlere, rağmen kolay olmasa gerek.

HUKUK, ÇAĞDAŞLIĞIN AYNASIDIR

İlginçtir ki, gazeteci Hüsnü Mahalli, Suudilerin Kaşıkçı skandalındaki esas hedefinin, Erdoğan olduğunu söylüyor. Aynı Mahalli, Suudi Arabistan’ı eleştirdi diye soruşturmağa uğrayan gazetecidir. Şimdi Erdoğan’ı korurken, Mahalli aynı suçu işlemiyor mu?

Bizim ‘ileri hukuk(!)’ bunu nasıl açıklar acaba?

Her şey, ayna gibi hukuka yansıyor; Türkiye’de Avukatlara siyasi tutuklulara reva görülenlere bakın ve yabancı vatandaşlarına yapılan muamele ile karşılaştırın!

Rahip Brunson veya gazeteci Deniz yücel olayı, her şeyi ortaya koyuyor.

Faşizmden kurtulmak için bir yabancı kimlik mi gerekiyor? Hani en iyisi Türk olmaktı! ‘Bir Türk dünyaya bedel!’ iken, soranı olmayana mı düştük?

Oysa başka devletler vatandaşlarını korumak için neler yapmıyor!

Yurttaşlığın olmadığı yerde, yurt sevgisi ve çağdaş demokrasi yaşayabilir mi?

Çağdaş yaşanabilir mi?

Her şey ortada!

Cemil Hayek
!4. 10. 2018

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Bu haber 270 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Suzan Yılmaz Yazdı: Çığlıkların Ortasında Bir Ana

Suzan Yılmaz Yazdı: Çığlıkların Ortasında Bir Ana Saat 22.00 ye geliyordu Zoze ana hala eve gelmemişti. Ağabeyi de ortada yoktu. Zaman ağır ağır akıyordu. Bir an kul...

Selçuk Kozağaçlı Yazdı: 'Yedinci ve otuz yedinci'

Selçuk Kozağaçlı Yazdı: 'Yedinci ve otuz yedinci' Biz, yani ”en genel anlamda” avukatlar. Her halde o 5 Nisan gününü aklıma kazıyan bu soruydu; nasıl yeniden halkın ...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi