Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımFaşistleşen Arjantin giderek Türkiye’ye benziyor!

Faşistleşen Arjantin giderek Türkiye’ye benziyor!

Tarih 28 Ekim 2018, 14:19 Editör yorumcahaber.com

Hırsız iktidarların, yolsuzluğa batmış siyasetçilerin ekonomik felakete sürüklediği Arjantin’de emekçilere yönelik saldırılar da genelleşti. Uluslararası İşçi Birliği – Dördüncü Enternasyonal‘in Arjantin partisi PSTU‘nun ve işçi hareketinin liderlerinden Daniel Ruiz, bir buçuk aydır devlet tarafından rehin tutuluyor.

Özgürlüğü için uluslararası bir kampanya başlatılan Daniel Ruiz’in tutukluluğu ile ilgili bir çeviri metni yayınlıyoruz.

Daniel Ruiz işçi sınıfının ömrü yoksul mahallelerde geçmiş bir evladıdır. Genç yaşından beri doğup büyüdüğü Comodoro Rivadavia şehrinde (Patagonya) her toplumsal sorunda öne çıkan eylemci bir devrimci işçidir. Şehir halkı onu 1990’lı yılların sonu ve 2000’li yılların başındaki işsiz işçilerin mücadelelerinde yürüttüğü önderlikten tanır. Daniel sadaka için değil onurlu bir iş ve ekmek için mücadele etmişti. Bu yıllardan itibaren Uluslararası İşçi Birliği –Dördüncü Enternasyonal’in  (UİB-DE) Arjantin partisinde devrimci bir militan olarak yer almaktadır.

Daniel Ruiz, tutuklu yoldaşını savunan bir döviz taşıyordu, şimdi o da tutuklu…

Biz onu Patagonya’da Caleta Olivia’da petrol işçileri arasında yürüttüğü mücadeleden tanıyoruz. Biz onu soğuk hava depolarında çalışırken tanıyoruz, inşaat şantiyelerinden, petrol rafinerilerinden biliyoruz. Nerede bir işçi mücadelesi varsa yoldaşımız oradaydı.

Tüm bu mücadele birikiminden sonra petrol işçilerinin temsilcisi olarak sendika delegesi seçildi. Bundan sonra mücadelesi patron karşıtı ve bürokratik olmayan yeni tipte bir sendika örgütlenmesi için onun koordinasyonunda sürdü. O artık Arjantin partimizin ve onun uluslararası örgütü UİB-DE’nin en önemli liderleri arasındaydı.

18 Aralık 2017 tarihinde Buenos Aires’de sosyal haklara yönelik saldırılar ve yeni emeklilik düzenlemesine karşı gerçekleştirilen seferberlikte partimizle birlikte alandaydı. Bu miting güvenlik güçlerinin vahşi saldırıları ile dağıtıldı. Beş gösterici gözünü kaybetti, onlarca eylemci tutuklandı ve soruşturmaya tabi tutuldu. Yargı bile bu acımasız müdahaleyi kabul etti.

Daniel Ruiz işte bu gösteriye katıldığı için 12 Eylülden beri tutuklu. Aleyhindeki tek suçlama bu gösteriye katılmak ve polise direnmek. Ama biz niyetin ne olduğunu biliyoruz. Macri hükümeti toplumsal mücadeleleri suçla ilişkilendirmeye  çabalıyor.

Mahkeme sendika önderi ve militanı Daniel yoldaşı herhangi bir suç unsuru bulmaksızın, suçluluğuna dair kesin bir karara varmadan tutukladı. Gerekçe çok bildik: Kamu otoritesine karşı gelmek. Adına önleyici tutukluluk diyorlar.

Bir video görüntüsünden yola çıkarak suçluymuş gibi gösteriliyor, ispatsız ve delilsiz. Oysa bu olayda suçlanması gerekenler, emekçilere coplarla, plastik mermiler ve gaz bombaları ile müdahale eden polis amirleridir.

Daniel Ruiz serbest bırakılsın!

KAYNAK: enternasyonal.org

Bu haber 81 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

Suriye ordusu İdlib'de büyük ölçekli operasyona hazırlanıyor

Suriye ordusu İdlib'de büyük ölçekli operasyona hazırlanıyor Suriye ordusunun İdlib'de büyük ölçekli bir operasyon için yeniden hazırlığa başladığı bildiriliyor. Bölgede ci...

ABD koalisyonunun saldırısında 40 sivil öldü

ABD koalisyonunun saldırısında 40 sivil öldü Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Deyrezzor kırsalında ABD liderliğindeki koalisyonun bugün düzenlediği hava saldırı...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi