İzmir’de Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan TARİŞ fabrikasında işten atılan arkadaşlarının yeniden işe alınması için eylem yapan işçilere polis müdhale etti. 

Çiğli OSB'deki TARİŞ fabrikasında 7 işçi DİSK/Gıda-İş Sendikası üyesi oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı. İşçilerin mesai arkadaşları servislere binmeyerek işten atmaların devam edeceği öngörülen fabrikada eyleme başladı. Akşam saatlerinde polis, fabrikaya girerek 100’e yakın işçiyi gözaltına aldı

İşçilerin DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası üyesi oldukları gerekçesiyle işten atıldığı bildiriliyor.

İddiaya göre işçiler işveren tarafından “Ya başka sendika, ya da istifa” diye tehdit edildi. İşten çıkarmalara devam edilmesi beklenen fabrikada kalan diğer işçiler, tehdit üzerine iş çıkışında servislere binmeyerek fabrikayı terk etmeme eylemine başladı.

Evrensel’de yer alan habere göre fabrikada Gıda-İş’in örgütlenme çalışmaları 5 ay kadar önce tamamlanmış fakat sendikanın örgütlülüğü kabul edilmemişti. Gıda-İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek yaşananlarla ilgili şunları söyledi:

"Tamamlanan örgütlülüğümüz işveren ve temsilcileri tarafından tanınmamaktadır. Bu süreç içerisinde işçi arkadaşlarımızla barışçıl her yolu deneyerek görüşme çabalarımız görmezden gelinmiştir. İşçi arkadaşlarımız  anayasal haklarını kullanarak sendika tercihlerini yapmış beş aydır da sendikamız DİSK Gıda İş üyesi olarak üyeliklerine devam etmektedirler. İşveren ve temsilcileri ise işçi arkadaşlarımızı bölmek için her yolu denemiştir. Sendikamıza üye işçi arkadaşlarımızın taleplerinin kabul edilmesi ve sendikamızla sözleşmenin yapılması için harekete geçilmesini talep ediyoruz."

İşçilerin fabrikadaki eylemi sürerken fabrikaya gelen İl Emniyet Müdür Yardımcısı işçilerin eyleminin hukuksuz olduğunu ileri sürdü.

Uzbek, polisle görüşme sırasında işçilerin taleplerinin net olduğunu ve Anayasa’ya aykırı davrananın işveren olduğunu belirtti. Polis, fabrika önünde bekleyen sendikacılardan kimlik tespiti için kimliklerini aldıktan sonra direnişteki işçileri gözaltına almaya başladı. 100’e yakın işçi gözaltına alındı.

DİSK GIDA-İŞ BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI YAPTI 

TARİŞ'te örgütlü olan DİSK/Gıda-İş gözaltı alnın anlarına iliknın Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Ayrıca işten atmalara ve gözaltılara karşı 7 Kasım Çarşamba günü saat 11.00'da fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirileceğini duyurdu.