Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım71 yaşındaki kadın ‘yardım ve yataklıktan’ cezaevine konuldu

71 yaşındaki kadın ‘yardım ve yataklıktan’ cezaevine konuldu

Tarih 07 Kasım 2018, 16:41 Editör yorumcahaber.com

Hakkında açılan bir davada verilen cezanın onanması üzerine 71 yaşında mide kanseri Fatma Güler, tutuklanarak Aydın E Tipi Kapalı cezaevine konuldu. Oğlu Bülent Güler, annesinin ağır hasta olduğunu belirterek, İHD İzmir şubesine başvuruda bulundu.

Dersim'in Hozat ilçesinde yaşayan 71 yaşında ve mide kanseri olan Fatma Güler, 2012 yılında hayvanlarını otlattığı Çet bölgesinde çıkan bir çatışma sırasında orada bulunmasından dolayı “Örgüte yardım yataklık ettiği” iddiasıyla hakkında açılan davada aldığı 5 yıl 3 aylık hapis cezasının onanması üzerine tutuklanarak cezaevine konuldu. 31 Ekim’de Aydın'ın Didim ilçesinde kızının ziyaretine gittiği sırada tutuklanan Güler, Aydın E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Annesi Güler ile görüşmek için 7 gün cezaevi önünde beklediğini anlatan oğlu Bülent Güler, annesinin hayatından endişe duyduğunu belirterek, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir şubesine başvuruda bulundu.  
 
‘TEBLİĞ EDİLMEDEN KARAR ONANDI’
 
Annesinin, mide kanseri olduğunu ve iki defa ameliyat geçirdiğini aktaran oğlu Güler, Astım, yüksek tansiyon ve karaciğerlerinde rahatsızlıkları bulunduğunu dile getirdi. Annesinin asılsız bir iddia üzerine cezaevine konulduğunu dile getiren Güler, yaşananları şöyle anlatı: “Annem 10 Mayıs 2012 tarihinde hayvanları otlatmak için meraya götürürken üst rütbeli bir asker ile karşılaşıyor. Komutan anneme ‘hayvanlarını geri çek birazdan burada çatışama çıkacak’ diyor. Annem de hayvanları geri çevirmek isterken hayvanlar ürkerek sağa sola kaçışmaya başlıyor. Bir kısım hayvanı önüne alıp köye götürürken birkaç dakika sonra çatışma başlıyor. Olaydan birkaç gün sonra Jandarma tarafından annem çağırılarak ifadesine başvuruldu.  Jandarma karakolunda ifade verirken anneme yaşanan olay gününde ne görüldüğü sordular. Annem de askerlere ‘Siz bana ne söylediyseniz ben onu yaptım. Bir şey görmedim’ diyor. Ardından annem serbest bırakıldı. Sonra bu olay ile ilgili anneme dava açıldı, olay tarihinden bu yana 6 yıl boyunca dava devam etti. Bu olay nedeniyle annemi ‘Örgüte yardım yataklık’ iddiası ile 5 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Bu davanın sürecini takip edilmesi için Tunceli Barosu bize bir avukat tahsis etti. Avukat ilk gelen 5 yıl 3 ay olay cezayı Yargıtay’a gönderdi. Ardından hiçbir evrak bize tebliğ edilmeden annemin tutuklama kararını onaylandı. Annem Aydın’ın Didim ilçesinde yaşayan ablam Gülseren Öğütücü evinde gitmişti. Biz de dosyayı takip etmek üzere 31 Ekim 2018 tarihinde noterden avukata vekalet çıkarttık. Vekaleti çıkarttıktan hemen sonra Aydın TEM şube polisleri eve baskın düzenleyerek annemi gözaltına alarak, Aydın E Tipi Kapalı Cezaevine götürdü."
 
‘BİRÇOK AMELİYAT GEÇİRDİ’
 
İHD’ye başvuran Bülent Güler, cezaevinde annesiyle görüştüğünü ve sağlık durumunun kötü olduğunu dile getirdi. Annesinin cezaevinde ilaçlarının verilip verilmediğini dahi bilmediğini aktaran Güler, şunları söyledi: “Annemle yaptığım görüşmede bana, ‘Çok hastayım, koğuşlar çok soğuk sadece 1 battaniye tek var’ dedi. Mide kanseri olan ve bu nedenden dolayı birçok ameliyat geçiren kişi 1 battaniye ile nasıl ısınır. Annem bugüne kadar kimseye zarar vermedi. Suçsuz yere yargılandı ve ceza aldı. Bütün yetkililerin duyarlı olması için çağrıda bulunuyorum. Ayrıca hastalığından dolayı ciddi yaşamsal kaygılarımız bulunmaktadır.” 

(M.A)

Bu haber 121 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama Halkımıza; Bizler Yunanistan hapishanelerindeki, 1,5 yıldır tutuklu bulunan devrimci tutsaklarız.

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız!

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız! Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden aileler Sirkeci Tren Garı'nda basın açıklaması yaptı. Anne ve babasın...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi