Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım'Bizden önce ilaçları bulmak mümkün değildi' diyen Erdoğan'a faturalı yanıt...

'Bizden önce ilaçları bulmak mümkün değildi' diyen Erdoğan'a faturalı yanıt...

Tarih 07 Kasım 2018, 18:46 Editör yorumcahaber.com

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademik Yıl Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Hastanelerde doktorun verdiği ilaçlarını bütününü bulmak mümkün değildi. İşte bu sağlık sisteminin tümünü değiştirdik' derken, gerçekte ise uzun süredir hastaların ilaçlara ulaşımında büyük problemler yaşanıyor. Bu süreçten en çok etkilenen kanser hastaları olurken, geçtiğimiz Nisan ayında aylarca ilaç bekleyen İlknur Oruç, yaşamını yitirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademik Yıl Açılış programında, "Hastanelerde hizmet değil tam bir rezalet vardı. Oralara girdiğiniz zaman hasta çıkardınız. O izbe koridorlarda sabaha kadar bekleyip şansınız varsa muayene olurdunuz. Hastanelerde doktorun verdiği ilaçlarını bütününü bulmak mümkün değildi. İşte bu sağlık sisteminin tümünü değiştirdik" diyerek sağlıkta gelinen durumu överken, gerçekler oldukça farklı...

İLACA ULAŞILAMIYOR, HASTALAR GERİ ÇEVRİLİYOR

Özellikle döviz fiyatlarında yaşanan artışın ardından binlerce hastanın ilaca erişimi imkansız hale gelirken, bu ilaçların birçoğu devlet tarafından da sağlanmıyor. 

İstanbul Tabip Odası, kanser hastalarının tedavisinde kullanılan sisplatin, metotreksat, vinblastin ve gemsitabin gibi en önemli ilaçlar uzun zamandır hem serbest eczanelerde, hem de birçok kamu ve özel hastane eczanelerinde bulunmadığını açıklamıştı.

Kanser hastaları tedavileri için oldukça önemli olan ilaçlara ulaşamazken, hastaneler hastaları ilaçlar temin edilemediği için geri çevirmeye başladı. Birçok hasta, hastane önlerindeki karaborsacı çantacılara mecbur bırakıldı.

Geçtiğimiz Nisan ayında Adana'da Balcalı Hastanesi'nde tedavi gören İlknur Oruç, aylarca kanser ilacı için onay bekledikten sonra yaşamını yitirmişti.

22 BİN LİRALIK FATURA

İlaca ulaşımdaki tartışmalar sürerken, CHP'li eski vekil Barış Yarkadaş, bir kanser hastasının ilaca ulaşmak için tam 22 bin lira ödediği faturayı paylaşırken, bu ilaçların devlet tarafından karşılanmadığını vurguladı.

soL

Bu fatura, akciğer kanserine yakalanan bir yurttaşımızın Opdivo adlı ilaca cebinden ödediği 22 bin TL'nin belgesidir. Hastane bu ilacı reçeteye yazıyor ama devlet bu ilacın parasını karşılamıyor. İlacı alabilen şanslı kişi uygulama için de 1400 TL ekstradan para ödüyor.


Bu haber 108 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Yürüyüş Dergisi 101 Sayısı Yazı Seslendirmeleri Yayında

Yürüyüş Dergisi 101 Sayısı Yazı Seslendirmeleri Yayında Emperyalizme ve Oligarşiye Karşı Yürüyüş Dergimizin 101. sayısının yazı seslendirmelerini paylaşıyoruz.

'Dindar, kindar, tacizci nesil': Beykoz’daki bir cemaat yurdunda yaşanan çocuk istismarı görevliler tarafından örtbas edildi

'Dindar, kindar, tacizci nesil': Beykoz’daki bir cemaat yurdunda yaşanan çocuk istismarı görevliler tarafından örtbas edildi Beykoz’un İshaklı Köyü’nde bulunan bir cemaatin Kuran kursu ve yurdunda çocuk istismarı yaşandığı ve yurt görevlile...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi