Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCevap vermek yerine hakaret ettiler

Cevap vermek yerine hakaret ettiler

Tarih 09 Kasım 2018, 09:07 Editör Bahattin Gülyuva

Bir İslami derginin sitesindeki soru-cevap bölümüne “Cinsel istismar vakalarının artmasında Muhammed’in Ayşe’yle evliliğinin rolü?” başlıklı soru-yazı gönderen vatandaş aldığı cevapla şok oldu.

2 Temmuz 2018 günü Oda TV’de yayınlanan “Okulda peygamber tartışmasına ceza” başlıklı haberin de taraflarından biri olan öğretmen Osman Akyol, 6 Kasım 2018 günü İslam dergisinin internet sitesindeki soru-cevap bölümüne “Cinsel istismar vakalarının artmasında Muhammed’in Ayşe’yle evliliğinin rolü?” başlıklı bir yazı gönderdi.

 

Yazıdan bir gün sonra verilen ve “Osman Akyol musun Karayol musun ne menem sapıksan…” diye hakaretlerle başlayan cevap, “Ey cahil! Bil ki, Peygamberimiz, Hz. Aişe ile 9 yaşında değil, 17 yaşında evlenmiştir” şeklinde yine bir başka hakaret içeren bir cümleyle bitiyordu.

 

Bitiminde bir de link verilen sözde cevabın giriş kısmındaki soru bölümünde ise Akyol’un yazısının başlık hariç çarpılarla kapatıldığı görüldü.  

 

İşte üstü çizilen o yazı ve gelen cevap:   

 

“Son zamanlarda kız çocuklarına yönelik art arda yürek yakan cinsel taciz vakaları yaşıyoruz. Gün geçmiyor ki, bir taciz tecavüz haberiyle sarsılmayalım.

 

Son örnek Ankara’dan geldi. Tatil için memleketleri Polatlı’ya gelen 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara, burada önce bir sapığın cinsel istismarına maruz kaldı, ardından da vahşice öldürüldü. Ne gariptir ki, tecavüz eden bir imam hatipliydi.

 

Bu örnek, ki kayıt altına alınanalar buzdağının görünen yüzü sadece, yaşanan yüzlerce kötü örnekten sadece biriydi…

 

Diyarbakır Barosu’nun, 20 Kasım 2017 günü, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle, açıkladığı rapor, ülkemizde kız çocuklarına yönelen cinsel taciz olaylarıyla ilgili tüyler ürperten gerçekleri göz önüne serdi.

 

2016 yılı verileri baz alınarak hazırlanan rapora göre, son on yılda kız çocuklarına yönelik cinsel taciz vakalarında yüzde 700 artış olmuş ve evlenen her 100 kişiden 18’i çocuk.

 

Ve ne tesadüftür ki, bu süre zarfında, İslam hukuku ve Muhammed’in davranışlarını kendine referans aldığını söyleyen, hatta başbakanlığı döneminde bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi ağzından dile getirildiği gibi, “dindar ve kindar” bir nesil yetiştirmeyi hedeflediğini gizlemeyen bir İslamcı parti ve onun politikaları iktidardaydı.

İşte tam da bu noktada, “Tasvip etmiyorum ama altı yaşındaki kız çocuğu ile fıkhen evlenilebilir” dediği için kimi kesimlerce tu kaka edilen ilahiyatçı Nurettin Yıldız’ın biraz da utangaç bir eda ile açtığı tartışmayı tekrar gündeme getirmenin tam da zamanı.

 

Artık mızrak çuvala sığmadığı için muhafazakâr kesimin de yüzleşmek zorunda kaldığı tartışmanın özü şu: “Cinsel istismar vakalarının artmasında AKP iktidarının yeşertmeye çalıştığı dini atmosferin payı var mı, yok mu?”

 

Bu oldukça netameli sorunun cevabına geçmeden önce İslam dininin peygamberi Muhammed’in cinsel yaşamına, uzun uzun değil elbette, bu işi Ali Rıza Demircan Hoca gibi bir duayene bırakarak, kısaca bir göz atalım.

 

Muhammed, yaşamı boyunca, cariyeleri hariç, toplam 11 kadınla evlendi. Evlatlığı Zeyd’in karısı Zeynep’le evliliği örneğinde olduğu kimi evlilikleri de tartışmaları beraberinde getirdi. Bu tartışmalı evliliklerinden biri de, belki de en önemlisi hiç kuşkusuz, Ebu Bekir’in kızı Ayşe ile olan evliliğiydi... Günümüze dek süren tartışmada, herkesin kolaylıkla tahmin edilebileceği gibi, söz konusu olan Ayşe’nin kimliği değil evlilik yaşıydı.

 

Bilindiği üzere Muhammed, hicretten üç yıl önce 6 yaşındaki Ayşe’ye nikâh kıyar ve Ayşe 9 yaşına gelince de Medine’de onunla gerdeğe girer. Anlattığımız olay bir iftira ya da karalama olmayıp bizzat Buhari ve Müslim gibi sahih (sağlam) kaynaklarda geçmektedir.

 

Olay bizzat Ayşe’nin kendi ağzından şöyle cereyan etmiştir:

“Peygamber benimle evlendi; Ben o sırada 6 yaşındaydım. Ve ben dokuz yaşındayken benimle gerdeğe girdi. Medine’ye göçmüştük. Haris İbn Hazrec oğullarına konuk olduk. O sırada sıtmaya yakalandım. Saçlarım döküldü. Saçlarım yeniden geldi; bölükler oluştu. Annem Ümmü Ruman bana geldi. Arkadaşlarımla birlikte salıncakta (ya da tahterevallide) sallanıyorduk. Annem beni çağırdı. Yanına gittim. Benden ne istediğini bilmiyordum. Elimi tuttu (Alıp götürdü.). Evin kapısına gelince durdurdu. Soluk soluğa kalmıştım. Sonunda soluğum biraz yatıştı. Annem, sonra biraz su alıp yüzüme, başıma değdirdi. Sonra beni eve soktu. Bir de baktım ki birtakım Medineli kadınlar evdeler. Bana şöyle demeye başladılar: “Hayırlı, bereketli olsun. İyi şanslar.” Annem beni bu kadınlara teslim etti. Bunlar benim saçımı başımı yıkadılar, beni güzel bir biçimde hazırladılar. Peygamber’le birden karşılaşmaktan başka hiçbir şey beni korkutmamıştı. Kadınlar, beni ona teslim ettiler. Ve ben o sıralar 9 yaşındaydım.”

 

Bkz. Buhari, e’s-Sahih, Kitabu Menakıbi’l-Ensar/44; Tecrid, hadis no. 1553; Müslim, e’s-Sahih, Kitabu’n-Nikah/69, hadis no. 1422)

 

Hemen belirtelim, son zamanlarda bazı ilahiyatçılar, içlerinden biri de sevgili Yaşar Nuri Öztürk’tür ne yazık ki, zorlama yorumlarla tevillerle Ayşe’nin cinsel birleşme yaşını 19’a çekmeye çalışıyorlarsa da Buhari ve Müslim gibi sahih (sağlam) kaynaklar karşında bu yorumların hiç bir kıymet-i harbiyesi yoktur. Yukarıdaki sahih hadiste de görüleceği gibi Ayşe, Muhammed’le ilişkiye girdiğinde bizzat kendi ifadesiyle salıncakta sallanan bir sübyandı. YouTube’da dolaşan bazı videolardan anladığımız kadarıyla, İslamcı kesimin gelenekçi kanadı da, “sapıklık” olarak addettikleri bu yorumlara şiddetle karşılar.

 

Bkz.   https://www.youtube.com/watch?v=y7IO81l5noc, Erişme tarihi: 7 Temmuz 2018, 23.45

 

İslamcıların iç tartışmalarını bir yana bırakarak tekrar konumuza dönecek olursak: Acaba Muhammed’in Ayşe’yle olan bu çarpık evliliğini Müslüman kesim nasıl karşılıyor?

 

İnançlı kesimin ağır “narkoz” altında olmayan kısmı, bu soruya genellikle mevlem neylerse güzel eyler modunda, Muhammed ne yaptıysa Allah emrettiği için yapmıştır, dolayısıyla normaldir, şeklinde cevaplar veriyorlar. Soruyu biraz değiştirip peki, sıradan biri yaparsa bu evliliği, diye sorduğunuzda ise; cevapları, tereddütsüz, anormal, şeklinde oluyor.

 

Peki, bu din afyonunun dozu zamanla artarsa ne olur? İşte asıl sorun bu…

 

Maalesef bu doz artırıldığında neler olabileceğini IŞİD deneyimiyle insanlık acı bir şekilde öğrendi. Elbette Muhammed’in bu uygulaması (sünneti) da, diğer pek çok uygulamasında olduğu gibi, ümmeti tarafından, üstelik sevap kazanma bilinciyle, zamanı geldikçe uygulanacaktır.

 

Dışarıdan masum gibi görünen şu ayet bile çok şey anlatıyor aslında: Ahzab Suresi 21. ayette İslam’ın Tanrı’sı, Müslümanlara bakın ne öğütlüyor:

 

“Andolsun ki, Rasulullah sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler (ananlar) için güzel bir örnektir.”

 

Ki Muhammed’in bu uygulaması, kendi dönemi Asr-ı Saadet’tle sınırlı kalmamış sonraki dönemlerde de fıkıhçılar tarafından işlenerek, “9 yaşına giren kız, ister hayız görmüş olsun ister olmasın, müştehattır yani şehvete konu edilebilir” şeklinde İslam fıkıh literatürüne de girmiştir.

 

Bkz. Muhammed Ali Tehanevi, Keşşafu Istılahati’l-Fünun, 1/788

 

Burada şu söylenebilir: Reşit olma yaşı toplumdan topluma değişebilir. Örneğin Arabistan sıcak bir memleket olduğu için kızlar daha erken yaşta adet görmeye başlıyorlardı, dolayısıyla Ayşe de erken adet görmeye başlamış olabilir ve bu yüzden Muhammed’i sübyancılıkla suçlamak yanlış olur.

 

Hemen söyleyelim, Muhammed’in yaşadığı dönemde kızların erken adet gördükleri tezi, hiçbir bilimsel yanı olmayan, İslamcılarca savunma psikolojisiyle söylenmiş koskoca bir yalandır. Aksine o yıllarda kızlar şimdikinden daha geç adet görüyorlardı. Son yüz-yüz elli yıldır yaşanan beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte, kızlar daha erken adet görmeye başlamışlardır.

 

Cinsel birleşme anında Ayşe’nin adet görüp görmediği konusu bizler için önemli olabilir elbette ama Muhammed ve onun takipçisi durumunda olan fıkıhçılar için değil. Bu durumu yukarıdaki fetvada açıkça görmekteyiz. İkna olmayanların Talak Suresi 4. ayetine bakmaları yeterlidir:

 

“Kadınlarınızdan adetten kesilmiş olanlarla, henüz adet görmeyenler (sübyanlar) hususunda tereddüt ederseniz, onların (boşanma sonrası) bekleme süreleri üç aydır.”

 

Sosyolojik olarak söyleyecek olursak bir liderliğin uygulamaları, takipçileri için kolaylıkla sosyal normlar haline gelebilmektedir. Ki bunu Muhammed özelinde düşünecek olursak bu çok daha güçlü bir etki yapabilecektir.

 

Sonuç olarak: Eğip bükmeye gerek yok, durum gayet açık ve net: Bir Müslüman erkeği, mağdurun ailesinin rızasını almak kaydıyla, adet görsün görmesin, 9 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ediyor diye suçlayamayız. Bu suçlamayı ancak İtalyan “gavuru”nun icadı Türk Ceza Kanunu ve modern bilimin verileriyle yapabiliriz.”

 

“Hazreti Mevlana der ki: ‘Lafa bakarım laf mı diye, adama bakarım adam mı diye?’ Osman Akyol musun Karayol musun ne menem sapık isen bil ki, senin yazdığın iftira dolu iğrenç yazını burada yayımlamayı uygun bulmadım. Allahu Teala sana ve yolunda gittiğin Ali Rıza Demircan’a ve diğerlerine de hidayet etsin. Ey cahil! Bil ki, Peygamberimiz, Hz. Aişe ile 9 yaşında değil 17 yaşında iken evlenmiştir.”

 

Haber: Osman Akyol/8 Kasım 2018

Sayfanın linki: https://islamdergisi.com/soru-cevap/

Bu haber 279 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

Rusya'dan Golan uyarısı: Karar savaşa yol açar

Rusya'dan Golan uyarısı: Karar savaşa yol açar Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Başkanı Vyaçeslav Volodin, ABD Başkanı Donald Trump'ın işgal altı...

Irak'ta tutuklu IŞİD üyesinden çarpıcı iddialar: Erdoğan benimle görüşmek istedi

Irak'ta tutuklu IŞİD üyesinden çarpıcı iddialar: Erdoğan benimle görüşmek istedi Irak'ta bir buçuk yıldır tutuklu bulunan ve ölüm cezasına çarptırılan IŞİD üyesi Ebu Mansur, ICSVE'ye verdi...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi