Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımHalkın Hukuk Bürosu'nda Staj Yapan Avukatın TBB Onayladığı Halde Bakanlık Ruhsatını Onaylamıyor

Halkın Hukuk Bürosu'nda Staj Yapan Avukatın TBB Onayladığı Halde Bakanlık Ruhsatını Onaylamıyor

Tarih 09 Kasım 2018, 18:21 Editör yorumcahaber.com

Stajını bitiren Mükerrem Karakurt’un avukatlık ruhsatı başvurusu, İstanbul Barosu ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından uygun görülmesine rağmen “hakkında devam eden kovuşturmalar” gerekçesiyle Adalet Bakanlığınca askıya alındı. Şimdi Karakurt, TBB’nin direnme kararı vermesini bekliyor.

Halkın Hukuk Bürosu’nda 1 yıl süreyle yaptığı stajını 13 Ağustos 2018’de bitiren Mükerrem Karakurt, 17 Ağustos’ta avukatlık ruhsatı başvurusunda bulundu. Sırayla İstanbul Barosu ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından başvuru dosyası, uygun bulunarak 4 Eylül’de Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Ancak 4 Kasım tarihinde dosyayı askıya alma kararı alan Bakanlık, Mükerrem Karakurt’un devam eden kovuşturmalarını gerekçe gösterdi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Karakurt “Amaçlanan şey bir kişiye avukatlık yaptırmamak değil, avukatlık mesleğini etkisizleştirmektir. Avukatlık ruhsatı alabilmek için tüm hukuki gerekler yerine getirilmişken avukatlık ruhsat başvurusunun devam eden kovuşturmalar gerekçe gösterilerek askıya alınması yalnızca bağımsız savunma erki üzerinde bir vesayet değil, aynı zamanda masumiyet karinesinin ihlali ve hukuk devleti karşısında keyfiliğin üstünlüğüdür. Yaşadığım bu olumsuz durum karşısında ruhsat başvurumun olumlu sonuçlanması adına Türkiye Barolar Birliği’nin dosyayı uygun bulması konusunda direnme kararı vermesi istemidir.” ifadelerinde bulundu.

Mevzuata göre Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, nitelikli çoğunlukla alacağı karar sonucunda Adalet Bakanlığı kararına direnerek başvuru dosyasını uygun bulabilir ve avukatlık ruhsatı verebilir. Daha önce de Mehmet Polat’ın da avukatlık ruhsatı başvurusu, katıldığı basın açıklamaları sebebiyle açılan davalar gerekçe gösterilerek reddedilmiş ve hatta ihbarcılık teklif edilmişti. Tutuklu avukatlar hakkında hiçbir açıklamada bulunmayan, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi ve 2015’ten bu yana devam eden davası üzerinde durmayan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, avukat örgütlerinin iradesini hiçe sayan idare karşısında Polat’ın durumunda da herhangi bir tutum sergilememişti. Mükerrem Karakurt’un uğradığı hukuksuzlukla ilgili olarak TTB ve Feyzioğlu’nun herhangi bir eylemde bulunup bulunmayacağı ise merak konusu.

Bu haber 172 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama Halkımıza; Bizler Yunanistan hapishanelerindeki, 1,5 yıldır tutuklu bulunan devrimci tutsaklarız.

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız!

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız! Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden aileler Sirkeci Tren Garı'nda basın açıklaması yaptı. Anne ve babasın...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi